Успіхи ЗСУ на Курщині, удари по РФ та новий скандал з грошима на Охматдит: головні події тижня

Протягом тижня Сирський докладав президенту про Курську операцію, окупанти наблизилися до Покровська, замміністра енергетики був затриманий через хабар, ЗМІ озвучили нові деталі про підрив Північних потоків, а нардеп Дмитрук потрапив у новий гучний скандал, через який його вимагають покарати

Новини тижня 12-18 серпня
Головні події та скандали тижня, який добігає кінця. Колаж: Інформатор

Тиждень вже добігає кінця, а ми згадуємо головні події, які сталися за ці сім днів. Так, сталася нова хвиля скандалів з благодійними грошима на відновлення Охматдиту, а також з нардепом Артемом Дмитруком, який поширював наративи роспропаганди. Українські спецслужби атакували територію РФ, а операція ЗСУ на Курщині активно продовжувалася. Водночас успіхи були та в російських окупантів на Донеччині, історія з підривом Північних потоків заграла новими фарбами, а також з життя пішов легендарний актор Ален Делон, який підтримував Україну. 

Понеділок, 12 серпня: визнання операції на Курщині та затримання замміністра енергетики

У перший день тижня президент Володимир Зеленський закінчив з офіційним режимом інформаційної тиші та вперше відкрито сказав український наступ в Курській області РФ. Він провів Ставку, на якій доручив міністру внутрішніх справ, іншім урядовцям та СБУ підготувати гуманітарний план для території проведення операції. Крім того, глава держави, як і раніше, налаштований домогтися від партнерів дозволу на застосування далекобійної зброї в Курській області та в цілому по території РФ.

Цього ж дня СБУ та НАБУ затримали заступника міністра енергетики України Олександра Хейла на хабарі у півмільйона доларів. ВАКС вирішив взяти його під варту до 8 жовтня. Сума застави була встановлена на рівні 25 мільйонів гривень. Міністерство енергетики подало до Кабміну пропозицію про його звільнення, а загалом йому загрожує до 12 років тюрми.

Затримання Хейла. Колаж: Інформатор
Затримання Хейла. Колаж: Інформатор

Вівторок, 13 серпня: доповідь Сирського про Курщину, інтерв’ю Трампа Маску та звіт МАГАТЕ

Головком ЗСУ Олександр Сирський цього дня відзвітував Зеленському, що станом на вечір 13 серпня перебувають 74 населені пункти в Курській області РФ. Там проводяться перевірки та стабілізаційні заходи, продовжується розробка гуманітарних рішень для цих територій. Також він повідомив, що сотні російських військових здалися в український полон. Раніше він казав, що Україна контролювала близько 1000 кв. км Курської області. Інформатор на прикладах показував, чи багато це, чи мало, і з'ясував, що за тиждень ЗСУ взяли під контроль майже стільки ж територій РФ, скільки окупанти захопили в Україні за весь 2024 рік.

Кандидат у президенти США Дональд Трамп дав інтерв’ю Ілону Маску, в якому заявив, що Україна не зможе перемогти Росію на полі бою, оскільки їй не вистачає людей. Він заявив, що раніше погрожував Путіну у випадку агресії проти України, а тепер каже, що хоче “порозумітися” з диктатором.

А МАГАТЕ представило попередній звіт за підсумками візиту та огляду Запорізької АЕС, на градирні якої 11 серпня сталася потужна пожежа. Рафаель Гроссі заявив, що займання не вплинуло на ядерну безпеку об'єкта, оскільки енергоблоки ЗАЕС перебувають у режимі зупинки. Він додав, що градирня при цьому не експлуатувалася.

Середа, 13 серпня: атаки по РФ, новини про Північні потоки та облаштування на Курщині

У ніч проти середи вдарили по аеродромам російських міст Воронеж, Курськ, Саваласєйка та Борисоглібськ. Зазначалося, що це була найбільша атака на російські військові аеродроми за весь період війни. Здійснювали її далекобійні дрони СБУ та Сил оборони – Повітряних сил, ССО, Центру безпілотних систем ЗСУ, ГУР МО та інших родів військ. 

Німецьке видання Die Zeit у своєму розслідуванні називало імена трьох підозрюваних українців у підриві “Північних потоків”. Це можуть бути кияни-дайвери Володимир Журавльов, Євген та Світлана Успенські. Двоє з них уже встигли спростувати звинувачення у тому, що причетні до підриву - зокрема Журавльов, якого, ймовірно, німецька прокуратура і вважає головним підозрюваним. 

Успіхи ЗСУ на Курщині, удари по РФ та нова хвиля скандалу з грошима на Охматдит: головні події тижня 2

А Зеленський провів нараду щодо ситуації в Курській області. Ірина Верещук заявила про постачання гумдопомоги на Курщину та про те, що Україна планує відкриття гуманітарних коридорів між Сумською областю та Курською областю для евакуації цивільних в обидві сторони від кордону. Також стало відомо, що на Курщині можуть з’явитися військові комендатури. А Дмитро Лубінець розповів, що там вдалося створити буферну зону.

Четвер, 14 серпня: розслідування підриву ПП, просування ЗСУ та російських військ

Цього дня було опубліковано ще й розслідування The Wall Street Journal про підрив "Північного потоку". Журналісти стверджують, що операцію спланували та реалізували українські Сили оборони. В Офісі президента тим часом заперечують причетність України до підриву російського газопроводу. Інформатор розібрав, чому розслідування WSJ викликає сумніви.

Зеленський у четвер знову провів засідання Ставки, на якому Сирський доповів, що ЗСУ просунулися на території противника на 35 км. Під контроль взято 1150 кв. км території, 82 населених пункти. Також там створена нова Військова комендатура для забезпечення порядку та ефективного управління.

Водночас стало відомо, що російські війська за тиждень підійшли вже на 13 км до Покровська на Донеччині. Протягом цього часу вони захопили ще два населені пункти – селища Желанне та Орлівка.

Карта просування російських окупантів

Карта просування російських окупантів. Ілюстрація: Bild

П’ятниця, 15 серпня: скандал з Охматдитом, зміни на фронті та звірства окупантів

Генеральний директор лікарні Охматдит Володимир Жовнір заявив, що БО “Благодійний фонд Охматдит - здорове дитинство” не планує переказувати кошти медзакладу. Йдеться про ті кошти, які збирали бізнеси та звичайні люди – 378 мільйонів гривень. Однак у фонді кажуть, що нібито готові оплатити будь-яку нагальну потребу лікарні, але  за весь цей час вони не отримали від Охматдиту жодного листа про це.

Співробітник Центру оборонних стратегій Ганс Петтер Мідтун у своїй колонці на The Telegraph написав, що ситуація на фронті змінюється на користь України, а хід війни допоможе змінити Курська операція. Він нагадав, що Україна може контролювати понад 1000 квадратних кілометрів російської території. Росія ж з січня по липень 2024 року окупувала 1175 квадратних км території України величезною ціною. Також на перебіг війни впливають санкції проти РФ.

Крім того, цього дня у мережі з’явилося жорстоке відео, на якому російський морпіх 155-ї російської бригади у Бєлгородській області показав відрізану голову начебто українського військового. Після цього велика кількість захисників заявили, що не братимуть у полон нікого зі 155-ї бригади. Омбудсман Дмитро Лубінець звернувся до ООН та Червоного хреста щодо чергового акту порушення росіянами міжнародного гуманітарного права. 

Субота, 17 серпня: продовження історії з Охматдитом, таємні переговори та скандал з Дмитруком

Скандальна історія з Охматдитом продовжилася – міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко відсторонив Володимира Жовніра на період розслідування, а на його місце призначив завідувача одного з відділень медзакладу Олександра Уріна.

Також у Washington Post опублікували статтю, в якій йдеться про те, що операція на Курщині призводить до зриву таємних переговорів між Україною та Росією, які планувалися в Катарі. На них сторони мали обговорити можливе часткове припинення вогню та зупинки ударів по енергетичній інфраструктурі з обох сторін. Київ та Москва хотіли відправити делегації до Дохи у серпні для переговорів. В ОП заявили, що саміт перенесли через ситуацію на Близькому Сході, а також заявили, що він все ж відбудеться у форматі відеоконференції 22 серпня. Після цього Київ планує консультації з партнерами щодо подальших дій. 

А проросійський нардеп Артем Дмитрук оприлюднив допис, в якому написав, що не бачить нічого "героїчного" та "патріотичного" у діях бійців ЗСУ на Курщині. На його думку, воїни поводять себе "низько та неповажно", бо зносять пам'ятники Леніну, влаштовують заворушення в магазинах і "знущаються" над місцевими мешканцями. Такі дії він порівняв з поведінкою німецьких фашистів.

Допис Дмитрука, на який відреагував військовий "Лелека". Скріншот
Допис Дмитрука, на який відреагував військовий "Лелека". Скріншот

У відповідь заступник командира 14-го полку ЗСУ Євген Карась запропонував “набити пику” Дмитруку. Багато військових теж жорстко відреагували та закликали спецслужби звернути увагу на депутата. Блогер Ігор Лаченков сказав, що допис можна кваліфікувати, як державну зраду, а Сергій Стерненко заявив, що Дмитрука треба покарати. Після цього їм навіть пригрозив нардеп Євгеній Шевченко – каже, що погрози є злочинними та всі, хто проти Дмитрука, - мають сидіти у в’язниці.

Реакція Шевченка. Скріншот
Реакція Шевченка. Скріншот

Неділя, 18 серпня: удар по РФ та смерть Алена Делона

У ніч проти неділі Сили оборони вдарили по нафтобазі в Ростовській області РФ, де зберігалися нафта та нафтопродукти, які поставлялися також і для потреб окупаційної армії Росії. Зафіксовано щонайменше два осередки займання на території комбінату "Кавказ".

Telegram oembed: https://t.me/u_now/137795

Також у віці 88 років з життя пішов французький актор Ален Делон. Останні роки він хворів після двох перенесених інсультів – дифузна лімфома і хвороба Альцгеймера. А в січні цього року суд обмежив дієздатність актора, заборонивши йому самостійно розпоряджатися нерухомістю. Він засуджував російську агресію, брав інтерв’ю у Зеленського, а згодом навіть отримував від президента орден “За заслуги перед Україною”.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube