Олег Диба захищає полонину Руна від забудови вітряками. На Закарпатті цей проєкт причинив гучний резонанс серед місцевих мешканців, екологів, журналістів та активістів. Тривають судові розгляди
Ужгородський журналіст, головний редактор видання "Закарпаття онлайн", Олег Диба заявив про тиск на нього з боку правоохоронних органів і місцевої влади через позицію проти забудови Карпат. Його затримали та доставили до ужгородського ТЦК. Він відмовився від їжі та води, вимагаючи реакції громадськості та міжнародних організацій.
Про це Диба написав на своїй сторінці у фейсбуці. Журналіст повідомив, що 8 липня його примусово доставили до територіального центру комплектування (ТЦК) попри висновки військово-лікарської комісії щодо обмеженої придатності до служби та вік 58 років.
За словами журналіста, він не ухилявся від обов’язків, був вчасно зареєстрований у базі "Резерв+". Однак, каже Диба, його затримали поліцейські без попереднього оголошення в розшук.
Наразі журналіст перебуває в ужгородському ТЦК, де, за його словами, умови є "жахливими і неприйнятними для людей". Він оголосив відмову від їжі та води, вимагаючи реакції громадськості та міжнародних організацій.
"Я не для того це пишу, щоб уникнути служби. Я хочу привернути увагу до того, як влада розправляється з інакодумцями", - пояснив Диба.
Також Олег Диба висловив стурбованість станом Ужгородського екзотаріуму "Акваріум", який наразі залишився без догляду, а також припиненням роботи сайту "Закарпаття онлайн", який він пов’язує з тиском на незалежні медіа в регіоні. У своїй заяві Диба пов’язує свою мобілізацію з тиском на журналістів, громадських активістів та екологів, які виступають проти забудови Карпат.
"Масштабна, чорнодуша і чорнорота кампанія з дискредитації закарпатських активістів, журналістів, екологів, яка розгорнулася останнім часом, це вже за межею. Дискредитують і тиснуть на всіх, хто опирається злочинним намірам нищення унікального високогір'я Карпат. А правоохоронці, які б мали цьому запобігати, супроводжують приватні бетоновози на незаконне будівництво на Руні й заковують в кайданки журналістів", - написав Диба.
У високогір'ї Закарпаття, на полонині Руна, планують звести 30 величезних вітрових турбін. Полонина Руна є одним з небагатьох місць українських Карпат, де ще збереглася недоторкана гірська природа. Але тепер туди хочуть завезти важку техніку, збудувати десятки вітряків і прокласти дороги крізь ліси та хребти. Інвестор обіцяє "зелену енергію", активісти ж говорять про втрату унікального ландшафту та нехтування думкою громади.
Проєкт уже спричинив гучний резонанс серед місцевих мешканців, екологів та активістів. Основні претензії - відсутність прозорості, ігнорування процедур громадських слухань та ризики для унікальної природи Карпат. Проєкт реалізує компанія Wind Parks of Ukraine LLC. На місцевому рівні частина депутатів Тур’я-Реметівської громади дала “зелене світло” вітрякам, однак без публічного обговорення з громадою та належної оцінки впливу на довкілля.
Будівництво передбачає створення під’їзних доріг, розчищення ділянок та втручання в природний ландшафт. Це може спровокувати ерозійні процеси, загрозу для флори і фауни, зокрема мігруючих птахів, а також вплинути на гідрологічний баланс. Подібні наслідки вже були задокументовані у проєкті на Боржаві, де екологічні ризики виявилися реальними.
Активісти подали численні скарги, зазначаючи, що забудовник розпочав роботи без законної оцінки впливу на довкілля. Наразі тривають судові розгляди.