Вдівець хотів оформити право власності на житловий будинок, але ЦНАП відмовив - що вирішив суд

З метою належного оформлення права власності на своє майно, чоловік звернувся до відділу ЦНАП Березнянської селищної ради із заявою

ЦНАП
ЦНАП відмовив вдівцю, який вирішив оформити право власності на житловий будинок

Після смерті дружини чоловік вирішив оформити право власності на житловий будинок з надвірними будівлями. Для цього він звернувся до ЦНАПу, але йому відмовили у зв'язку з тим, що не оформлено право користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт нерухомості. Про це йдеться у рішенні Менського районного суду Чернігівської області, опублікованому 23 січня 2025 року. 

Згідно з погосподарським обліком Миколаївського старостинського округу № 4 Березнянської селищної ради домоволодіння станом на 15.04.1991 року мало статус колгоспного двору, головою якого був чоловік. З метою належного оформлення права власності на своє майно, він звернувся до відділу ЦНАП Березнянської селищної ради із заявою про реєстрацію права власності на вищевказаний житловий будинок з надвірними будівлями, проте йому було відмовлено у проведенні державної реєстрації права власності на зазначений об'єкт нерухомості, у зв'язку з тим, що не оформлено право користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт нерухомості. На момент набуття ним права власності на житловий будинок (15.04.1991 року) оформлення права власності на земельну ділянку не було обов'язковою умовою, а на даний час не вбачається за можливе здійснити приватизацію вказаної земельної ділянки без оформлення права власності на нерухоме майно, що розташоване на земельній ділянці. Таким чином, громадянин позбавлений права на реалізацію своїх майнових прав, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Розгляд справи

Суд з'ясував, що житловий будинок з надвірними будівлями станом на 15 квітня 1991 року належав на праві власності подружжю, в рівних частках по 1/2 кожному. Жінка померла, що підтверджується свідоцтвом про смерті, копія якого додана до матеріалів справи. Після смерті її чоловіку відкрилась спадщина, в тому числі і на належну їй частину житлового будинку з надвірними будівлями. Як випливає з повідомлення завідувача Менської районної державної нотаріальної контори та Інформаційної довідки за Спадкового реєстру від 01.01.2025 року спадкова справа до майна померлої не заводилась. Таким чином, фактично спадщину після померлої прийняв її чоловік, який  був зареєстрований та проживав зі спадкоємцем на час відкриття спадщини.

З метою належного оформлення права власності на своє майно, чоловік звернувся до відділу ЦНАП Березнянської селищної ради із заявою про реєстрацію права власності на вищевказаний житловий будинок з надвірними будівлями, проте йому було відмовлено у проведенні державної реєстрації права власності на зазначений об'єкт нерухомості, у зв'язку з тим, що не оформлено право користування земельною ділянкою, на якій розташований об`єкт нерухомості, про що свідчить наявна в матеріалах справи відповідь відділу «Центр надання адміністративних послуг» Березнянської селищної ради. На момент набуття ним права власності на житловий будинок (15.04.1991 року) оформлення права власності на земельну ділянку не було обов'язковою умовою, а на даний час не вбачається за можливе здійснити приватизацію вказаної земельної ділянки без оформлення права власності на нерухоме майно, що розташоване на земельній ділянці.

З повідомлення секретаря Березнянської селищної ради від 21.11.2024 року слідує, що земельна ділянка не належить до земель приватної власності, речові права на земельну ділянку не зареєстровані. З повідомлення старости Миколаївського старостинського округу Березянської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області слідує, що домогосподарство знаходиться на земельній ділянці площею 0,25 га, право користування на яку не оформлено. Згідно з інформаційною довідкою від 15.08.2024 року, виданої ТОВ «Трудовий колектив Чернігівського обласного бюро технічної інвентаризації» слідує, що право власності на житловий будинок з надвірними будівлями не зареєстровано.

Яким було рішення суду? 

Позов чоловіка задовольнили. За ним визнали право власності на нерухоме майно: на житловий будинок з надвірними будівлями, частина якого належна йому як голові колишнього колгоспного двору, і частина в порядку спадкування після померлої дружини.

"Враховуючи неможливість позивача іншим шляхом, а ніж як в судовому порядку оформити право власності на належне йому нерухоме майно, суд дійшов висновку про необхідність судового захисту прав шляхом задоволення його позовних вимог", - наголосив суд. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube