Вчені вперше зварили мило із пластику. Ви митиметеся?

Вчені вперше зварили мило із пластику. Ви митиметеся?

Читать на русском

Пластмаса хімічно схожа на жирні кислоти, які є одним із основних інгредієнтів мила

Читать на русском
Мило із пластику
Це не панацея від пластикового забруднення

Пластмаса хімічно схожа на жирні кислоти, які є одним із основних інгредієнтів мила

Дослідники з Технологічного інституту Вірджинії показали, що поліетилен можна перетворити на жирні кислоти, які використовуються для мила, миючих засобів та інших продуктів. Метод можна використовуватиме переробки пластикових відходів у цінну сировину для виробництва, але кажуть, що це не панацея від пластикового забруднення.

Пластмаси хімічно схожі на жирні кислоти, які є одним із основних інгредієнтів мила. Для Гуолян Лю, автора статті, опублікованої в журналі Science, ця схожість передбачає, що поліетилен можна перетворити на жирні кислоти, а потім на мило. Але є проблема. Вона полягала у розмірі елементів: на молекулярному рівні пластмаси дуже великі, близько 3000 атомів вуглецю завдовжки, тоді як жирні кислоти набагато менші.

Рішення прийшло до Гуоляна незвичайним чином. Це відбулось під час спостереження за каміном. Лю помітив, що коли дрова горять, вони виділяють дим, що складається з дрібніших частинок дров. Він поставив питання, чи буде спалювання пластику працювати таким же чином.

"Дрова в основному виготовляються з полімерів, таких як целюлоза. Згоряння дров розбиває ці полімери на короткі ланцюжки, а потім на невеликі газоподібні молекули до окислення до вуглекислого газу", - сказав він.

Якщо аналогічно розщепити молекули синтетичного поліетилену, але зупинити процес до того, як вони повністю розпадуться на невеликі газоподібні молекули, то повинні вийти поліетиленоподібні молекули з коротким ланцюгом.

Дослідники побудували невеликий реактор, схожий на піч, в якому вони могли нагрівати поліетилен у процесі, що називається термолізом у температурному градієнті. Внизу піч знаходиться за досить високої температури, щоб розірвати полімерні ланцюги, а вгорі охолоджується до досить низької температури, щоб зупинити подальшу руйнацію. Потім вчені зібрали залишки і виявили, що створений ними продукт є поліетиленом з коротким ланцюгом, різновид воску. І вони перетворили віск на мило.

"Це перше у світі мило, зроблене із пластику. Він має якийсь незвичайний колір. Але це працює", - прокоментував Лю.

Однією з переваг методу є те, що він працює зі старим пластиком, який не можна переробити звичайними способами. Метод також був розроблений з урахуванням можливості масштабування для використання у промислових умовах.

За словами вченого, пластикове забруднення - це глобальна проблема. Найкращий спосіб уникнути забруднення пластиком - звести до мінімуму його використання.

Раніше Інформатор писав про головний недолік сонцезахисних окулярів з Китаю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.