Україна та США близькі до підписання угоди про надра: вона охопить не тільки корисні копалини - FT

Київ і Вашингтон можуть підписати рамкову угоду вже цього тижня. Вона передбачає співпрацю у сфері всіх мінеральних ресурсів України, включно з нафтою, газом і стратегічною інфраструктурою

Угода про надра між Україною і США охоплює газ
Угода України з США охоплює нафту, газ і всі мінеральні ресурси. Фото: Getty Images

Україна та Сполучені Штати вже цього тижня можуть укласти рамкову угоду про співпрацю у сфері надр. Документ передбачає доступ до всіх видів ресурсів на території України, включно з нафтою та газом, а не лише з рідкоземельними металами. Однак частина депутатів заявляє про готовність заблокувати невигідні умови.

Як повідомляє Financial Times, сторонам вдалося досягти суттєвого прогресу після того, як президент США Дональд Трамп погодився виключити з переговорів питання військової допомоги, яку раніше надала Америка. За словами високопоставленого українського чиновника, це рішення може відкрити шлях для підписання документа найближчими днями.

За даними джерел FT, рамкова угода охоплюватиме повний спектр українських природних ресурсів. Зокрема, йдеться про вуглеводні та ключові енергетичні об'єкти країни. Водночас деякі депутати Верховної Ради, зокрема з фракції "Слуга народу", заявили, що не підтримають угоду, якщо її умови будуть невигідними для України.

Історія переговорів

Переговори щодо угоди про надра тривають вже кілька місяців. Перші спроби підписання рамкового документа планувалися на кінець лютого, проте їх зірвав конфлікт між президентами Зеленським і Трампом під час зустрічі у Білому домі.

Надалі сторони погодили лише меморандум про наміри, в якому йшлося про розвиток інвестицій і модернізацію інфраструктури в Україні. 27 квітня прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що вдалося погодити ключові положення майбутньої угоди.

Крім того, стало відомо, що Сполучені Штати зацікавлені у контролі над газовими маршрутами, які через Україну з’єднують Росію з європейськими країнами. Про це йдеться в оновленому варіанті угоди про корисні копалини, однак деталі залишаються невідомими. Нагадаємо, що 28 березня Київ отримав від Вашингтона новий варіант документа. За словами нардепа від "Слуги народу" Богдана Кицака, запропонований проєкт передбачав передачу контролю над українськими ресурсами США, з чим Україна наразі не готова погодитися.

11 квітня відбулася зустріч американських та українських офіційних осіб для обговорення умов. Однак перемовини пройшли у напруженій атмосфері та завершилися без прориву.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube