Україна не скасує санкції проти російського Лукойлу: Шмигаль назвав причину

Україна вважає, що запроваджені обмеження не становлять загрози для енергетичної безпеки Словаччини та інших країн Європи

Денис Шмигаль, санкції проти РФ, прапор Росії, нафтопровід Дружба
Шмигаль пояснив, що саме Росія, а не українські санкції проти Лукойлу та блокада нафтопроводу Дружба, є загрозою для енергобезпеки РФ

Україна не має намірів скасовувати санкції проти російської компанії "Лукойл". Запроваджені обмеження не становлять загрози для енергетичної безпеки Словаччини та інших країн Європи, вважає прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Цю думку він 31 липня спробував донести під час телефонної розмови з прем'єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо.

Шмигаль у Telegram підкреслив, що усі його розмови з Фіцо були "в дусі нашої спільної політики нового прагматизму". Він запевнив, що Україна залишається надійним транзитером для всіх країн, які цінують свободу та верховенство права.

"Ми беззаперечно виконуємо Угоду про асоціацію з ЄС. Так буде і надалі", - наголосив український прем'єр.

Водночас Шмигаль заявив, що Україна наполягала і продовжує наполягати на необхідності максимальної відмови від російської нафти, "бо Росія та енергетична безпека - не сумісні речі". Він нагадав, що ЄС дозволив Словаччині та ще низці країн використовувати російську нафту за умови, що країни будуть активно розбудовувати альтернативні канали постачання, і "більшість  розбудовує".

"Санкції, запроваджені РНБО України, не становлять загрози для енергетичної безпеки Словаччини та Європи загалом, саме тому їх скасування не є предметом обговорення. Відтак маємо повне розуміння Брюсселя в цьому питанні", - заявив він.

Шмигаль впевнений, що загрозою є саме Росія, її гібридна енергетична війна проти словацького народу, її шантаж та політичні ультиматуми. Прем'єр також назвав Словаччину надійним партнером, від якого Україна не очікує шантажу або погроз.

"Впевнений, ми знайдемо взаємовигідні рішення для України, для Словаччини, для Європи", - підсумував він.

Нафтопровід "Дружба": Європа не поділяє занепокоєння Угорщини та Словаччини

Після свіжого рішення України заблокувати транзит російської нафти через свою територію для компанії "Лукойл", Угорщина та Словаччина звернулися до Європейської комісії з проханням розпочати консультації щодо торгової угоди з Україною. Але комісар ЄС Валдіс Домбровскіс відмовив у цьому клопотанні. Його одностайно підтримали представники інших держав. 

У Європейському Союзі зазначають, що чинна торгова угода з Україною вже включає положення, що стосуються безпеки, і на цьому фоні трубопроводом продовжує надходити той самий обсяг нафти завдяки іншим російським постачальникам. Своєю чергою, Україна була готова взяти участь у консультаціях щодо ситуації з транзитом нафти "Лукойл" до Словаччини та Угорщини, якби Євросоюз ухвалив відповідне рішення.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто припустив, що ЄС міг попросити Україну заблокувати транзит нафти російської компанії Лукойл. Про це він написав 30 липня, у Facebook. Сійярто заявив, що минув більше як тиждень з того часу, як Угорщина та Словаччина звернулися до Європейської комісії з проханням розпочати консультації у рамках торговельної угоди з Україною щодо транзиту російської нафти. Проте за цей час Єврокомісія "нічого не зробила".

Водночас угорський уряд повідомив, що не прогнозує дефіциту нафти до вересня, попри нещодавні санкції України, які можуть вплинути на постачання російської нафти. На цей час є ще понад місяць до потенційного початку її нестачі. Угорщина має до вересня вирішити суперечку з Україною, перш ніж виникне дефіцит палива.

Санкції проти "Лукойлу": Україна заблокувала транзит російської нафти

Нагадаємо, про те, що Україна заблокувала транзит російської нафти через південну гілку нафтопроводу Дружба, який йшов до Угорщини й Словаччини, стало відомо 18 червня. Це сталось через посилення санкцій РНБО України проти російської компанії "Лукойл", які запрацювали наприкінці червня. Офіційний Будапешт вже готується оскаржити це рішення.

Тим часом 21 липня Фіцо під час телефонної розмови зі Шмигалем висловив своє невдоволення новими санкційними обмеженнями для російської компанії "Лукойл", яка перевозить російську нафту через Україну до Угорщини та Словаччини. Фіцо вважає, що таке рішення нібито вдарить й по Києву (наприклад, Словаччина перестане постачати паливо в Україну). Своєю чергою, угорський міністр закордонних справ Петер Сійярто натякнув, що Угорщина може припинити експорт електроенергії в Україну через блокування "Дружби".

Раніше Німеччина та Польща припинили отримувати російську нафту Дружбою ще у 2023 році. Але південною гілкою трубопроводу російську нафти досі імпортували Угорщина та Словаччина.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube