В Раді пропонують не саджати бійців ЗСУ за дезертирство, але є одна важлива умова

Читать на русском

Боєць до завершення розслідування повинен добровільно повернутися до частини - тоді його не покарають

Читать на русском
Покарання за дезертирство
У парламенті займаються підготовкою нового закону щодо СЗЧ

Боєць до завершення розслідування повинен добровільно повернутися до частини - тоді його не покарають

У Верховній Раді розробляють новий законопроєкт, покликаний боротися з дезертирством у лавах ЗСУ. Бійців пропонують не карати за самовільне залишення частини (СЗЧ) тюремним строком, але за однієї умови. Такий боєць повинен самостійно повернутися в частину.

Зробити це потрібно до завершення розслідування. Відповідний законопроєкт вже розміщений на сайті Верховної Ради

Зазначимо, що серед ініціаторів закону - відомі депутати від "Слуги народу". Зокрема, Федір Веніславський, Сергій Іонушас, Олександр Бакумов, Мар'яна Безугла, Юрій Здебський та інші. Це свідчить про те, що шанси на ухвалення документа досить-таки високі. 

Подробиці стосовно ініціативи зазначені в тексті законопроєкту. Автори кажуть, що лише за січень-квітень 2024 року було відкрито понад 10,5 тисяч кримінальних справ стосовно СЗЧ, і ще понад 7 тисяч - за дезертирство. 

Проте у чинному кримінальному законодавстві відсутні правові підстави для можливості звільнення під час дії воєнного стану військовослужбовців від кримінальної відповідальності за перше вчинення кримінального правопорушення, за умови їх щирого каяття та бажання повернутися до проходження військової служби. Отже, відсутність таких підстав, при наявності відповідних умов, не дозволяє військовослужбовцям ЗСУ продовжити захист суверенітету і територіальної цілісності України від агресії РФ. 

Це й пропонують змінити. Якщо злочин (СЗЧ чи дезертирство) вчинено вперше, а до закінчення розслідування людина добровільно заявить про свій намір повернутися до частини, таку особу звільнять від кримінальної відповідальності. 

Проблеми дезертирства з української армії 

Зазначимо, що дана проблема є для України досить значущою. Якби йшлося про поодинокі випадки, то її б не стояло, однак навіть за офіційними даними кримінальних проваджень, відкритих за СЗЧ та дезертирство, таких випадків уже десятки тисяч. Це змушує державу вдаватися до заохочувальних заходів: наприклад, звільняти від відповідальності за правопорушення у випадку каяття та повернення до частини. До речі, раніше самі військові також виступали проти спеціального закону "про дезертирство"

Серед причин, через які деякі українці залишають місця служби, можна назвати декілька. По-перше, це може бути хронічна перевтома та психологічні проблеми бійців, які вже давно воюють без відпочинку. По-друге, це відсутність чітких критеріїв та строків демобілізації, через що час знаходження в армії суб'єктивно здається нескінченним. Нарешті, зараз в Україні почастішали випадки примусової мобілізації зі значним фізичним тиском на особу.

Раніше про посилення мобілізації в Україні казав президент Володимир Зеленський. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.