В Будапешті відкрили першу державну двомовну школу для українців

Українські школярі в Угорщині з 1 вересня розпочнуть навчання рідною мовою

Перша двомовна українсько-угорська школа в Будапешті
Угорську мову в цій школі українські школярі будуть вивчати як іноземну

В Будапешті офіційно створено першу двомовну україно-угорську середню школу та гімназію. В ній з 1 вересня українські діти навчатимуться українською мовою з 1 до 12 класу, а угорську вивчатимуть як іноземну. Цей навчальний заклад офіційно зареєстрований як державний і фінансується з угорського бюджету.

Про це повідомив голова Закарпатської обласної державної адміністрації Віктор Микита у своєму Facebook. Він підкреслив значущість цієї події для української громади в Угорщині, відзначивши, що 1 вересня українські діти, які мешкають в Угорщині, підуть до повноцінної п’ятиденної школи, де вони будуть навчатися українською мовою з 1 по 12 клас, а угорську мову вивчатимуть як іноземну. Фінансове забезпечення школи здійснюється за рахунок державного бюджету Угорщини.

"Цій події передувала тривала робота спеціально сформованої двосторонньої робочої групи на чолі з Андрієм Єрмаком та Петером Сійярто, а також особиста комунікація між Президентом Володимиром Зеленським та премʼєр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Разом з цим у Будапешті команда Державного самоврядування українців Угорщини на чолі з речницею української національної меншини в Парламенті Угорщини Ліліаною Грексою та засновниками освітнього центру "Дім українських традицій", філії державного ліцею "Міжнародна українська школа" в Будапешті, Оленою та Сергієм Безкоровайними, які  забезпечили підготовку необхідних документів, реалізацію операційних процесів на місцях, та головне – обʼєднали наших громадян в угорській столиці в єдиний освітній осередок, де з перших днів повномасштабної війни в складних умовах працювали з дітьми, мріючи про свій окремий державний навчальний заклад", - зазначив Віктор Микита, назвавши подію історичною.
Сучасна двомовна школа в Будапешті
Сучасна двомовна школа в Будапешті

Для забезпечення навчального процесу вже підготовано окрему будівлю. Вона відповідає всім вимогам згідно з чинним законодавством Угорщини, зазначив голова Закарпатської ОДА.

Нові класи вже очікують на перших учнів
Нові класи вже очікують на перших учнів

 Як Орбан використовує питання нацменшин для блокування вступу України в ЄС

Будапешт часто звинувачує Україну в переслідуванні угорської національної меншини й це є виправданням до багатьох антиукраїнських кроків. Це стало приводом для заяв про готовність блокувати вступ України до ЄС, що викликало бурхливу реакцію в суспільстві. У Європі проблема нацменшин далеко не розв’язана, але в Україні ситуація із цим точно не найгірша. Правляча партія "Фідес" використовує питання меншин у своїх політичних цілях, і це не має стосунку до "вето" на євроінтеграцію.

Особливо багато нарікань в угорської влади викликає закон 2017 року, який забезпечує обов’язкове викладання української мови в школах у тих місцевостях, де, нерідко, не користуються ніякою іншою мовою, крім угорської. При цьому на Закарпатті є регіони, у яких етнічні угорці складають чверть, третину, і, навіть, 75 % населення. У Берегівському районі діє 108 шкіл, де, до речі, не завжди дотримуються українського мовного законодавства.

Станом на 2023 рік на всю дев’ятимільйонну Угорщину було близько 3000 українців. Вони залишилися по селах на берегах Тиси. До повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Угорщині діяла лише одна початкова школа, на яку держава виділяла дотації, але її зачинили у 2020 році.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube