Журналіст з Німеччини розповів Інформатору, чим війна в Україні від будь якої іншої, як склалися його відношення з ЗСУ та українськими колегами та що він думає про Зеленського та керівництво країни
"До повномасштабного вторгнення росіян про війну на Донбасі у Європі забули. Як зараз бачимо – це була прикра помилка", - каже Інформатору військовий журналіст та фотограф з Німеччини. З 22 січня у німецькому Інгольштадті експонується виставка його світлин «Донбас: Війна в Європі». Автор нагадує європейській публіці, як що все почалося задовго до 24 лютого 2022. Війна тривала…
Тілль Майер вже більше 20 років працює в найгарячіших точках планети. Він співпрацює із Spiegel та іншими медіа, та сам є редактором видання Obermain-Tagblatt. Україну відкрив собі у 2014 році, коли розполчалася війна на Донбасі. Він навіть займається гуманітарною діяльністю – зокрема, допомагає літнім людям у Львові. Його фотовиставка – це нагадування європейцям, що зовсім поруч, у центрі Європи: йде війна і громадяни України, які героїчно протистоять агресору, фактично стримують навалу орди від Євросоюзу.
«Вперше я відвідав Україну у 2006 році, а з 2017 року буваю тут регулярно, веду репортажі з Донбасу, - розповідає Тілль. - З лютого 2022 року майже щомісяця я приїжджаю до України, пишу репортажі для вісьмох газет, роблю сюжети з України – від заходу до фронту на сході та півдні вашої країни», - розповідає про свою роботу Майер.
Він зізнається, що Україна стала йому близькою за роки роботи, чоловік знайшов тут чимало друзів серед місцевих.
«Я захоплююся духом свободи, який володіє багатьма українцями. Ваша армія дала мені багато можливостей, зокрема відвідати ЗСУ зі своєю камерою на передовій. Там я зустрів відважних і чоловіків і жінок, які точно знають, за що воюють. Це не може не викликати повагу», - пояснює Тілль.
Журналіст згадує, що у своєму житті встиг попрацювати на 30 збройних конфліктах та війнах.
«Кожна війна чи конфлікт відрізняється – і учасниками, і способами ведення, і ідеологією, проте у всіх них є дещо спільне – смерть, зруйновані життя, розбиті домівки, біженці. Проте є те, що відрізняє війну Росії проти України – я ще ніколи не робив репортажів з війни, де настільки чітко видно, хто агресор, а хто захищається», - каже Майер.
Україна подобається журналісту, зокрема тим, що завжди по приїзду він отримує тут велику підтримку. Майер ставиться з повагою до всіх, з ким доводиться зустрічатися і відзначає що, поки що, у відповідь отримував те саме. На його думку, з початку війни українці вимкнули аналітику і логіку і керувались люттю та гнівом – це допомогло їм вистояти.
«Можна сказати, що ваша країна крок за кроком, поступово, з кожним приїздом наближалась до мене, розкривалась. Зараз маю тут чимало друзів, колег, знайомих. Мені подобається, що українці люблять свою країну, при цьому не намагаються принизити інші народи чи нації, не почуваються зверхніми. Це такий приємний спосіб патріотизму, який відрізняється від агресивного націоналізму, котрий часто зустрічається у росії, і на жаль, в багатьох інших країнах», - пояснює журналіст.
На його думку, наша країна за останні роки змінилась.
«Особливо після 2013 року та подій 2014 року. Багато речей лише у процесі, але я вважаю це правильним шляхом. Навіть якщо це буде надважка робота, щоб стерти такого диявола, як корупція – але це вірний шлях. Українці вірять у свою країну, вірять в Європу, у своє краще майбутнє, бачать себе європейцями. Вони діють, готові за це боротися, не готові миритися з несправедливістю, імперіалізмом та агресією. Такої волі інколи не вистачає мені особисто і моїй рідній країні - Германії» - каже Майер.
Працюючи на війні, Тілль Майєр зіткнувся з багатьма супутніми речами.
«Мені довелося жити як в престижному готелі, так і в бункері та зруйнованому будинку. Я називаю такі речі «All inclusive». У січні мені довелося побувати в Бахмуті, на передовій. Це було пекло. Я був щасливий, коли закінчив там роботу і мені вдалося вибратися звідти. Моя робота тривала там всього 2 днів. Найбільш гірко мені було побачити людей, цивільних, які стикались з нестерпними ситуаціями. Думаю, що я маю перед ними привілей – адже можу не хвилюватися за свою сім’ю, не турбуюсь, що в мій дім влучить ракета. Тому для себе визначив – у мене немає причин говорити про власні страхи», - пояснює Тілль.
Досить часто у роботі доводиться спілкуватися з українськими журналістами. Майер каже, що деякі з них для нього стали справжніми героями.
«Інколи я взагалі почуваюсь маленьким в порівнянні з моїми українськими друзями», - сміється він.
Водночас, журналіст найчастіше розповідає історії звичайних людей, хоча оцінив і керівництво України.
«Дуже сміливий вчинок – мати змогу втекти, проте ваше керівництво залишилось на своїх місцях, хоча росіяни були дуже близько від Києва. Такий приклад надихає», - розповідає Майєр.
Майєр пояснює Інформатору, що найперша виставка в Германії, котра показувала європейцям війну на Донбасі, була відкрита за декілька тижнів до вторгнення. Нині фото з війни вже побачили у Франції та Люксембурзі, а у рідному місті Майєра – Бамберзі, працює пересувна виставка його робіт. Зараз він мріє про експозицію у Львівській опері та написав книгу «Україна – крига Європи».
Раніше Інформатор повідомляв про журналістів з Франції, які потрапили під обстріл в Краматорську під час прямого етеру. Репортаж Поля Гасньє, Елоїзи Грегуар і Тео Пальфраї 2 січня перервався через раптовий вибух на задньому фон. Також стало відомо, що Міжнародна федерація журналістів збирається виключити росіян зі свого складу. Про це повідомляє агенція Рейтерз.
Автор: Ольга Доценко, Інформатор, Вінниця