Порушення прав людини: комісар Ради Європи звернувся із закликом до української влади щодо мобілізації

Майкл О’Флаерті заявив, що в Україні фіксують випадки жорстокої та вибіркової мобілізації: потрібен незалежний контроль

Мобілізація в Україніпол
Комісар Ради Європи з прав людини закликав контролювати мобілізацію в Україні. Колаж: Інформатор

Порушення прав людини під час мобілізації в Україні мають систематичний характер. Таку заяву зробив комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті. За його словами, українці скаржаться на побиття, жорстокі арешти, утримання без зв’язку із зовнішнім світом, відмову у доступі до адвоката, а також мобілізацію осіб з інвалідністю.

Про це йдеться у меморандумі про елементи прав людини для миру в Україні, оприлюдненому на сайті Офісу Ради Європи в Україні. У документі йдеться про те, що скарги на зловживання під час військового набору в Україні надходять регулярно. 

"Комісар отримує аналогічні повідомлення, включаючи заяви про катування та смерть під час набору військовослужбовців. Хоча Україна має право законно набирати своїх військових, Комісар вважає ці повідомлення тривожними та закликає українську владу ефективно їх розслідувати. Крім того, українська влада повинна запровадити механізм запобігання порушенням прав людини під час мобілізації, зокрема шляхом запровадження незалежного нагляду для моніторингу військового набору та відвідування будь-яких місць, де новобранці можуть бути позбавлені волі. Усім офіцерам військового набору слід донести чітке повідомлення про нульову толерантність до катувань чи іншого жорстокого поводження та пройти навчання щодо поводження з людьми з дотриманням прав людини", - йдеться у меморандумі.

На думку комісара Ради Європи, масштаби проблеми з мобілізацією в Україні вимагають більш ширшого спектру заходів для ефективного вирішення, ніж рекомендації військовим вербувальникам. Він також рекомендував Києву дотримуватися міжнародних стандартів щодо відмови від військової служби з мотивів переконань, узагальнених Венеціанською комісією у її звіті amicus curiae щодо альтернативної (невійськової) служби.

Скандали з ТЦК

Сухопутні війська ЗСУ опублікували масштабне звернення, в якому закликали українців переосмислити ставлення до мобілізації й Територіальних центрів комплектування (ТЦК). У документі прямо вказано: ТЦК - не каральний орган і не ворог народу. Це ключова частина оборони.

А от керівництво Одеського обласного ТЦК та СП засудило поведінку свого працівника, який застосував силу до юнака у маршрутці й влаштував дебош з матюками. Його обіцяють притягнути до дисциплінарної відповідальності. Проте, у військкоматі вважають, що й цивільні люди були надто емоційними у цій ситуації. 

Інформатор ще рік тому попереджав про небезпечні тенденції, які відбуваються на тлі насильницьких мобілізації, залучення стороннії людей на боці ТЦК чи неправомірних дій правоохоронців. Інформовані джерела попереджали: процеси загрожують ескалацією конфліктів. Нині ці прогнози справджуються - випадкине тільки мають системний характер і широку географію, а й більш явний сигнал, який держава не має права ігнорувати - полювання РФ на уствнови ТЦК, координати який починають відправляти рашистам завербовані в соцмережах українці. 

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube