В Нафтогазі допустили можливість зимових відключень опалення і газпостачання для українців

Якщо окупантам вдасться розбомбити газосховища, по яких вони давно ціляться, то для споживачів можуть запровадити певні обмеження

ракети, гтс україни, газосховище
Одна з основних цілей російських обстрілів газлсховищ - зірвати підготовку України до опалювального сезону

Після масованих ракетних атак РФ частіше говорять про проблеми з електропостачанням та про відключення світла. Проте енергетична інфраструктура України включає і газову сферу. Газосховища та інші об'єкти газотранспортної системи України потрапляють під удари рідше, ніж ТЕС та ЛЕП, але це також вразлива частина енергосистеми.

Росія зазвичай атакує наземну інфраструктуру та газокомпресорні станції, без яких закачування газу до сховищ чи його викачування стають неможливими. Окупанти не соромляться визнаватись у цьому, пише "Економічна правда". 

"Завдано удару по газокомпресорних станціях у Львівській, Івано-Франківській та Харківській областях, які забезпечують функціонування газотранспортної системи України", -  повідомило, наприклад, міноборони РФ після останнього масованого обстрілу 26 серпня.

Також росіяни атакують об'єкти розподілу та видобутку газу. Самі ж газосховища (їх у країни 11) розташовані під землею на глибині від 400 м до 2 км, тому паливу обстріли не шкодять.

Нафтогаз України зазвичай після обстрілу констатує атаки по своїх об'єктах, але не розповідає про наслідки та не розкриває локації. У компанії зазначили, що концентровані атаки на об'єкти "Нафтогазу" посилилися з весни 2024 року, хоч фіксуються з першого дня вторгнення у 2022-му.

Одна з трьох основних цілей російських обстрілів сховищ - зірвати підготовку України до опалювального сезону, унеможлививши закачування газу в підземні резервуари. Опитані ЕП експерти та учасники газового ринку вважають, що в разі продовження атак узимку Росія може створити Україні чимало проблем. Знають про це і в "Нафтогазі".

"Ми розуміємо, що ворог не відмовиться від планів знищення української енергетики, тому готуємося до різних можливих сценаріїв. Найгірший з них – тимчасова недоступність потужностей відбору газу з ПСГ (підземних сховищ газу - ред). На цей випадок у нас розроблені альтернативні режими роботи газосховищ та ГТС, які передбачають механізми для досягнення необхідної потужності", – додали в "Нафтогазі".

Чи будуть взимку обмеження по газу

У компанії переконують, що взимку обмежувати постачання газу населенню не планують, бо ресурс завдяки внутрішньому видобутку є. Завдяки наявності великої системи газосховищ  також накопичується на зиму необхідний резерв палива. А за словами експерта Сергія Макогона, колишнього керівника "Оператора ГТС України", проходження зими залежатиме від того, чи будуть нові атаки ворога та якими будуть їх наслідки.

"Якщо вони повністю виведуть з ладу ті об’єкти, по яких цілилися з початку року, то буде складно забезпечити населення і тепловиків необхідною кількістю газу. Тоді доведеться робити обмеження, як у нас відбувається з електрикою", – попереджає ексголова "Оператора ГТС".

Співрозмовник ЕП в уряді вважає, що взимку ситуація з газом буде кращою, ніж з електрикою. За песимістичного сценарію, якщо зупиниться транзит і будуть суттєві руйнування газокомпресорних станцій, тоді можливі обмеження поставок газу населенню та проблеми з централізованим опаленням.

"Ми бачимо, що росіяни продовжують бити по газовій інфраструктурі. Якщо розіб’ють так зване київське кільце – мережу, яка постачає газ у столицю, то Київ буде сидіти без світла, без газу і без тепла. Єдиний сценарій цього уникнути – посилення ППО", – підсумував співрозмовник ЕП.

Удари РФ по українських газосховищах

Нагадаємо, 11 квітня 2024 року Росія атакувала два українські підземні сховища газу, що призвело до зростання цін у Європі. 30 квітня Нафтогаз України закликав Європу надати ППО для захисту газових сховищ від ударів росіян. Компанія зазначила, що з березня російські окупанти тричі атакували українські газосховища, у травні буди ще атаки, та й пізніше також.

У липні президент України Володимир Зеленський заявив, що вважає справедливим, якщо Польща буде збивати російські ракети. Зокрема ті, які летять до наших газосховищ, що розташовані неподалік від границі на Львівщині, наприклад у Стрийському районі. Адже в результаті атак взимку без газу можуть залишитися і наші сусіди.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube