Підрив "Північного потоку": чому розслідування WSJ викликає сумніви та що про це думають колишні силовики

Зокрема, велике здивування в ексспівробітників СБУ той факт, що журналісти повʼязали диверсію на газопроводі з колишнім головкомом ЗСУ

Північний потік
Деякі колишні силовики називають матеріал американського видання маячнею

У четвер багато галасу наробило розслідування The Wall Street Journal про підрив "Північного потоку", який стався восени 2022 року. Журналісти стверджують, що операцію спланували та реалізували українські Сили оборони. Цю інформацію ЗМІ поширило з посиланням на одного з офіцерів, який нібито брав участь в операції.

В Офісі президента тим часом заперечують причетність України до підриву російського газопроводу. Водночас якщо звернути увагу на те, які докази звʼязку Києва з пошкодженням "Північного потоку" є в американського видання, можна припустити, що поява статті може бути продуктом інформаційної операції. Таку гіпотезу розібрав  Інформатор.

По-перше, варто розуміти, що доказів причетності України до підриву "Північного потоку" WSJ не оприлюднив. Видання посилається на українського офіцера, який розмовляв з авторами розслідування на умовах анонімності. Журналісти стверджують, що їхній співрозмовник брав участь в операції. До того ж ЗМІ вказує, що увага німецької поліції, яка розслідує інцидент, зараз спрямована на Валерія Залужного, тодішнього головкома ЗСУ, а нині - посла України у Великій Британії.

Залужний
Валерій Залужний

В розслідуванні йдеться про те, що спочатку президент Володимир Зеленський схвалив плани військових по підриву газопроводу, однак потім, коли ЦРУ розкритикувало цей крок, глава держави наказав Залужному "згорнути" операцію. Генерал нібито цей наказ проігнорував і підрив таки відбувся. Сам Залужний у коментарі виданню назвав інформацію про причетність України до диверсії недостовірною. А один з високопосадовців СБУ також заперечив твердження про те, що українська влада має якесь відношення до диверсій.

Повернемось до інтересу поліції Німеччини до Залужного, якщо він дійсно є. В цьому ж розслідуванні автори вказують, що німецьке слідство "не має доказів, які можна було б подати в суді". Про що це може казати? По-перше, учасники підриву - навіть якщо вони були з України - мали б подумати про те, як завести розслідування інциденту в глухий кут. І, напевно, найкращий спосіб це зробити - перекласти відповідальність за операцію на тих людей, чию причетність довести буде неможливо або складно. Як ми бачимо - саме це і відбувається в історії з німецькими поліцейськими та колишнім головкомом.

Крім того, німецька поліція вже видала ордер на арешт одного з головних підозрюваних у безпосередньому підриві - Володимиру Журавльову, тренеру з дайвінгу. Однак, за даними ЗМІ, він виїхав з Польщі до України на початку липня, що ускладнює його переслідування німецькою владою. Чоловік у коментарі журналістам заперечив причетність до операції з підриву "Північного потоку".

Крім Журавльова у диверсії Німеччина підозрює його колег по столичній школі дайвінгу Scuba Family, киян Євгена та Світлану Успенських. Жінка теж заявила, що її подружжя не має жодного стосунку до подій, які сталися в Балтійському морі восени 2022 року. Її чоловік зараз служить у ЗСУ, а сама Світлана мешкає в Польщі.

Підрив Північних потоків: ЗМІ назвали імена трьох підозрюваних українців, Польща розповіла, де наразі головний з них 2

Підрив "Північного потоку": що кажуть колишні силовики

Скептично оцінюють дотичність України до підриву "Північного потоку" й експерти, які працювали у силовому блоці України. На прохання прокоментувати статтю WSJ генерал-майор Служби безпеки у відставці, колишній заступник голови СБ Віктор Ягун відповів, що вважає дані журналістів "маячнею". На його думку, твердження про те, що у підриві брали участь Збройні сили та генерал Залужний є абсурдним, оскільки це не входить до його компетенції.

"Подібними операціями займаються Служба зовнішньої розвідки, підпорядкована президентові, ГУР, та прикордонна розвідка ДПСУ. Все. Чим міг оперувати Залужний - я не розумію. Якщо хтось це і зробив з українського боку - то це точно не державні органи. Це могли бути авантюристи, які десь там ці 300 тисяч доларів зібрали (для реалізації операції - ред). Але держава Україна до цього ніякого відношення не має", - розповів Ягун.

Також експерт звернув увагу на те, що ніхто з джерел WSJ не наводить характеристики судна, яке українці нібито використовували для підриву російського газопроводу. Ягун підкреслив, що це важливий аспект, адже для того, щоб здійснити таку диверсію, необхідне обладнання яке важить щонайменше пів тонни.

"Як це завантажили, куди це обладнання потім зникло? Ніхто не може відповісти на ці питання. Все, що вони пишуть - це маячня", - резюмував колишній СБівець, навзвавши джерела WSJ "аферистами".

Підрив "Північного потоку": чому розслідування WSJ викликає сумніви та що про це думають колишні силовики 3

Своєю чергою колишній співробітник Служби безпеки, військовий експерт Іван Ступак також висловив здивування твердженням журналістів про нібито причетність Залужного до диверсії. Знову ж таки - це не входить у його повноваження.

"Чи могла бути до цього причетна Україна? Так. Чи мала змогу Україна це зробити? Так. Але, як на мене, дивно, що операцію журналісти "повісили" на Залужного. В нього війна, він безпосередньо займається нею. На нього вішають диверсійну акцію. Добре, в нього є у підпорядкуванні Сили спеціальних операцій. Але на той момент у Залужного були більш важливі задачі - вибивати росіян з Харківщини, Херсонщини тощо. Я не думаю, що саме він це робив", - сказав експерт.

Ступак додав, що операціями за кордоном займаються безпосередньо ГУР та СБУ. І, за його словами, теоретично "вони могли реально це зробити". Але прямих доказів причетності навіть цих відомств до руйнування газопроводу восени 2022 року журналісти не надали. Загалом, якщо взяти гіпотезу про те, що ці звинувачення є продуктом інформаційної операції, яку висунув Інформатор, можна стверджувати, що вона дійсно може мати звʼязок з реальністю.

Адже впливове американське медіа під соусом достовірності інформації, яку воно отримало від анонімних джерел, поширило досить суперечливий матеріал. За версією ЗМІ Залужний, який взагалі не займається закордонними операціями, дав розпорядження здійснити диверсію. Це дійсно виглядає так, що ті, хто дійсно стояв за підривом газопроводу, хочуть ввести західні суспільства і політиків в оману. Все для того, щоб про реальних диверсантів ніхто ніколи не дізнався. Навіть причетність України до цих подій ще треба довести, а цього наразі не відбулось.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube