На розробку документації з демонтажу, вилучення та перенесення виділили 200 тисяч гривень
Два пам'ятники поетові Олександру Пушкіну, а загалом - 18 пам'ятників та пам'ятних знаків, які підпадають під закони про деколонізацію та декомунізацію, буде демонтовано в Одесі. За це рішення 4 грудня проголосували депутати Одеської міської ради, повідомляє "Суспільне" та "Думська". Пам'ятники будуть демонтовані та перенесені, вочевидь, до планованого музею імперського та радянського минулого, але конкретних термінів немає.
Згідно з проєктом, на розробку документації з демонтажу, вилучення та перенесення виділили 200 тисяч гривень. Документи з проєктування демонтажу, вилучення та перенесення памʼятників мають замовити у 2024 році. У "профінансованому" списку Суспільне вказало 13 пам'ятників. По 20 тисяч гривень витратять на наступні памʼятники:
По 10 тисяч гривень:
"Думська" звертає увагу, що у цьому списку присутній "головний" міський монумент Пушкіну, можливе знесення якого викликало безліч суперечок у суспільстві. Проте зараз на сесії міськради питання його демонтажу не викликало дискусії. Видання нагадує, що Кабінет Міністрів України вже взагалі виключив цей монумент російському письменнику з Державного реєстру нерухомих пам'яток культурної спадщини національного значення.
Зазначимо, що один з пам'ятників Пушкіну - біля готелю "Бристоль" та музею поета (на Пушкінській, яку ухвалили перейменувати на Італійську), як і пам'ятник знаменитому одеситу, письменнику Ісааку Бабелю, який також намагатимуться знести, було встановлено зовсім недавно - за часів незалежної України.
Інформатор вже писав, що 26 вересня Одеський виконком призначив управління капітального будівництва Одеської міськради замовником проєктування демонтажу з публічного простору 19 памʼятників, що "містять символіку російської імперської політики". Підставою для демонтажу пам'яток є розпорядження голови Одеської ОВА Олега Кіпера від 26 липня 2024 року, яке є обов'язковим до виконання.
У списку були, серед іншого, пам'ятники акторові та поетові Володимиру Висоцькому та вченому-селекціонеру Івану Мічуріну (на демонтаж яких, здається, грошей зараз не виділили), а також пам'ятник радянському письменнику Максиму Горькому, який до появи списку встигли знести.
Вже у вересні одеські журналісти припускали, що зі знесенням пам'яток поспішати не стануть. Видання "Думська" підтверджує це і зараз. За даними джерел видання у міськраді Одеси, там не можуть зовсім проігнорувати демонтаж пам'ятників, про що й каже голосування 4 грудня, проте нібито мають намір максимально затягнути процес. Тож є нюанс.
"Для початку Управління капітального будівництва має провести обстеження пам'яток, щоб зрозуміти, скільки коштуватиме їхнє знесення, вже після мають оголосити тендер. Але тут немає чіткого часу і меж.За даними джерел "Думської" у мерії, міська влада не збирається поспішати з реальним демонтажем пам'ятників. Навпаки, вона зробить усе, щоб вони достояли до виборів, і для цього в неї є маса можливостей. Як мінімум необхідний ще дозвіл від ЮНЕСКО", - пише "Думська".
26 липня голова Одеської ОВА Олег Кіпер підписав розпорядження про перейменування низки топонімів в Одесі й області. В Одесі з'явилося 85 нових назв вулиць, скверів і провулків, в області – 347. Топоніми перейменували відповідно до вимог закону про деколонізацію.
Ці перейменування викликали бурхливу реакцію в соцмережах, бо, наприклад, серед перейменованих опинилися бульвар, названий на честь сатирика Михайла Жванецького, вулиця, яка мала ім'я письменників Іллі Ільфа і Євгена Петрова, площа Думська, вулиці Буніна, Пушкінська, Коблевська, провулки Чайковського, Лермонтовський та віцеадмірала Жукова тощо.
Одеський міський голова Геннадій Труханов у відповідь запевнив, що Одеська міська рада вживатиме "всіх передбачених законом заходів", щоб скасувати перейменування. Труханов наголосив, що ані він, ані міська рада "не мають жодного відношення" до резонансних перейменувань у місті.
"Виходячи з логіки "деколонізаторів", ми маємо відмовитися від усього того, що зробило Одесу світовим брендом. Говорячи простою мовою – це "обнуляє" наше місто", – зазначив він.
Кіпер відповів Труханову, не називаючи його прізвища. Голова ОВА порадив тим, хто захищає "імперські" топоніми в Одесі від перейменування, їхати до Росії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.