Байден скасував візит до Європи, другий Саміт миру теж відкладено, ЗСУ втрачають Торецьк, військові проти економічного бронювання - головні події середи, 8 жовтня
Сподівання на мир розсипаються. Нещодавно президент Зеленський казав, що мирні переговори вже восени цього року можуть бути реальними, але ми маємо вести їх разом із Заходом з сильної позиції. Президент припускав, що ці переговори можуть розпочатися вже під час другого Саміти миру. Проте наразі відомо: цей саміт ймовірно не відбудеться цього року. Також Байден, мабуть, не з’явиться на доленосних переговорів в Європі під час чергового Рамштайну. Інформатор аналізує головні новини вівторка, 8 жовтня.
Наприкінці жовтня завершаться тематичні конференції, які стануть підґрунтям для другого саміту миру. Однак він не відбудеться у листопаді. Про це заявила радник керівника Офісу Президента Дар'я Зарівна.
Інша новина, що розчаровує. Вважалося, що західні лідери обговорюватимуть план перемоги під час візиту Байдена до Європи. Він мав приїхати на запрошення канцлеру Німеччини Олафа Шольца, далі зустрітися з президентом Франції Макроном та прем’єром Британії Стармером. Топ-політики також мали відвідати чергову нараду щодо військової допомоги Україні на базі Рамштайн.
Проте Байден не зможе приїхати. Принаймні 12 жовтня, як це планувалося. Причина - ураган Гелен, що завдав шкоди південним регіонам США та новий ураган найвищої сили Мілтон, що наближується до американського узбережжя.
Головною темою мав бути план перемоги Зеленського. Це підтверджували українські офіційні джерела.
Зрозуміло, що відтермінування як зустрічей Байдена, так і Саміту миру, може вказувати, що план Зеленського втратив підтримку союзників. Або принаймні його перероблятимуть.
Тим часом Угорщина знов вразила українців та наших європейських партнерів. Вона заблокувала європейську допомогу нашій країні на 50 млрд дол. Там кажуть, до завершення виборів у США.
Водночас соціологічні опитування вказують: шанси Трампа та Гарріс на перемогу зрівнялися. Ніхто точно не береться прогнозувати переможця.
Тож маневр Орбана зрозумілий. Справа навіть не у грошах. Угорщина намагається підкреслити: Трамп переможе - і правила гри зміняться. А як само вони зміняться, можна побачити з гучної статті у Washington Post. Згідно із розслідуванням авторів, Трамп таємно товаришує з Путіним, а цього року вони навіть розмовляли телефоном.
Чи є тверде переконання, що Трамп буде грати на інтереси Путіна, якщо переможе? Тут є декілька парадоксів. Ось коротенький аналіз:
Інформатор у деталях розібрав, звідки взявся євро-популізм, такі політики як Орбан, Фіцо та й сам Трамп. Та чому їх дії є шкідливими для України.
Щодо невдач, під час яких діяти Зеленському стає вкрай важко. Ситуація на Донбасі залишається вкрай напруженою. Наразі окупанти зайшли в Торецьк та окупували значну частину міста. Про це 8 жовтня в ефірі Радіо Свобода розповів речник Обʼєднаної штурмової бригади Національної поліції України "Лють" Артем Джепко.
За словами військового окупанти зайшли у міста з Півдня, просувалися вздовж вулиці Центральна. Та дісталися до зачиненої шахти «Центральна», що розташована майже у центрі.
Тобто, ЗСУ продовжує відступати у той час через брак бійців, що є ще однією невирішеною проблемою війни. В Україні скінчилися люди, що хочуть йти у ЗСУ.
Дуже показова у цьому сенсі ситуація з Українським легіоном у Польщі. Ще у минулу п’ятницю повідомлялося, що до нього записалися 300 добровольців. 8 жовтня з’ясувалося - не 300, а лише 196 осіб.
Це яскравий приклад неефективності заходів щодо мобілізації, як за кордоном, так і всередині країни. Ось ще новини з цього приводу за 8 жовтня:
Режисер Олег Сенцов, який від початку повномасштабної війни захищає нашу країну від окупантів, зробив допис щодо ситуації, яка склалася, що, мабуть, ілюструє її найкраще:
«Все рідше чути слово "Перемога" і все частіше "Перемовини". Замість "Мобілізації" - "Економічне бронювання". Промовляти "Демобілізація" скоро стане взагалі протизаконно. За План Перемоги тепер відповідає Байден (президент США Джо Байден. - Ред.), ми вмиваємо руки. Фортеця Вугледар виявилось не таким вже й стратегічним містом, а до втрати кожного дня по селу ми вже звикли. Скільки міст ще віддамо до кінця року вже відомо, тому можна починати писати цілий альбом, - написав Сенцов. - Весь Фейсбук наповнений ліжком із доларів працівника МСЕК та не закритими зборами волонтерів… Ми вже стільки втратили часу, ресурсів та людей, що кардинальні зміни зараз, зможуть лише стабілізувати ситуацію в майбутньому. Але ми продовжуємо обирати стратегію страусів, бо голова в піску це набагато безпечніше ніж дивитися правді в очі»
До речі, 8 жовтня ще один голова МСЕК погорів на хабарництві. Посадовець міжрайонної медико-соціальної експертної комісії у Київській області обвинувачується у службовому підробленні та незаконному переправленні осіб через державний кордон посадовець діяв за схемою своєї колеги з Хмельниччини Тетяни Крупи.
Щодо схем більш розлогих, ніж оформлення білих квитків для ухилянтів, то ось сумна для мера Києва Кличка історія, яку розслідував Інформатор. Ще у 2023 році мер столиці домовився у Варшаві про безкоштовну передачу для потреб Київського метрополітену вагонів Варшавського метро.
Це була добра справа, корисна для столиці. Проте нещодавно з’ясувалося: перевізник після непорозуміння на тендері, вказав ціни за доставку вагонів у 6,3 раза вищою за ринкову. До того ж перевезення здійснила польська компанія. Мабуть, переможець тендеру уклав з нею угоду субпідряду.
Вся ця історія, що виглядає як банальна афера сумна тим, що які б добрі наміри не мав Кличко, домовляючись із поляками щодо вагонів, тепер вона кидає тінь і особисто на нього. Це при тому, що вже добре відомо: київська влада розпочала підготовку до виборів. Поки що сумнівних. Але, як то кажуть, готуй сані влітку.
Можливо сподівання, що вибори зможуть щось виправити в нашій країні, є дещо наївним. Але ж якось треба все виправляти? Чи є інші ідеї?
Наостанок ще декілька новин Інформатора за 8 жовтня, над якими варто поміркувати: