На зустрічі торгових представників 11 країн ЄС жоден не підтримав позицію Угорщини та Словаччини, санкції РНБО України проти російського нафтового гіганта Лукойл діятимуть далі
Після рішення України заблокувати транзит російської нафти Лукойлу в Угорщину та Словаччину ці європейські країни звернулися до Європейської комісії з проханням розпочати консультації щодо торгової угоди з Україною. Але комісар ЄС Валдіс Домбровскіс відмовив у цьому клопотанні. Його одностайно підтримали представники інших держав.
Як пише Financial Times, у Брюсселі 24 липня відбулась зустріч торгових представників держав-членів 11 країн. Жоден з них не стала на бік Будапешта та Братислави.
Домбровскіс заявив журналістам видання у коментарі, що Брюсселю потрібно більше часу для збирання доказів та оцінки правової ситуації. Але наразі аргументи прем'єра Угорщини Віктора Орбана і прем'єра Словаччини Роберта Фіцо не є переконливими. Санкції РНБО України є законними, вони діятимуть далі, транзит південної гілки нафтопроводу Дружба розблоковувати не будуть.
У ЄС кажуть, що торгова угода з Україною включає положення про безпеку. Трубопроводом іде той самий обсяг нафти, що й раніше, завдяки іншим російським компаніям. Російська нафта становить 35-40% вхідних ресурсів єдиного словацького НПЗ. Продукція, вироблена з цієї нафти, також експортується до самої України та багатьох країн Центральної Європи.
Водночас у Словаччині та Угорщині кажуть, що у разі, якщо Україна не змінить свою позицію щодо Лукойлу, будуть судитися. Зокрема представник Словаччини заявив, що його країна допомагає Україні реверсом газу та продажем електроенергії.
Російський нафтовий гігант Лукойл перебував під українськими санкціями ще з 2018 року, але раніше вони стосувались виведення капіталів, обмеження торговельних операцій та заборони участі в приватизації чи оренді державного майна. Але санкції не поширювались постачання нафти нафтопроводом Дружба, який проходить територією України.
У червні 2024 року РНБО розширила санкції, додавши заборону на транзит сирої нафти. З 18 липня Україна заблокувала транзит російської нафти через південну гілку нафтопроводу Дружба, який йшов до Угорщини й Словаччини. Влада цих країн намагається переконати Єврокомісію розблокувати транзит.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.