Україна за 4 місяці витратила майже половину річного бюджету на оборону: Гетманцев озвучив найгірші прогнози

Читать на русском

Розрив виник, зокрема, через затримки надходження західної допомоги, а бюджет приймали, прогнозуючи сповільнення бойових дій

Читать на русском
Бюджет на оборону України
Україна за 4 місяці витратила 43% від річного плану видатків на оборону. Колаж: Інформатор

Розрив виник, зокрема, через затримки надходження західної допомоги, а бюджет приймали, прогнозуючи сповільнення бойових дій

Всього за перші чотири місяці 2024 року Україна витратила 43% від річного плану видатків держбюджету на оборону при очікуваних 33%. Для покриття такого розриву необхідні необхідні різні джерела надходжень, серед яких – детінізація та розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). В найгіршому випадку Україні загрожує емісія (друк нових грошей – ред.), що може призвести до подальшого знецінення гривні.

Про це повідомив голова комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у Telegram. За його словами, на такий розрив у витратах вплинуло те, що при плануванні бюджету прогнозували сповільнення бойових дій у другій половині 2024 року. Також вплинули затримки із наданням військової допомоги з боку США, через що Мінфін був змушений перекидати видатки з кінця року на початок.

Гетманцев зауважив, що видатки цьогоріч зросли лише на на 3%, а за чотири місяці сягнули 577,2 млрд. грн. Втім, у частині прямих видатків на оборону зараз ми йдемо по “лекалам” минулого року. Тоді витрати склали 2908 млрд грн за рік, а цьогоріч за планом – 1330 млрд грн. 

“Частина цього гепу ймовірно буде закрита поставками військової техніки партнерами, насамперед США. Утім поточні видатки на утримання війська і державні програми забезпечення військовою технікою, обладнанням, боєприпасами, ми покриваємо із внутрішніх джерел”, – додав нардеп.

Які прогнози

Розрив збираються подолати за рахунок збільшення розміщення ОВДП (наразі є роловер на рівні 160%) і детінізації (на ринку підакцизної продукції, перекриття сірого імпорту і контрабанди, експорту “чорного зерна”, уникнення оподаткування онлайн казино). Водночас в експертних колах обговорюються, зокрема, секвестр бюджету, конвертація частини залишку коштів місцевих бюджетів у військові ОВДП, понадпланова девальвація гривні, а також бюджетна емісія НБУ. Останній варіант, за словами Гетманцева, є найгіршим та його намагатимуться уникнути.

Бюджет України: останні новини

Також нещодавно стало відомо, що за перші чотири місяці цього року соціальні видатки профінансовано в сумі 151,2 млрд грн, або 16% суми видатків загального фонду держбюджету. В Міністерстві фінансів запевнили, що всі виплати здійснено вчасно та в повному обсязі. 

Європейський банк реконструкції та розвитку прогнозує, що економіка України зросте на 3% у 2024 році, ЄС - на 2,9%, а МВФ – на 3,2%. Натомість у бюджеті України на цей рік закладено зростання у 4,6%. Ці розрахунки підтвердила перший віцепрем'єрка - міністрка економіки Юлія Свириденко на початку травня 2024 року. Народна депутатка Ніна Южаніна у своєму дописі від 16 травня 2024 року пояснила, що на підставі розміру ВВП рахуються, в тому числі надходження до державного бюджету.

Нагадаємо, що 14 травня Рада ЄС з економічних та фінансових питань схвалила План України. Найближчим часом Україна отримає 1,9 млрд євро безумовного фінансування. Про це повідомили в Міністерстві фінансів України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.