Український дайвер, якого у Німеччині підозрюють у причетності до підриву газопроводу, виїхав з Польщі в Україну на початку липня
Німецькі ЗМІ у своєму розслідуванні називають імена трьох підозрюваних Німеччиною українців у підриві "Північних потоків". Це можуть бути кияни-дайвери Володимир Журавльов, Євген та Світлана Успенські. Двоє з них уже встигли спростувати звинувачення у тому, що причетні до підриву - зокрема Журавльов, якого, ймовірно, німецька прокуратура і вважає головним підозрюваним.
Повідомляється, що усі троє нібито працювали в одній школі дайвінгу Scuba Family у Києві. А з ними на яхті, яка підпливла до місця підриву для встановлення вибухівки, були ще двоє невідомих. На сайті школи серед співробітників згадано лише одного Володимира - Володимира Журавльова. Фотографія у його Facebook збігається зі знімком, який опублікувало видання Die Zeit, яке називало підозрюваного Володимиром З. (вірогідно Z - от Zhuravlev).
Сам Володимир Журавльов заперечує свою причетність до вибухів. Коли з ним зв'язалися журналісти, він сказав, що вперше чує про підозри на свою адресу. Відповідаючи на запитання, чи він брав участь в організації диверсій, Журавльов сказав "ні" і закінчив розмову.
Польська прокуратура підтверджує, що від німецької сторони дійсно було отримано європейський ордер на арешт (EAW) у справі щодо підриву газопроводу "Північний потік". Однак польські служби не знайшли підозрюваного Володимира З. за місцем його ймовірного проживання. Про це повідомила 14 серпня в коментарі Onet речниця генерального прокурора Польщі Анна Адам'як
"Чоловік перетнув польсько-український кордон на початку липня", – повідомила вона.
Речниця додала, що Німеччина видала лише ордер на арешт дайвера. Але його не було в базі розшукуваних осіб, якою користується прикордонна служба Польщі. Це означає, що німецька сторона не вносила туди його дані. В результаті він не був затриманий польськими прикордонниками на шляху до України, пояснила Адам'як.
До речі, ARD стверджує, що слідчі не знайшли зв'язку між трьома дайверами та українськими спецслужбами та військовими. При цьому є версія, що підозрюваним могла допомогти Польща, яка свого часу заперечувала проти будівництва "Північних потоків". Зокрема, коли німецькі слідчі почали припускати, що в диверсії могла брати участь яхта "Андромеда", польська влада заявила, що не змогла підтвердити, що вона брала участь у цих подіях.
Під час розслідування німецькі слідчі почали цікавитись українськими дайверами. Крім Володимира Журавльова, вони запідозрили у причетності до вибухів двох громадян України - засновників школи підводного плавання Scuba Family Євгена Успенського та його дружину Світлану.
У повідомленні німецьких ЗМІ їхнє прізвище не наводиться, але воно є на сайті школи. Die Zeit називає всіх трьох дайверів друзями. Імена трьох українців Німеччина отримала навесні 2024 року від однієї з іноземних спецслужб.
Отримані дані збіглися із зачіпками, раніше виявленими слідчими. При цьому слідчі не могли прямо використовувати отримані дані у кримінальному процесі, оскільки інакше їм довелося б розкрити джерело інформації.
Світлана Успенська заперечує свою причетність до вибухів на Північних потоках. У розмові з ARD вона заявила, що під час атаки перебувала у відпустці у Болгарії. Нині, за її словами, вона у Києві.
Успенська стверджує, що не знайома із Володимиром Журавльовим. Своєю чергою Євген Успенський спершу не відповідав на дзвінки журналістів, а потім запропонував відповісти на запитання письмово. Журналісти не наводять його відповідей.
Німецька Süddeutsche Zeitung 14 серпня розповіла, що генеральний прокурор ФРН Єнс Роммель видав перший ордер на арешт головного підозрюваного у підриві "Північного потоку-2". Ним є українець Володимир З. Він до недавнього часу проживав у Польщі, у містечку Прушкув неподалік Варшави. За інформацією журналістів, Володимир З. - інструктор з дайвінгу.
Володимир З., за даними слідства, був одним із пасажирів білого Citroën, який помітили біля Рюгена в ніч на 8 вересня 2022 року. Вважається, що цей автомобіль перевозив екіпаж на яхту "Андромеда", яка доставила дайверів до місць підриву газопроводу. Володимира З. ідентифікували за фотографіями та свідченнями очевидців, що дозволило видати ордер на його арешт.
Слідство також підозрює двох інших громадян України - чоловіка та жінку, які, ймовірно, були водолазами, що встановлювали вибухові заряди на газопроводах. Ці підозри базуються на даних іноземної розвідки. Німецькі журналісти зв’язалися з Володимиром З. телефоном, і він заявив, що вперше чує про підозру та заперечує свою участь у підриві газогону.
Газопроводи "Північний потік", проходять через Балтійське море в Німеччину. У 2022 році обидві нитки газопроводу "Північний потік-1", а також одна з двох ниток "Північного потоку-2" буди пошкоджені вибухами. Росія та Захід звинувачують в цьому один на одного, але кожен заперечує свою причетність.
У березні 2023 року в західних ЗМІ з'явились матеріали з припущеннями, що за вибухом газопроводів могли стояти неурядові групи, до яких могли входити росіяни та українці. Пізніше медіа стверджували, що розвідка Нідерландів нібито дізналась про план здійснення диверсії українцями й попередила про це США. Україна заперечує свою причетність до підриву "Північних потоків".
За версією німецького слідства, яку призводять ЗМІ, до вибухів на газопроводах може бути причетна 15-метрова вітрильна яхта "Андромеда" з екіпажем із шести осіб (п'ять чоловіків та одна жінка), яка у момент диверсії знаходилася неподалік Балтійського моря. Передбачається, що Володимир Журавльов входив до складу екіпажу яхти.
Слідчі вважають, що під час плавання водолази на яхті спустилися під воду і прикріпили вибухові пристрої до труб газопроводів на глибині близько 80 метрів. Пізніше слідчі виявили на борту "Андромеди" різні докази: зразки ДНК, відбитки пальців, а також сліди вибухової речовини HMX, відомої також як октоген, яку переважно використовують військові. Вибухівка здетонувала 26 вересня 2022 року, зруйнувавши три з чотирьох ниток "Північного потоку".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.