В обладнанні вже перевірених укриттів України знайшли системне порушення: про що йдеться

Читать на русском

Сховища масово не відповідають державним будівельним нормам

Читать на русском
Укриття, система сповіщення
В жодному укритті немає системи сповіщення, стверджують активісти. Колаж "Інформатор"

Сховища масово не відповідають державним будівельним нормам

В Україні є понад 4 тисячі сховищ, які нібито приведені до норми. Громадські діячі перевірили 650 з них. І жодне не відповідає державним будівельним нормам і не може гарантувати безпеку повною мірою, заявляють громадські активісти. Через це представники Громадської організації "Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій" вже направили відповідні листи до Президента, Прем’єр-міністра, секретаря РНБО.

За даними представників ГО, в укриттях спостерігається повна відсутність систем оповіщення населення, пише "Уніан". Йдеться про гучномовці та електронні табло, які б попереджали про небезпеку, початок та закінчення повітряної тривоги.

Вимоги до встановлення таких систем та їх інтеграцію з місцевими автоматизованими системами централізованого оповіщення передбачені Державними будівельними нормами. Відтак усі акти введення в експлуатацію захисних споруд підписуються з порушенням законів. 

Представники ЗМІ разом з громадськими діячами провели огляд 650 УЦЗ (укриттів цивільного захисту), які вже відремонтовані та приведені в належний стан і занесені на сайт "Залізне укриття". Згідно з результатами перевірки, жодне укриття не відповідає ДБН В.2.2.5-97 п.8.24 та ДБН В.2.2-5:2023 п.11.7. В укриттях відсутні системи оповіщення населення, як того вимагає ДБН, і люди, які перебувають там під час повітряних тривог, не мають змоги бути оповіщеними про відбій повітряної тривоги, її тривалість тощо.

Підписані акти порушують законодавство 

"Якщо ці укриття здавалися в експлуатацію і були підписані акти виконаних робіт та введення в експлуатацію, то вбачається порушення чинного законодавства і введення в експлуатацію з порушенням ДБН",  - йдеться у листі представників громадської організації до Секретаря РНБО.

Зазначається, що такі акти з порушенням законодавства підписують службовими особами ДСНС, Держпраці, Державної екологічної інспекції, Держпродспоживслужби, ДІАМ. 

Відомо, що за інформацією ДСНС потреба в системах оповіщення у державі забезпечена лише на 12%. Втім жодного фінансування на розв'язання цієї проблеми у Державному бюджеті не передбачено. Термін впровадження систем оповіщення визначено - грудень 2024 року (Розпорядження КМУ від 11.07.2018 №488-р).

Президента вводять в оману

За думкою громадських діячів, президента просто вводять в оману стосовно реального стану справ. Адже під час наради 27 жовтня, щодо готовності укриттів президентові доповіли про належний стан майже 4 тисяч сховищ.

"Викликають сумніви об’єктивність доповіді Президенту України, від КМУ, Мінстратегпрому, РНБО, ДСНС, ОДА та інших центральних і місцевих органів виконавчої влади про стан  сховищ на які витрачено бюджетні кошти", - йдеться у листі.

Головною проблемою, на думку представників ГО, є відсутність Національної програми з впровадження систем раннього оповіщення населення. Така програма, а також відкриття бюджетної програми під її реалізацію дозволить залучити донорське фінансування від країн-партнерок.

Зазначається, що відповідні консультації уже були проведені, низка країн на рівні урядів підтвердила свою готовність фінансувати впровадження систем раннього оповіщення в Україні. Втім, український уряд, Секретаріат КМУ, так і не зробив відповідних кроків, для старту проєкту.

Громадська організація просить термінового втручання з боку президента та секретаря РНБО, адже "чим ближче ми до зими, тим вищими стають ризики повторення тогорічних ракетних обстрілів з боку країни-терориста".

"В багатьох випадках, люди гинули у тому числі й через відсутність своєчасного попередження про загрозу", - додали у "Центрі запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій".

Укриття в Україні: що відомо

Наразі волонтери в Одесі здійснюють перевірку доступу до укриттів і їхніх умов. Їхня мета - скласти загальний звіт щодо ситуації з місцями для захисту населення в місті.

Також відомо, що у Харкові виявились не готовим до роботи найбільше укриття у місті. Його загальна площа сягає 900 метрів квадратних і воно може одночасно прийняти 600 відвідувачів. Втім, як з'ясувалося, укриття перебуває на балансі ТОВ і воно не впорядковане взагалі: тут не має зручних пандусів, систему опалення треба повністю міняти, відсутні аварійні виходи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.