На що окупанти перетворили славнозвісну Артемсіль у Соледарі

Хоча бої в Соледарі все ще тривають, зрозуміло, що місто зруйновано вщент.

На що окупанти перетворили славнозвісну Артемсіль у Соледарі
Західна розвідка стверджує, що Пригожин мав особистий інтерес до підприємства

Славнозвісне видобувне підприємство «Артемсіль» зазнало великих ушкоджень, на відновлення його роботи після звільнення знадобиться багато часу та зусиль. Західна розвідка стверджує, що очільник терористичного угрупування ПВК "Вагнер" Євген Пригожим має бізнесовий інтерес, аби встановити контроль над містом.

Артемсіль розбито, але шахти вціліли

Місто з десятитисячним населенням Соледар, до того, як стати центром бойових дій у війні за нашу незалежність, було відоме тим, що саме тут розташовувалася найбільше в Європі солевидобувне підприємство «Артемсіль». Це містоутворююче підприємство зазнало величезних втрат під час бойових дій, свідчать дані із соціальних мереж.

До війни підприємство забезпечувало роботою майже чотири тисячі осіб. «Артемсіль» мала в управління п’ять шахт, де видобувала сіль для всієї України та на експорт. Коли ви чули, що в Україні населення масово скуповує кухонну сіль, то йдеться, швидше всього, саме про продукцію цього підприємства.

У квітні, після початку повномасштабної війни, «Артемсіль» призупинила свою роботу. Працівники підприємства евакуювалися. У травні внаслідок атаки було зруйновано будівлі заводу «Артемсіль. Влітку підприємство зазнало ворожого бомбардування. Тоді було знищено частину господарських та адміністративних будівель.

У грудні 2022 року бійці 93-ї бригади ЗСУ «Холодний яр», які тримали оборону в місті, опублікували кадри з території «Артемсолі», де було зафіксовано численні збитки від обстрілів «градами». Будівлі підприємства загорілися і було знищено ще частину господарських споруд.

Тепер місцеві телеграм-канали публікують фото та відеоматеріали, на яких видно масштаби завданих уражень. Не лише будівлі, але й пам'ятні знаки у Соледарі постраждали внаслідок обстрілів.

Пам'ятний знак "Артемсіль" до і після приходу росіян
Пам'ятний знак "Артемсіль" до і після приходу росіян

А так раніше виглядала будівля управління заводом. За споруду йшли вуличні бої.

Адмінбудівля "Артемсолі" — найбільшого виробника солі в Європі
Адмінбудівля "Артемсолі" — найбільшого виробника солі в Європі

Артемсіль і «бізнес» Пригожина

У середині січня Соледар став ареною боїв української армії та російських окупантів, ворог захопив східну частину та центр міста. Станом на полудень 13 січня українські військові все ще вели бої у місті та повідомляли, що ні про яке оточення не йдеться. Разом з тим, навіть взяття міста мало б швидше символічне і політичне, аніж військово-оперативне значення. Пропаганда росії кілька разів оголошувала про взяття Соледару, але все це виявлялося фейком. Вважалося, що в атаці задіяні переважно сили приватної військової компанії «Вагнер» Євгена Пригожина. Він, навіть публікував фейкові фото, де, ніби то перебуває у шахтах Соледару. 

Пригожин стверджував, що був у копальнях Соледару, але виявилося, що це печери Володимирівки в Донецькій області
Пригожин стверджував, що був у копальнях Соледару, але виявилося, що це печери Володимирівки в Донецькій області

На шевронах "вагнерівців" є гасло: "Наш бизнес — смерть. И бізнес идёт хорошо". Але не тільки смертю вони торгують — Інститут вивчення війни висував теорію, що Пригожин має власний бізнесовий інтерес до Соледару. На думку аналітиків, він прагне встановити контроль над виробництвом солі. Подібно тактику з 90-тих група "Вагнера" застосовувала у Африці: встановлювали контроль над якимось виробництвом, а тоді створювали юридичну особу, яка управляла підприємством і "наймала" як охорону "вагнерівців". 

Інститут вивчення війни вважає, що Пригожин хоче прибрати до рук соляний бізнес
Інститут вивчення війни вважає, що Пригожин хоче прибрати до рук соляний бізнес

Саме із шахтами «Артемсолі», які тягнуться на відстань до 200 кілометрів, пов’язував масову гибель «вагнерівців» їхній власник Євген Пригожин. До війни ці шахти були не лише виробничим, але й туристичним об’єктом.

Копальні Соледара мають давню історію і стали туристичним об'єктом
Копальні Соледара мають давню історію і стали туристичним об'єктом

Завдяки штучному освітленню тут дуже красиво. В одній з відпрацьованих шахт влаштували церкву. Раніше кожного року тут проводили Міжнародний фестиваль симфонічної музики, ініціатором та організатором якого було Посольство Австрії в Україні.

Шахти Соледару використовували як концертний зал
Шахти Соледару використовували як концертний зал

Територія Соледару була заселена козаками Ізюмського полку, які промишляли солеварінням, ще у XVII століття. У 1881 році тут розпочала роботу Брянцевська копальня. Пізніше, в 1898 році розпочала роботу Шахта № 1.

Сіль, яку виробляли на підприємстві відзначається чистотою. На неї є стійкий попит в Україні й закордоном. 95% солі в Україні виробляла саме «Артемсіль». Найбільше її видобули 1991 року — понад 7 млн тонн. Тепер знадобиться багато років, аби ліквідувати наслідки російської агресії та повернути до життя «Артемсіль», а з нею і місто-фортецю Соледар.

Більше про бої за Соледар ми писали тут. Також ми писали про те, що думає командир роти батальйону «Свобода» про оборону цього міста і його захисників.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube