У Дніпрі померла жінка з 75 синцями на тілі. Це може бути одним із тисяч випадків домашьного насилля в Україні - Reuters

В Україні під час війни стало більше випадків домашнього насильства

Домашнє насильство
Проблема домашнього насильства навіть після завершення війни може бути серйозною в Україні

В Україні під час повномасштабної війни зросла статистика домашнього насильства. Експерти пов'язують це, зокрема, від стресу, який відчувають громадяни. Так чи інакше, але лише цьогоріч уже зареєстрували понад 340 тисяч випадків насильства. І одним з них може бути трагедія в Дніпрі, де жінка померла з 76 синцями на тілі.

Такий матеріал опублікували журналісти Reuters. Зазначається, що за перші п'ять місяців цього року (з січня по травень) було зареєстровано 349 355 випадків домашнього насильства в Україні. Якщо порівнювати з 2022 роком, то це вже на 51% більше. Варто також враховувати, що багато жертв не звертаються до поліції, а значить - реальна цифра може бути ще страшнішою.

Експерти підкреслили, що на початку повномасштабного вторгнення кількість випадків насильства в Україні знизилася. Причина в тому, що багато людей виїхало за кордон. Проте зараз родини повертаються додому і статистика знову зростає. При цьому аналітики впевнені, що проблема погіршиться й після завершення війни, адже також будуть громадяни, які травмовані повертатимуться з фронту.

Журналісти Reuters також вказують, що українське законодавство за домашнє насильство передбачає покарання лише два роки позбавлення волі. Тим більше іноземців може здивувати, що багато порушників отримали штраф на 170-350 гривень. Адже така невелика сума для українців для американців ще менша: порушників штрафують на 5-10 доларів США (сума, яку середньостатистичний американець може заробити менш ніж за годину). 

Трагедія в Дніпрі

Журналісти Reuters розповіли про історію, яка сталася в Дніпрі. Зазначається, що чоловік дезертирував з армії в листопаді 2022 року, за інформацією ЗМІ. Коли він повернувся до Дніпра, то став розпивати алкогольні напої та бити свою дружину. Сусідка розповіла, що жінка згодом перестала виходити з дому. 

Любов Борнякова. Фото: Reuters 
Любов Борнякова. Фото: Reuters 

Любов Борнякова хотіла забрати трьох дітей та поїхати до Львова від чоловіка. Проте переїхати вона не встигла. За кілька днів до запланованої поїздки Любов померла. Поліція, кажуть журналісти, спочатку припинила розслідування, оскільки були медичні висновки про смерть від серцевої недостатності. Проте адвокат Юлія Сегеда довела, що серцевий напад міг бути викликаний інтенсивним побиттям. 

"Якщо ми принаймні зможемо висунути звинувачення в домашньому насильстві, це буде перемогою", - каже адвокат, зазначивши, що деякі правоохоронці вважають нібито домашнє насильство - це "особиста справа родини. 

За словами сусідів, Любов Борнякова ніколи офіційно не скаржилася на свого чоловіка офіційно. При цьому навіть не відчиняла двері поліції, коли правоохоронців викликали сусіди.

Зараз розслідування продовжується. Тим часом родина Любові, яка могла стати жертвою домашнього насильства, намагається видалити прізвище її чоловіка з надгробка та змінити на дівоче - Любов Пилипенко. 

Адвокат Юлія Сегеда в соціальній мережі зазначила, що на тілі жертви було 76 синців, а правоохоронці все одно спочатку були готові закрити розслідування. Також експертка додала, що після виходу цієї статті в світовому ЗМІ їй стали писати люди, які знали чоловіка Любові Борнякової в часи його юнацтва. Вони згадують, що він був жорстоким і часто бив інших дітей.

"Отже, колись в дитинстві хтось не відреагував на хлопчика з неадекватною агресією, потім не втрутились в систематичне побиття жінки на очах у дітей, а потім... труп жінки...Чи можна було цьому завадити? Так", - каже адвокат. 

Проблема домашнього насильства в Україні

На початку серпня вінничанина визнали винним у справі щодо домашнього насильства. Правоохоронці з'ясували, що 35-річний чоловік проживав в одній квартирі з колишньою дружиною та постійно ображав її, принижував її честь та гідність, погрожував фізичним насильством та завдавав психологічних страждань. Згодом він отримав покарання - 150 годин виправних робіт, проте так і не виконав це. Потім він знову продовжив поводитися як зазвичай, змусивши колишню дружину разом з дітьми тікати з дому. Тепер чоловік отримав позбавлення волі на півтора року.

4 серпня у Львові стартувала  інформаційна кампанія у сфері протидії домашнього насильства щодо осіб літнього віку у співпраці з Європейським Союзом. Зазначається, що за останні пів року тільки у Львівській області було 8 500 випадків, коли жертвами насильства ставали люди старші за 60 років

"Часто літні люди, особливо у сільській місцевості, не мають доступу до Інтернету, можуть навіть не мати мобільного телефону, а тому не мають доступу до правового захисту. Тож головна мета цієї кампанії – спонукати громадян похилого віку не замовчувати цю проблему, а звертатися та отримувати необхідну допомогу", - кажуть правоохоронці.

Нагадаємо, раніше експерти розповідали, як запобігти домашньому насильству в Україні та де шукати допомогу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube