За словами Микити, для початку повного функціонування Буштинського родовища потрібен ще рік
У Закарпатській області Буштинське родовище солі не працює на повну потужність. Через це Україна змушена закупляти технічну сіль в Африці. Адже підприємство наразі використало всі інвестиції на будівництво тунелю та проходу в шахту.
Про це повідомив голова Закарпатської облдержадміністрації Віктор Микита в інтерв'ю Укрінформу. За його словами, для початку повного функціонування родовища потрібен ще рік.
Віктор Микита наголосив, що підприємство почало розробляти родовище у 2022 році, після російського вторгнення. Робота запускалася дуже швидкими темпами, через що постійно виникали проблеми. Спочатку його наново реконструювали, а коли вже дійшли до породи та впевнилися, що сіль є, почали посилювати вхід у шахту. Він проритий на довжину понад 200 м та має глибину 70 м. На ці укріплення пішло багато часу.
"Це питання не закрите на сьогоднішній день, бо підприємство наразі використало всі інвестиції на будівництво тунелю та проходу в шахту. Там будують два тунелі, один - резервний, аби в разі пошкодження першого робота тривала через резервний та не зупинялося виробництво. Другий тунель наразі недобудований. Тому нині ми говоримо, що підприємство добралося до породи, почали відбирати технічну сіль", - каже голова ОВА.
Щоб налагодити інфраструктуру, провести дорозвідку родовища, доробити прохід, потрібен ще рік. Інвестор вклав у цей проєкт уже близько 170 млн грн. Крім цього, є ризик знищити вантажівками траси Мукачево-Рогатин і Київ-Чоп влада почала домовлятися з Укрзалізницею про прокладання окремої колії до родовища.
Тож наразі Буштинське родовище не має постійного видобутку в промислових масштабах. Там зараз добувають близько 45 тонн технічної солі на добу. Цього вистачить Закарпаттю для себе й сусідніх областей. Але така кількість технічної солі не покриє усіх потреб країни, наголосив Віктор Микита.
Тож через це технічну сіль нині доставляють з африканських країн по 2500 грн за тонну. До великої війни вартість тонни технічної солі з Артемсолі становила 1500 грн. Коли у 2022-му не було ніякої солі, її завозили за ціною 7000-9000 грн за тонну. Вартість закарпатської солі з Буштинського родовища зараз становить 3000 грн, але якість - на порядок вища за африканську, стверджує голова ОВА.
"Виробник проводив експертизи, вона чудово розчиняється. Тому закарпатську сіль купуватимуть. Плюс, якщо врахувати логістику, то сіль, яка поступає в порти, десь там на півдні країни й освоюватиметься, а ми своєю зможемо закривати потреби заходу та центру", - додав Микита.
Своєю чергою, влітку Віктор Микита стверджував, що родовище на Закарпатті зможе на 100% забезпечити Україну сіллю. Йдеться і про кухонну, і про технічну, якою посипають дороги у зимовий період та використовують для інших потреб на підприємствах. Загалом родовище в закарпатській Тереблі містить 15,5 мільйонів тонн кам’яної солі.
Як повідомляв Інформатор, російські окупанти фактично знищили державне підприємство "Артемсіль". Але компанія у співпраці з платформою United24 створила лімітовану партію солі із шахт Соледару. Кошти від продажу йдуть формування ударної флотилії з дронів-камікадзе.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.