В Україні за рік різко зросла кількість випадків домашнього насильства: Рада готує відповідні зміни

Читать на русском

Кількість зареєстрованих кримінальних правопорушень цього напрямку збільшилась на 80% за рік

Читать на русском
Домашнє насильство в Україні
В Україні почастішали випадки домашнього насильства. Колаж: Інформатор

Кількість зареєстрованих кримінальних правопорушень цього напрямку збільшилась на 80% за рік

В Україні протягом року на 20% зросла кількість випадків домашнього насильства. Такі дані наводять станом на 2023 рік у порівнянні із 2022-м. Водночас кількість зареєстрованих кримінальних правопорушень у цьому напрямку збільшилась на 80%.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства внутрішніх справ. Правоохоронці разом із народними депутатами ініціювали зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності для осіб, які вчинили домашнє насильство чи насильство за ознакою статі. Це пов'язано із ратифікацією нашою державою Стамбульської конвенції.

Зазначається, що у 2023-му поліція зареєструвала понад 291 тисячу фактів домашнього насильства, що на 20% більше, ніж у попередньому році. А кількість зареєстрованих кримінальних правопорушень збільшилась з 1498 до 2701 – на 80%. Водночас було виявлено на 36% більше адмінпорушень.

За прогнозами Аналітичного центру МВС, у 2024-му очікується зростання фактів адміністративних правопорушень до 21%, а кримінальних – до 30%. Так, лише протягом двох місяців цього року зареєстрували на 56% більше кримінальних правопорушень, пов’язаних із домашнім насильством. а адміністративних – на 21% більше.

Законопроєктом №8329 пропонують посилити відповідальність за вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі. Верховна Рада ухвалила його за основу ще 22 листопада 2023 року. Найближчим часом документ несуть на розгляд для ухвалення в цілому.

Ратифікація Стамбульської конвенції

У червні 2022 року Верховна Рада України ратифікувала Стамбульську конвенцію для боротьби з домашнім насильством. Це дозволить захистити постраждалих та притягнути до відповідальності винних.

Документ має певні переваги. Зокрема, постраждалим від насильства гарантовано надаватимуть медичну допомогу, а також психологічну та юридичну підтримки, в Україні з'явиться мережа шелтерів, а також постраждалі матимуть право на компенсації та справедливе розслідування.

Президент Володимир Зеленський підписав відповідний закон вже наступного дня. Він зауважив, що головний зміст конвенції – це зобов'язання захищати жінок від насильства і різних форм дискримінації.

Нагадаємо, що у 2023 році найбільше випадків – майже 42 тисячі – домашнього насильства зафіксували у Дніпропетровській області. За нею йдуть Київська область і її адміністративний центр - Київ із 23,2 тисячі та 22,8 тисячі заяв відповідно.

У разі, якщо громадянин зіштовхнувся з домашнім насильство, правоохоронці радять повідомляти про ці випадки. Постраждалі або очевидці, які стали свідками такого явища, можуть звернутися:

  • до Національної поліції на лінію 102;
  • на безплату національну "гарячу" лінію протидії домашньому насильству: 0 800 500 335 (зі стаціонарних телефонів); 116-123 (з мобільних телефонів);
  • на національну дитячу "гарячу" лінію: 0 800 500 225 (зі стаціонарних телефонів); 116-111 (з мобільних телефонів).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.