Українка втратила батька, проте спадок можуть отримати його батьки з Росії: як таке може бути, пояснив адвокат Станіслав Ліфлянчик

Громадяни Росії можуть отримати спадок в Україні, але є нюанси, про які розповів адвокат Станіслав Ліфлянчик

Закон, спадщина
Станіслав Ліфлянчик пояснив нюанси отрмання спадщини росіянами в Україні

До журналістів Інформатора звернулася жінка, яка розповіла власну історію отримання спадщини неповнолітньою донькою після втрати батька. Виявилося, що на неї претендують і його батьки, які вже 30 років мешкають в Росії. Що про це говорить законодавство під час воєнного стану, пояснив адвокат Станіслав Ліфлянчик.

Отримання спадщини: конкретна історія української родини

У своєму зверненні до Інформатора жінка розповіла, що 6 березня 2024 року помер її колишній чоловік. Після чого у встановлений термін почалася процедура оформлення спадщини.

«Наша спільна донька подала заяву до нотаріуса на отримання спадщини, а вчора мені повідомили, що нотаріус отримала лист від його батьків, які вже понад 30 років є громадянами Росії, проживають там, підтримують владу РФ, і за законом мають право на спадщину в Україні. Як таке може бути?», - з обуренням запитує вона.

І додає, що її подруга, як громадянка РФ, яка понад 20 років прожила в Україні, не має права на отримання спадщини в Росії. Їй потрібно написати відмову, і лише після цього родичі зможуть продати нерухомість та розподілити кошти. Тобто, жінка вважає, що громадяни Росії можуть безперешкодно отримувати спадщину в Україні.

«В той час як наша країна воює з РФ, народ щодня страждає від обстрілів, мільйони українців залишилися без даху над головою, а закон дозволяє росіянам володіти майном у нас», - пише жінка.

Як на сьогодні діє законодавство

Адвокат Станіслав Ліфлянчик зазначив, що в Україні немає обмежень для будь яких громадян, для будь яких країн на прийняття спадщини. Проте, для громадян Росії є певні обмеженні.

«Ми можемо в Росії вступати в спадщину і вони у нас в Україні можуть. Однак для цього є великі складнощі. Для того, щоб прийняти спадщину, росіянину треба приїхати сюди. І навпаки – щоб українцю прийняти спадщину в Росії, йому треба поїхати до Росії. Тому що між нами було розірвано договір про те, що наші документи визнаються один одним. Тепер не можна, наприклад, в Росії зробити нотаріальне посвідчення-заяву про прийняття спадщини і просто надіслати її сюди нотаріусу. Вона не буде мати юридичної сили. Росіянину треба це зробити десь за кордоном – в тій країні, в якій ми визнаємо документи, визнаємо нотаріуса і таке інше. Там можна зробити українській апостіль і тоді переслати сюди. Тому існує така ситуація: у нас немає обмежень для будь яких громадян, для будь яких країн на прийняття спадщини», - пояснив адвокат.

Крім того, він зауважив, що деякі українці не правильно трактують зміни до закону Про примусове вилучення майна у росіян, до якого були  внесли зміни 1 квітня 2022 року.

«Цей закон вирішує правовідносини, які мають якесь значення для політики, економіки. Він не стосується всіх росіян», - сказав Ліфлянчик.

 Що рекомендує адвокат стосовно конкретної ситуації

Станіслав Ліфлянчик висловив сумнів, що жінка дещо невірно зрозуміла ситуацію.

«Треба просто розбиратися безпосередньо в документах, тому що мені здається, що вони невірно розуміють цю ситуацію. Тобто, є неповнолітня українська дівчина-спадкоємиця і є батьки-росіяни померлого. Дівчина неповнолітня - вона приймає цю спадщину автоматично. Для того, щоб її прийняти, їй нічого не треба подавати. Однак, для того, щоб їй переоформити спадщину на себе, необхідно подати заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину. А зробити це можуть виключно законні представники, якими є батьки цієї дитини. Це по-перше. По-друге. Інші спадкоємці – батьки цього померлого чоловіка - вони мають право на прийняття спадщини. Однак вони повинні подати заяву нотаріусу про прийняття спадщини, що оформлена згідно за законом. Якщо вони оформлюють заяву в Росії і передають її сюди, то нотаріус не може її прийняти, тому що вона не має чинності. От і все. Якщо нотаріус каже, що приймає ці документи , він вчиняє порушення», - зауважив адвокат.

Проте, додав він, батьки померлого можуть бути громадянами Росії, а проживати десь за кордоном.

«Або по-хитрому виїхати за кордон, зробити цю заяву і прислати сюди», - пояснив Ліфлянчик.

В такому випадку нотаріус дійсно може її прийняти, сказав адвокат. 

Подписывайтесь на наш Telegram-канал, чтобы не пропустить важные новости. Подписаться на канал в Viber можно здесь.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube