Ціна питання – понад 9 млрд грн.
Енергетичний регулятор 9 листопада планує змінити граничні ціни на електрику для бізнесу. Вони будуть діяти до 1 квітня. Проте, вже наступного року Україна повинна скасувати граничні ціни на електрику для бізнесу, щоб об’єднати енергомережу з європейською. Хто заробить на зміні цін - в дослідженні Forbes.
Нацрегулятор з 9 листопада планує встановити окрему граничну ціну для ранкового піку споживання – 6900 грн/МВт•год. Зараз у цей час доби діє гранична ціна 5600 грн/МВт•год, яка залишиться для періоду середнього навантаження – з 7:00 до 8:00, з 11:00 до 17:00 та з 22:00 до 23:00.
Також НКРЕКП розширить часові рамки вечірнього піка та збільшить граничну ціну. Якщо зараз ціна у 7200 грн/МВт•год діє з 19:00 до 23:00, то надалі з 17:00 буде діяти гранична ціна 7500 грн/МВт•год. Для періоду найменшого споживання прайскеп залишається незмінним – 3000 грн/МВт•год.
Це вже друга зміна цін за пів року. Наприкінці червня 2023-го Нацрегулятор збільшив граничні ціни на 40–80%. Після цього середня ціна електрики для бізнесу в листопаді 2023-го зросла на 23,5%.
Головна мета змін – зробити імпорт електрики взимку вигідним, щоб уникнути можливого дефіциту. В Україні зараз профіцит електроенергії, свідчать дані «Укренерго». Натомість взимку у вечірні піки споживання може бути дефіцит.
Протягом останніх кількох днів в Україні ціна на електрику вища, ніж в усіх сусідніх країнах–членах ЄС, звідки Україна може імпортувати, свідчать дані «Оператора ринку».
"Але взимку, коли зростатиме попит, ціни в Україні зупиняться на рівні верхньої границі, а в Європі можуть підійматися вище.Тоді імпортувати електрику в Україну буде невигідно", - каже директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
Нові ціни будуть вищими за прогнозований рівень європейських цін взимку лише дві години на добу, свідчить прогноз «Д.Трейдінг».
«Тож забезпечити комерційний імпорт завдяки запропонованому рівню прайскепів вочевидь не вдасться», – йдеться в повідомленні компанії.
Якщо нові граничні ціни не допоможуть запустити імпорт до України, «Укренерго» доведеться просити у країн-сусідів аварійну допомогу. Аварійна допомога у 1,5–2 рази дорожча за комерційний тариф. У серпні «Укренерго» могло витратити на аварійну допомогу майже €6 млн, свідчать підрахунки Forbes.
Ще один варіант – прямий імпорт електрики бізнесом. Наприкінці жовтня уряд погодив безперебійні поставки електрики під час блекаутів бізнесу, який її імпортує. Проте гарантія від уряду не діє у разі аварійних відключень.
За інформацією Forbes, кожна вироблена кВт•год із новими граничними цінами додасть енергосистемі 30 копійок. У такому разі за зиму енергосистема додатково отримає близько 9 млрд грн, свідчать розрахунки Forbes на основі його даних про місячні обсяги виробництва електрики взимку. Хто розділить між собою ці гроші?
"Генерація, яка покриватиме піки споживання. Це державні «Укргідроенерго» і «Центренерго» та ДТЕК. Державний «Енергоатом» теж зароблятиме більше з новими граничними цінами. Проте й витрати зростуть пропорційно, адже «Енергоатом» компенсує різницю між ринковими цінами та низькими тарифами для населення", - повідомили джерела Forbes.
Нацрегулятор планує встановити граничні ціни до 1 квітня. Наступного року Україна повинна скасувати граничні ціни на електрику для бізнесу, щоб об’єднати енергомережу з європейською. У такому разі ціни в Україні зростуть і будуть приблизно такими ж, як у сусідніх країнах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.