Українська гей-пара виграла суд проти держави через неможливість вступити в шлюб. Їм виплатять по 5000 євро

Читать на русском

Суд зобов’язав Україну виплатити їм компенсацію

Читать на русском
Суд ЄСПЛ
Українська гей-пара виграла суд проти держави за неможливість оформити шлюб

Суд зобов’язав Україну виплатити їм компенсацію

Українська гей-пара Андрій Маймулахін та Андрій Марків виграли суд проти держави за порушення прав людини в питанні узаконення стосунків. Законодавство країни не дозволяє реєструвати одностатеві шлюби, що в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) визнали прямим порушенням основоположних свобод. Фактично, це створює прецедент для майбутніх подібних справ, також підштовхуючи Україну до зміни законодавства.

Про рішення суду повідомили в Українській гельсінській спілці з прав людини, посилаючись на документ ЄСПЛ. Розгляд цієї справи почали ще в 2014 році – саме тоді Маймулахін та Марків звернулися до суду через неможливість узаконити стосунки. Вони фактично виступили проти України, яка не надавала жодних механізмів для цього.

З 2010 року чоловіки проживали разом, як партнери. Проте, легалізувати відносити не могли жодним чином. Суд офіційно визнав, що вони не мали можливості ні заключити шлюб в Україні, ні отримати будь-яку інші форму юридичного визнання. Таким чином, це можна вважати порушенням їхніх прав.

ЄСПЛ вирішив, що Україна не має законодавчого регулювання одностатевих відносин. У свою чергу, це порушує статті 8 та 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. У підсумку обом партнерам призначили компенсацію в 5 тисяч євро кожному.

УП.Життя також отримало коментар від керівника Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Михайла Тарахкало. Він зазначив, що це перший подібний прецедент в історії України. Справа розглядалася майже 10 років.

“Суд зазначив, що Україна ратифікувала Європейську конвенцію й зобов’язалася урегулювати законодавство, аби воно відповідало базовим вимогам дотримання прав людини. В Україні цього немає… Виключно через те, що пари однієї статі, вони не мають можливості врегулювати цивільні відносини на відміну від різностатевих, права яких регулює Сімейний кодекс”, – зазначив Тарахкало.

За його словами, прецедент не просто може використовувати в майбутньому в подібних справах. Фактично, він зобов’язує Україну змінити своє законодавство.

Цивільні партнерства в Україні

У травні 2023 року петиція до президента України про “реєстровані партнерства для одностатевих та різностатевих пар” набрала необхідну кількість голосів. У ній пропонували ухвалити законопроєкт “Про інститут реєстрованих партнерств”. Фактично, він пропонував створити Інститут зареєстрованого цивільного партнерства, який дозволить отримувати як одностатевим, так і різностатевим парам права повноцінного подружжя без повної реєстрації шлюбу.

Президент Володимир Зеленський відповів, що раніше він також отримував прохання дозволити одностатеві шлюби, але це питання Конституції, яку не можна змінювати під час воєнного стану. Крім цього, згаданий законопроєкт отримав декілька зауважень, які потрібно вирішити. Тільки після цього можна буде говорити про введення цивільного партнерства.

Нагадаємо, що в Україні запустити Центр захисту прав дитини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.