Обіцянка Трампа закінчити російсько-українську війну за один день призвела до стрімкого зростання вартості євробондів України
Українські єврооблігації підскочили на 12% за останній місяць через очікування інвесторів, що Дональд Трамп зможе швидко завершити російсько-українську війну, а отже Україна зможе платити за своїми боргами. Про це йдеться в матеріалі Financial Times від 14 листопада.
Зростання відбулося лише через два місяці після того, як Київ завершив реструктуризацію більш ніж 20 млрд доларів боргу в рамках однієї з найшвидших і наймасштабніших угод щодо врегулювання суверенного боргу в сучасній історії. Інвестори в облігації роблять ставку на те, що Україна буде готова прийняти мирну угоду, яка передбачає остаточну віддачу територій, втрачених у війні, і що її економіка швидко відновиться найближчими роками.
"Основна частина торгівлі насправді була заснована на закінченні війни або, принаймні, на можливості того, що Трамп проштовхне початок переговорів", - сказав Тіс Лоу, який управляє портфелем компанії Ninety One, якій належать деякі українські облігації.
Серед інвесторів, які володіють значними активами українського боргу, — керуючий фондом BlackRock, який був членом комітету власників облігацій, який переговорів про реструктуризацію. BlackRock відмовився від коментарів. Український борг випереджає індекси ринків, що розвиваються, з середини жовтня, коли ринки почали враховувати перемогу Трампа на виборах. Облігації України з погашенням у 2036 році зросли із 44 до 49 центів за долар за останній місяць. Так звані «варранти ВВП» — боргові цінні папери, випущені в рамках старої реструктуризації боргу, які виграють від повернення зростання країни — зросли ще різкіше. Облігації «Укренерго», державного мережевого оператора України, цього року зросли більш ніж на 160 відсотків до 67 центів за долар, незважаючи на атаки Росії, що відновилися, на інфраструктуру.
Хедж-фондова компанія Shiprock Capital, що базується в Лондоні, отримала прибуток від стрибка цін на ордери та український корпоративний борг, збільшившись на 31 відсоток цього року станом на кінець жовтня, згідно з листом інвесторів, з яким ознайомилася Financial Times. Компанія Shiprock не відповіла на прохання прокоментувати ситуацію.
На ранніх етапах війни власники облігацій погодилися на зупинення процентних платежів Києва. Вереснева реструктуризація, покликана прокласти шлях для повернення України на ринки облігацій, поклала край дворічному заморожуванню. У рамках вересневої угоди інвестори погодилися зазнати збитків у розмірі більше третини за своїми облігаціями, щоб допомогти Україні контролювати дефіцит, що зростає під час війни, — за кілька років до того, як офіційні кредитори, такі як Великобританія, США, Німеччина та Японія, почнуть реструктурувати свої борги . В обмін на згоду прийняти початкові збитки, власники облігацій також отримали можливість отримати вищі виплати, якщо зруйнована війною економіка України перевершить цільові показники зростання найближчими роками. Деякі інвестори попереджають, що перспективи українських облігацій далеко не зрозумілі.
Мохаммед Елмі, керуючий портфелем у Federated Hermes, заявив, що він скептично ставиться до віри ринку в здатність Трампа швидко укласти мирну угоду.
«Я не повністю поділяю такі оптимістичні погляди», — сказав він. «Все ще залишається значна кількість невідповідних питань» про те, куди врегулювання призведе до післявоєнної економіки України і чи це буде пріоритетом для нової адміністрації США. У Трампа багато справ, великий політичний порядок денний. Ці переговори також можуть виявитися досить тривалими», - сказав він.
Як раніше повідомляв Інформатор, у проєкті бюджету на 2025 рік, схваленому Кабміном та поданому до Верховної Ради України на розгляд у другому читанні, передбачено, що дефіцит бюджету буде покрито коштом макрофінансової допомоги та зовнішніх кредитів, а обсяг зовнішніх запозичень очікується на рівні 1,65 трлн грн (понад $38 млрд). Таким чином, від початку повномасштабного вторгнення головним джерелом скорочення бюджетного дефіциту є макрофінансова допомога від країн-партнерів та міжнародних фінансових інституцій.Про це розповів Сергій Мамедов, віцепрезидент Асоціації українських банків, голова правління ГЛОБУС БАНКУ. Згідно з державним кошторисом на 2025 рік зовнішні запозичення заплановані у сумі понад $38 млрд, проте частина цих коштів досі не підтверджена західними партнерами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.