Коли набуде чинності закон про скасування переведення часу - відповідь адвокатів

Проєкт Закону про обчислення часу в Україні (№4201 від 09.10.2020 року) був прийнятий 16.07.2024 року, але він досі не підписаний президентом

Переведення годинників
Адвокати про переведення годинників в Україні

Верховною Радою 16 липня 2024 року було прийнято законопроєкт №4201 "Про обчислення часу в Україні". Його норми передбачали відмову від переведення годинників на літній час та встановлення зимового часу як єдиного протягом усього календарного року, а цілорічним часовим поясом повинен був стати GMT +2. Однак прийнятий законопроєкт так і не набув чинності. Про це у коментарі Інформатору розповів адвокат, голова комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков. 

За його словами, головною причиною відмови від сезонного часу була розбіжність із російським часом: з 2014 року Російська Федерація залишилася на зимовому часі, тож коли Україна переходила на літній – час збігався, а взимку відставав на годину.
А тому якщо Україна остаточно перейшла б на зимовий час, то це б дозволило уникнути плутанини та позбавитись впливу російських стандартів на нашу державу.

"Проєкт Закону про обчислення часу в Україні (№4201 від 09.10.2020 року) був прийнятий 16.07.2024 року. 21.08.2024 року Закон направлено на підпис президенту України. Досі Закон не підписаний. Стаття 94 Конституції України визначає, що президент України протягом п’ятнадцяти днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання, та офіційно оприлюднює його або повертає закон зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної Ради для повторного розгляду. 15 днів, як бачимо, давно спливли. Закон не підписано і офіційно не оприлюднено. Фактично президентом повністю блоковано процес прийняття цього Закону", - зазначила адвокатка, кандидатка юридичних наук Анна Даніель.

Президент не реалізував своє право вето для того, щоб внести зміни в даний законопроєкт, а тому він фактично "завис" без реалізації на практиці. Якщо президент все-таки поставить підпис на законопроєкті №4201 до останньої неділі березня 2025 року, то переведення на літній час може бути скасовано.

"Але поки цього не сталося, залишається орієнтуватися на чинні норми: 30 березня 2025 року о 03:00 потрібно переводити стрілки на 1 годину вперед", - акцентував Шабельніков. 

Законопроєкт про обчислення часу в Україні

Метою законопроєкту про обчислення часу в Україні (№4201) є визначення правових засад встановлення одиниць часу, обчислення часу в Україні та забезпечення потреб громадян, суспільства і держави у достовірній інформації про точний час і календарну дату. Документ спрямований на захист здоров’я населення, оскільки на думку більшості науковців та лікарів, зазначений порядок обчислення часу в частині щорічного переведення стрілок годинника на одну годину вперед і назад, несе ряд негативних наслідків, викликає значне погіршення стану здоров’я громадян в період адаптації до «літнього» та «зимового» часу. Такий «сезонний часовий стрибок» призводить до зміни біологічних ритмів людини, що негативним чином відображається на загальному стані людини, як фізіологічному, так і психологічному. Після переведення годинникових стрілок у громадян погіршується самопочуття, знижується працездатність, спостерігається значне загострення хронічних хвороб. Наукові дослідження пов'язують зміни часу із захворюваннями серцево-судинної або імунної систем, оскільки вони переривають біологічні цикли. Також доведено, що переведення годинника не допомагає енергозбереженню.

Окрім цього, зазначений законопроєкт покликаний забезпечити захист територіальної цілісності та зміцнення національної безпеки України шляхом встановлення і закріплення на всій без виключення території України єдиного київського часу. Прийняття Закону забезпечить визначення на законодавчому рівні порядку обчислення часу в Україні, сприятиме покращенню стану здоров’я громадян, підвищенню працездатності населення, сприятиме протидії агресії з боку Російської Федерації та сприятиме євроінтеграційним прагненням України.

12 липня 2024 року комітет з питань економічного розвитку рекомендував Верховній Раді прийняти в цілому законопроєкт про обчислення часу в Україні. 16 липня 2024 року Верховна Рада ухвалила закон про скасування переведення часу в Україні з зимового на літній. 24 жовтня 2024 року BBC з посиланням на джерела писало, що Зеленський не планує підписувати законопроєкт №4201, який скасовує сезонне переведення годинників. 

Віктор Ожогін з 2014 року захищає Україну

Інформатор просить Президента присвоїти йому звання Герой України
Image

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Вінниця
Дніпро
Донецьк
Житомир
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київ
Кропивницький
Луганськ
Луцьк
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Ужгород
Харків
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернігів
Чернівці