Санкції проти Лукойлу: Будапешт не чекає на дефіцит нафти раніше, ніж у вересні

Угорський прем'єр-міністр Гергелі Гуляш каже, що проблему з нафтою мають вирішити за місяць

Угорщина з висоти пташиного польоту, нафта
Нафти в Угорщині вистачить десь до вересня

Угорський уряд повідомив, що не прогнозує дефіциту нафти до вересня, попри нещодавні санкції України, які можуть вплинути на постачання російської нафти. На цей час є ще понад місяць до потенційного початку її нестачі. Угорщина має до вересня вирішити суперечку з Україною, перш ніж виникне дефіцит палива.

Про це пише Bloomberg. Голова канцелярії прем'єр-міністра Угорщини Гергелі Гуляш на брифінгу 26 липня заявив, що поки резерви нафти є.

"На цей час немає причин для паніки, оскільки ми маємо значний рівень резервів. Проблема не є терміновою, але ми повинні знайти рішення до вересня", — цитує Гуляша агентство Bloomberg.

Він також повторив, що в Будапешті розглядають санкції України як шантаж і порушення умов Угоди про асоціацію. Державний секретар з питань ЄС Янош Бока додав, що Угорщина перевіряє, чи не порушують дії нашої країни правила Світової організації торгівлі та Енергетичної хартії.

Що відомо про санкції проти "Лукойлу"

Bloomberg нагадує, що Україна запровадила нові санкції проти ПАТ "Лукойл", заборонивши компанії використовувати українську територію як транзитний шлях для постачання своєї продукції. Це рішення значно вплинуло на Угорщину та Словаччину, які не мають виходу до моря і отримали виключення з енергетичних санкцій Європейського Союзу проти Росії.

Нафтопереробний завод компанії Mol Nyrt. біля Будапешта наразі не здатний швидко перейти на перероблювання неросійської сирої нафти. Це створює ризик вичерпання запасів пального в Угорщині, якщо суперечка не буде вирішена за посередництва ЄС або іншим шляхом.

Раніше компанія "Лукойл" перебувала під санкціями в Україні з 2018 року, але ці обмеження стосувалися лише виведення капіталів, обмеження торгових операцій та заборони участі у приватизації чи оренді державного майна. У липні 2024 року РНБО суттєво розширила ці санкції, включивши заборону на транзит.

"Лукойл" є однією з кількох російських компаній, що постачають нафту до Угорщини через південну частину нафтопроводу "Дружба" в Україну. Для угорської компанії Mol російські постачання забезпечують дві третини всього обсягу сирої нафти.

Нагадаємо, що після свіжого рішення України заблокувати транзит російської нафти через свою територію для компанії "Лукойл", Угорщина та Словаччина звернулися до Європейської комісії з проханням розпочати консультації щодо торгової угоди з Україною.

У Європейському Союзі зазначають, що чинна торгова угода з Україною вже включає положення, що стосуються безпеки, і на цьому фоні трубопроводом продовжує надходити той самий обсяг нафти завдяки іншим російським постачальникам. Російська нафта становить близько 35-40% від загального обсягу ресурсів, які постачаються на словацький нафтопереробний завод, а продукція, виготовлена з цієї нафти, експортується не лише до України, але й до багатьох країн Центральної Європи.

Водночас у Словаччині та Угорщині попередили, що в разі якщо Україна не змінить своєї позиції щодо блокади транзиту нафти через "Лукойл", вони розглянуть можливість судового позову для вирішення ситуації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube