НЕК самостійно обирала підрядників, тендери не проводилися - та роботи з будівництва захисту для об'єктів енергосистеми провалено
Після новини про звільнення керівника Укренерго Володимира Кудрицького почався галас. Його почали захищати навіть деякі члени Наглядової ради компанії. Влада не пояснює причини, чому чиновнику показали на вихід. Але версія про те, що Кудрицького звільнили за захисні споруди на трансформаторних підстанціях: Укренерго протягом минулого року без тендерів уклала договори на 4,3 млрд грн. з різними приватними компаніями для будівництва цих споруд.
Майже всі договори не виконані. По тій самій причині під час останньої ракетної атаки ми втратили стільки трансформаторів. Про це йдеться у розслідуванні Дмитра Чернишова, Інформатор-Україна.
Інформатор з'ясував, що державне НЕК Укренерго (нагадаємо, що це національна енергетична компанія) у 2023 році замовило будівництво захисних споруд на електричних підстанціях на 4,3 млрд грн, уклавши 63 угоди з 22 підрядниками. Проте жодна з них не була виконана повністю. Роботи мали завершити наприкінці 2023 - на початку 2024 року, але вони не завершені досі.
Недоопрацювання Кудрицького підсвітила масована атака 26 серпня. Її основними цілями стали саме об'єкти мережевої інфраструктури України, тобто трансформаторні підстанції та ЛЕП.
Саме на укріплення трансформаторних підстанцій витрачалися кошти по двох програмах будівництва укриттів, які виконували НЕК "Укренерго" та Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України (Держвідновлення). Проте 26 серпня виявилося, що енергосистема досі вразлива - і наслідки російських ударів досі відчуваються у вигляді екстрених та аварійних відключень по всій країні.
"Укренерго" уклало протягом 2023 року 63 однотипні угоди на реконструкцію трансформаторних підстанцій з різними підрядниками у регіонах. НЕК самостійно обирала підрядників, тендери не проводилися. Таки дані є у системі держзакупівель ProZorro. Само по собі це не порушення - таке дозволено в умовах війни. Але згодом до частини договорів та компаній-виконавців виникли питання щодо ефективності
Дедлайн виконання робіт був зазначений 22 лютого 2024 року. Проте через обстріли, нестачу фінансування та обставини "непереборної сили" жодна з цих угод не була виконана до кінця. Строк дії договорів неодноразово продовжували, деяких - вже наприкінці серпня 2024 року після російської атаки по енергетиці та у вересні 2024 року.
Наприклад, угоду з ТОВ "Побудова" на будівництво захисту для трансформаторної підстанції за 69 млн 489 тис. 315 грн розірвали 31 січня 2024 року, по ній нічого не сплатили, роботи не проводили. Ще одну угоду з ТОВ "Комфорт Буд Сервіс" на 69 млн 38 тис. 811 грн розірвали 29 лютого 2024 року, по ній теж не було зроблено нічого і не заплачено нічого.
Також серед підрядників Укренерго - корпорація виробничих та комерційних підприємств "Союз", ТОВ "Севен Сі Ай", ТОВ "Єврокон Україна", ТОВ "Інтергал Сістемс", ТОВ "Підвенний енерготехнічний завод", ТОВ "Реал-Строй",ТОВ "Міра Енерго", ПрАТ "Трест Житлобуд - 1", ТОП "ТОПАЗ", ТОВ "Мостобудівельний загін №112", ТзОВ "Кавер Енерджі Плюс", ТОВ "Спецтермомонтаж-Енерго" (СТМ-Енерго), ТОВ "Промбудмеханізація +" (ПБМ+), ТОВ "Міське будівництво", ТОВ "Завод "Буддеталь", ТОВ "Проматом", ТОВ "Укртеплоенергоремонт" (Укртер).
30 серпня Ставка Верховного головнокомандувача ухвалила рішення звільнити Кудрицького. Йому запропонували написати заяву про звільнення за власним бажанням (топменеджер нібито відмовився робити це). Причина звільнення - незавершені захисні конструкції навколо підстанцій "Укренерго", що призвело до перебоїв з постачанням електрики після російського масованого обстрілу 26 серпня.
Кудрицького 2 вересня звільнили з посади голови НЕК “Укренерго”. За даними українських медіа, це відбулося за згодою сторін. Після цього відповідне рішення винесла Наглядова рада. Нагадаємо, що Володимир Кудрицький обіймав посаду керівника "Укренерго" з 2020 року.
Водночас Наглядова рада Укренерго ухвалила рішення про початок конкурсу щодо відбору нового глави компанії. Для проведення необхідних процедур потрібно щонайменше три місяці. Протягом цього часу керівництво НЕК буде покладено на члена правління "Укренерго" Олексія Брехта. Нині він відповідає за експлуатацію та розвиток мережі.
За словами даними нардепа Ярослава Железняка, керівника "Укренерго" дійсно було звільнено після вимоги, що прозвучала на засіданні Ставки Головнокомандувача, а також тиску на наглядову раду компанії. Загалом Кудрицькому закидають неналежне виконання попередніх рішень Ставки та недостатній захист об’єктів "Укренерго".
Тиск на компанію підтвердили голова наглядової ради Укренерго Данієль Доббені та члена наглядової ради Педер Андреасен. Вони заявили, що йдуть у відставку, заявивши, що за весь час роботи відчували політичний тиск, в тому числі й щодо звільнення Кудрицького.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.