Жінка перебувала на утриманні чоловіка, оскільки розмір її пенсії становить 4 165 гривень, що є меншим від розміру пенсії, яку він отримував, та не було б достатнім для самостійного утримання
Після смерті чоловіка жінка звернулася до Пенсійного фонду із заявою про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Однак їй відмовили, оскільки в них різні адреси реєстрації. Про це йдеться у рішенні Шевченківського районного суду Чернівців, опублікованому 9 квітня 2025 року.
Жінка перебувала на утриманні чоловіка, оскільки розмір її пенсії становить 4 165 гривень, що є меншим від розміру пенсії, яку отримував чоловік, та не було б достатнім для самостійного утримання. Він отримував пенсію у розмірі 12 100 гривень на місяць, яку віддавав заявниці, а вона витрачала ці кошти на оплату квартири, комунальних послуг, придбання одягу, продуктів, ліків. Після його смерті вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Однак, їй було відмовлено, оскільки в неї та чоловіка різні адреси реєстрації. У відповіді було роз'яснено, що для переходу на пенсію у зв'язку з втратою годувальника необхідно у судовому порядку встановити факт перебування на утриманні померлого годувальника.
Позов жінки задовольнили. Суд вирішив встановити факт її постійного проживання, разом з померлим чоловіком на час відкриття спадщини. Також встановлено факт перебування громадянки на утриманні чоловіка, який помер.
"Звертаючись до суду з заявою про встановлення факту перебування на утриманні чоловіка, жінка посилалась на те, що вона перебувала у шлюбі з ним, проживала спільно, та пенсія її чоловіка була постійним та основним джерелом для її існування. Середньомісячний дохід заявниці становив у 2024 році 28 548 гривень, а її чоловіка за цей же період 2024 року 79 335 гривень, тому висновок суду про доведеність знаходження заявниці на утриманні у померлого чоловіка є правильним. Не може бути взятий до уваги довід ПФУ про відсутність факту утримання, оскільки вона отримувала пенсію у більшому розмірі, ніж прожитковий мінімум, встановлений законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» для осіб, які втратили працездатність, оскільки спеціальний закон встановлює право членів сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Вказаний спеціальний закон не пов'язує таке право особи із розміром отримуваної ними пенсії. З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що громадянка знаходилась на утриманні свого чоловіка до настання його смерті. Таким чином, суд вважає, що заяву слід задовольнити, встановивши факт її перебування на утриманні чоловіка, який помер. Враховуючи, що законом не визначено іншого порядку встановлення даного факту, а також те, що задоволення заяви має юридичне значення для заявника, суд вважає доведеним в судовому порядку факт проживання заявника зі спадкодавцем, на час його смерті і відкриття спадщини", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.