Уряд змінив правила програми єВідновлення: що треба для отримання компенсації за пошкоджене житло

Заяву на компенсацію зазнищене житло можна подати через Дію та ЦНАП

Програма єВідновлення
Програма єВідновлення

Відтепер громадяни, чиє житло було знищене внаслідок бойових дій, можуть подати заяву на отримання житлового сертифікату або виплати для відбудови на власній земельній ділянці в межах програми єВідновлення через Центри надання адміністративних послуг та портал Дія. Це оновлення дозволить отримати компенсацію тим людям, які раніше не могли скористатись послугою в мобільному застосунку. Зокрема, надасть змогу подати заяву уповноваженим та законним представникам власників знищеного житла та особам без РНОКПП (реєстраційного номеру облікової картки платника податків). Про це 8 жовтня повідомили в Міністерстві розвитку громад та територій України. 

Подати заяву на отримання компенсації можна через будь-який ЦНАП, а не лише той, що розташований у громаді, де розміщене знищене житло. Також тепер громадяни можуть самостійно подати заяву не лише через застосунок, а й через портал Дія за посиланням.

Програма єВідновлення

Послугу компенсації за знищене житло запустили у серпні 2023 року. Спочатку програму фінансували за рахунок коштів конфіскованих активів російського “Сбербанку”. Для фінансування наступного етапу програми компенсації були залучені кредитні кошти Банку розвитку Ради Європи (CEB). За цей час громадяни отримали вже 10,5 тисяч житлових сертифікатів, а 4,2 сертифікатів було реалізовано і їх власники придбали нові домівки.

Заяву на отримання житлового сертифікату єВідновлення можуть подати громадяни, чиє знищене житло знаходиться на деокупованій території. Така можливість також доступна у випадку, якщо житло було знищене в громаді, яка знаходиться в зоні бойових дій, проте лише якщо безпекова ситуація дозволяє комісії провести обстеження такого житла.

Українці, які зробили ремонт пошкодженого внаслідок війни житла власним коштом, можуть звертатися за компенсаціями. Гроші повернуть на картку за програмою єВідновлення. Компенсацію почали здійснювати з 1 січня 2024 року.

Для того, щоб отримати кошти, треба зробити кілька кроків. Насамперед - це подати заяву через додаток Дія. Після цього її розгляне комісія і визначить розміру виплати. Отже, все що вам потрібно, це:

  • Авторизуватися на порталі Дія;
  • Обрати розділ "Послуги";
  • Обрати розділ "Земля, будівництво, нерухомість";
  • Натиснути кнопку "Компенсація за пошкоджене майно";
  • Заповнити всі потрібні поля в анкеті;
  • Перевірити правильність даних в анкеті;
  • Підписати заяву файловим ключем (якщо в заяві є співвласники, то вони також мають підписати заяву КЕПом);
  • Відправити заяву. 

Визначаючи розмір компенсації, комісія орієнтується на акт первинного огляду пошкодженого житла. Також потрібно надати чек-лист з встановленою вартістю будівельних матеріалів та робіт, затверджений Кабміном. Підставою для отримання грошей є закон, який у жовтні 2023 року підписав президент Володимир Зеленський. Він дозволяє українцям, які зробили ремонт пошкодженого житла за власний кошт, претендувати на виплату компенсації.

 Хто може і не може претендувати на компенсацію

Програма "єВідновлення" поширюється на житло, яке було пошкоджене після 24 лютого 2022 року. Кошти на ремонт пошкодженого помешкання можна також отримати, якщо власник ще не відновив його за власний кошт.

Мають право на отримання допомоги: фізичні особи-громадяни України; об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків.

Не можуть отримати компенсацію: особи, до яких застосовано санкції; особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України; їхні спадкоємці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube