В Україні кардинально змінилися норми для будівництва укриттів: вимагатимуть більше простору і функціональності

Читать на русском

Укриття в Україні здорожчають втричі, а вже збудованим буде складніше пройти експертизу через нові вимоги ДБР

Читать на русском
В Україні будувати укриття будуть по-новому
Приклад багатофункціонального укриття з лекційною залою, коворкінгом та бібліотекою. Фото: Peker & Partners Architects

Укриття в Україні здорожчають втричі, а вже збудованим буде складніше пройти експертизу через нові вимоги ДБР

В Україні з листопада 2023 року діють нові державні будівельні норми (далі – ДБН) щодо будівництва укриттів. Попередні були створені на базі радянських нормативів у 1997 році. Наразі вимоги змінять укриття не тільки зовні, а й зсередини, втричі здорожчає і вартість будівництва нових укриттів, а також переобладнання вже існуючих, аби вони змогли пройти відповідні експертизи. 

Ось перелік нових вимог ДБН, які наводить "Українська правда. Життя". Зокрема, відтепер укриття – не лише місце, де можна пересидіти небезпеку. Тут має продовжуватися життя, це автономний об’єкт для комфортного перебування людини не менше, ніж дві доби. 

  • не допускається наявність поруч з укриттями виробництв, які можуть бути ціллю атаки або джерелом забруднення при влучанні;
  • необхідна герметичність укриттів;
  • обов'язкова автономність;
  • місткість з розрахунком на кількість людей, що можуть одночасно перебувати в укритті;
  • час, протягом якого люди можуть там перебувати.

Нові вимоги ДБН стосуються нормативу для тимчасових укриттів на вулицях, в громадських просторах чи на зупинках. Тепер укриття набувають нового статусу, мають витримувати пряме влучення ракети, захищати від раціації, ядерної, хімічної, біологічної зброї.

 

Вимоги до сучасних укриттів
Вимоги до сучасних укриттів

Наприклад, для того, щоби перебувати в укриттях стало комфортніше, при новому будівництві потрібно розрахувати від 1,5 м² на людину. При реконструкції – 1,2 м². Для порівняння, раніше було 0,45 м². Також, за новими вимогами, укриття шкіл матимуть найбільші площі на одну людину, ніж будь-яка інша будівля. Там буде просторіше, ніж у сховищах лікарень.

Один з основних принципів трансформації – багатофункціональність простору, можливість використовувати приміщення по-різному. Наприклад, школа може стати місцем для громади, що вмістить в собі всі функції, необхідні для якості життя не тільки учнів, а й мешканців навколо. 

Дорожчі і більші - якими будуть укриття у 2023-2024 р.р.
Дорожчі і більші - якими будуть укриття у 2023-2024 р.р.

Укриття мають стати універсальним простором-трансформером, що може "працювати" як лекційна зала на 100 місць чи як коворкінг. Цього можна досягти завдяки меблям-трансформерам. У гуртожитках європейських університетів підвал вже давно використовується як спортзал чи бібліотека. Він може стати архівом, студією танців, місцем для культурних вечорів, чи кінотеатром для громади.

Укриття подвійного призначення

У місті Українка Київської області відкрили надсучасне укриття, яке має подвійне призначення. Приміщення здатне одномоментно захистити від російських атак понад шість сотень людей. У мирний час укриття використовуватимуть для спортивних занять.

Також у школі №62 Києва (Дарницький район) з'явилося укриття подвійного призначення. В ньому розташовано спортзал, в якому школярі зможуть переховуватись під час повітряних тривог, а після їх закінчення - займатися карате. Укриття розраховано на понад 800 людей, там є туалети, запаси води та кімнати для навчання. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.