В Ощадбанку вказують, що встановлення особи, яка 28.01.2021 року звернулась за видачею коштів з поточного рахунку клієнтки, проведення її ідентифікації та верифікації було здійснено відповідно до вимог чинного законодавства України з пред'явленням нею паспортом громадянина України
Жінка вирішила отримати у спадок кошти, які зберігалися на рахунку померлої. Однак виявилось, що Ощадбанк видав 45 963 доларів іншій особі. Про це йдеться у рішенні Печерського районного суду Києва, опублікованому 25 квітня 2024 року.
30 серпня 2013 року жінка уклала договір з Ощадбанком про відкриття поточного рахунку в іноземній валюті та його розрахунково-касове обслуговування. Відповідно до виписки з рахунку в іноземній валюті від 19.05.2017 року, залишок на рахунку становив 45 963 доларів. 11 січня 2019 року вона склала заповіт на все своє майно, що їй буде належати на день смерті. Часом відкриття спадщини став день 12 грудня 2020 року. Інша громадянка, в межах встановленого законодавцем шестимісячного терміну прийняла спадщину, подавши відповідну заяву приватному нотаріусу, яка своєю чергою, 29.04.2021 року завела спадкову справу. Приватному нотаріусу була надана уся наявна у спадкоємиці інформація з приводу спадкового майна. В тому числі були надані дані щодо наявності коштів на банківському рахунку, відкритому в Головному управлінні по Києву та Київській області АТ «Ощадбанк». Однак, відповідно до отриманої з банку відповіді, встановлено, що на рахунку знаходяться кошти в розмірі лише 3,89 долара.
Нотаріус 03.08.2021 року на ім'я жінки видав свідоцтво про право на спадщину за заповітом, в тому числі на вклади з відповідними відсотками, компенсаціями, які нараховані на день виплати вкладів та належали померлій, що підтверджено довідкою від 09.06.2022 року акціонерним товариством «Державний Ощадний Банк України», що знаходяться на зберіганні, в тому числі у філії - Головне управління по Києву та Київській області АТ «Ощадбанк» на рахунку, з сумою залишку, станом на 04.06.2021 року - 3,89 долара. З відповіді АТ «Державний ощадний банк України» від 05.11.2021 року стало відомо, що поліцією за фактом заволодіння коштами з рахунку померлої відкрито кримінальне провадження від 30.01.2021 року за ч. 4 ст. 190 Кримінального кодексу України.
"Встановлення особи, яка 28.01.2021 року звернулась за видачею коштів з поточного рахунку клієнтки, проведення її ідентифікації та верифікації було здійснено відповідно до вимог чинного законодавства України з пред'явленням нею паспортом громадянина України. Вказаною особою було пред'явлено паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера клієнта, які унеможливили виникнення будь-яких сумнівів щодо встановлення особи, яка звернулась до банку за вчиненням даної операції. Саме після належної ідентифікації та верифікації банк надав кошти з поточного рахунку клієнтки в іноземній валюті в сумі 43 960 доларів. Станом на 28.01.2021 року (на момент видачі коштів) до АТ «Ощадбанк» відомості про смерть клієнтки не надходили. Окрім цього вказує, що АТ «Ощадбанк» було вжито всіх необхідних, можливих та вичерпних заходів, передбачених чинним законодавством, щодо проведення належної перевірки, ідентифікації та верифікації фізичної особи як клієнта банку, операція з видачі коштів була проведена банком з дотриманням вимог чинного законодавства України, зокрема вимог ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»", - заявили в Ощадбанку.
Позов жінки задовольнили. Суд визнав за нею право власності на кошти в розмірі 43 960 доларів, що на момент відкриття спадщини за фактом смерті іншої громадянки зберігались на рахунку відкритому в акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», в порядку спадкування за заповітом. Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» зобов'язали виконати умови договору про відкриття фізичній особі поточного рахунку в іноземній валюті та його розрахункове-касове обслуговування від 30.08.2013 року щодо зарахування коштів в сумі 43 960 доларів на рахунок відкритий в акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» Філія та повернути кошти належному отримувачу.
"Жінка, як спадкоємець за заповітом, має право на спадкування права на вклад у банку, який належав померлій. Відтак, суд вважає, що стороною позивача доведено спадкові права на кошти, що знаходились на день відкриття спадщини на рахунку відкритому в АО «Державний ощадний банк України». З урахуванням зазначеного, суд погоджується з вимогою позивачки про необхідність визнання за нею право власності на кошти в розмірі 43 960 доларів. Щодо доводів відповідача про дотримання працівниками банку всіх необхідних, можливих та вичерпних заходів, передбачених чинним законодавством, щодо проведення належної перевірки, ідентифікації та верифікації фізичної особи як клієнта банку, то суд оцінює їх критично, оскільки з наявних в матеріалах цивільної справи копії паспортів померлої та особи, яка звернулась за видачею готівки 28.01.2021 року до банку, тобто після смерті жінки, вбачаються суттєві розбіжності, на які не звернули належної уваги працівники банку, а саме невідповідності фотокарток клієнта банку, розбіжностей в по батькові клієнта банку. Крім того, розбіжності в органах реєстрації місця проживання та датах реєстрації місця проживання", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.