Зокрема, позитивно вплинули на результат відновлення публічного е-декларування та активна робота антикорупційних органів
Україна опустилася на один рядок у рейтингу сприйняття корупції. Наша країна отримала 35 балів зі 100 можливих та посіла 105 місце. На такий результат, зокрема, вплинули спроби тиску на журналістів та громадськість.
Про це повідомила організація Transparency International. У 2023 році Україна посіла 104 місце, у 2022 році - 116 місце, у 2021 - 117 місце.
"Мінус один - це поки що не показник падіння, але він свідчить про початок стагнації. Це тривожний сигнал для влади, що ми десь зробили замало. Навіть попри те, що 35 - це середній результат між країнами нашого регіону, ми не можемо дозволити собі простою", - наголосив виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик.
Результат в Індексі сприйняття корупції-2024 рахували на основі 8 досліджень. Вони охопили період з лютого 2021 до вересня 2024 року включно.
"Серед чинників, які позитивно вплинули на результат: відновлення публічного е-декларування та звітності партій, ухвалення державної антикорупційної програми, оновлення законодавства про закупівлю Міноборони та діяльності НАБУ-САП та загалом активна робота антикорупційних органів. За останні два роки Вищий антикорупційний суд виніс 142 вироки у топ-корупційних справах. Серед негативних тенденцій відзначено, наприклад, загрозу ефективної реалізації ДАП через саботаж деяких корумпованих держорганів. Також за останні два роки відбувалися спроби тиску на журналістів та громадськість, випадки політичного впливу у різних сферах, скандал із витоками в НАБУ та закупівлях Міноборони або у відновленні", - розповіли в організації.
Серед країн-сусідів Україна, як і раніше, випереджає Росію, яка втратила 4 бали та посіла 154 позицію в рейтингу. Білорусь минулого року теж втратила 4 бали, і тепер знаходиться на 114 рядку.
Рейтинг сьомий рік поспіль очолює Данія із результатом 90 балів. Фінляндія та Сінгапур займають друге та третє місця з результатами 88 та 84 відповідно.
Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, CPI) - це показник, що складається міжнародною неурядовою організацією Transparency International з метою відображення оцінки рівня сприйняттів корупції експертами та підприємцями за стобальною шкалою. Складається щорічно з 1995 року. Індекс є балом від 0 (максимальний рівень сприйняття корупції) до 100 (відсутність корупції, що сприймається), яка є середнім показником індексів-джерел.
Щодо України, то у медіа вже кілька місяців триває кампанія проти антикорупціонерів, яких часто звинувачують у роботі проти держави, хоча насправді саме корупція руйнує державу. Також нещодавно численні політики та громадські діячі раділи припиненню грантової допомоги від USAID. Все це вплинуло на оцінку сприйняття корупції у суспільстві та знайшло відображення у рейтингу Transperency.