Україна не може використовувати F-16 на повну через заборону бити вглиб РФ, - Business Insider

Перед тим, як українські F-16 зможуть наближатись до лінії фронту, Києву необхідно знищити російську ППО - однак цьому заважають обмеження, накладені з боку західних партнерів

F-16, удар
Експерти закликають зняти обмеження

Західні обмеження на те, як Україна може атакувати цілі в Росії, знижують ефективність винищувачів F-16. Наразі багато союзників України, включно зі США, не дозволяють їй використовувати надану далекобійну зброю для вільних ударів по російській території. Через це Україна не може знищувати джерела багатьох російських атак, а змушена зупиняти кожен окремий удар, що є значно складнішим завданням.

Це, в свою чергу, дає більше можливостей для росіян вражати українські літаки. Таким чином ворог робить винищувачі  вразливішими і менш здатними літати поблизу лінії фронту. Про це експерти розповіли у коментарі виданню Business Insider.

Джордж Баррос, аналітик Інституту вивчення війни (США), зазначив, що зв'язок між західними обмеженнями та ефективністю українських F-16 недооцінений. За його словами, нинішні обмеження дозволяють Україні атакувати лише на обмеженій території, що дає Росії змогу концентрувати свою ППО в цих регіонах. Якщо б Україна могла запускати ракети далі вглиб Росії, це змусило б росіян переглядати свої пріоритети щодо розміщення ППО.

Росія, ймовірно, відтягнула б частину своїх ППО для захисту тилових районів, які наразі недосяжні для України. Це створило б більше операційної свободи для українських F-16, дозволяючи їм діяти не лише в українському повітряному просторі, а й поблизу фронту або навіть над окупованими територіями.

Зняття обмежень також дозволило б Україні атакувати більше російських оборонних систем, що суттєво послабило б протиповітряну оборону Росії, додав Баррос. Майкл Бонерт, експерт із повітряної війни з RAND Corporation, зазначив, що для України було б набагато простіше "вбивати лучника, ніж стрілу", маючи на увазі, що краще знищувати джерела атак, а не просто їх наслідки.

Відомо, що Україна неодноразово закликала своїх союзників скасувати обмеження на використання зброї, вказуючи на те, що це дозволить їй ефективніше вести війну. У травні деякі країни пом'якшили свою позицію, дозволивши Україні використовувати зброю невеликого радіусу дії для обмежених ударів по російській території. Військові експерти стверджують, що це вже дало результати.

Однак чинні обмеження на далекобійну зброю, як-от ракети Storm Shadow/SCALP і ATACMS, не дозволяють Україні атакувати багато військових об'єктів у Росії. Київ змушеней покладатися на менш потужні дрони для подібних ударів.

Інститут вивчення війни (ISW) минулого місяця оцінив, що щонайменше 250 важливих військових цілей у Росії знаходяться в зоні дії ракет ATACMS, але через обмеження Україна може вразити лише 20 з них. Україна потребує можливості знищувати російські системи ППО, щоб повноцінно використовувати свої винищувачі F-16. За іншими даними ISW, Україна зможе ефективно використовувати ці літаки поблизу своїх кордонів лише тоді, коли знищить російську ППО.

Генерал-майор у відставці Гордон Б. Девіс, колишній заступник генерального секретаря НАТО, виступає за зняття всіх обмежень на використання західних систем на російській території. Він навів приклад української атаки на Курськ у серпні, як доказ того, що російські погрози ескалацією у разі перетину "червоних ліній" залишаються порожніми.

Ефективність українських F-16 також обмежується їхньою кількістю. Данія, Норвегія, Бельгія та Нідерланди пообіцяли надати Україні понад 85 винищувачів, але цього може бути недостатньо, зазначають експерти. Для того, щоб F-16 справді стали ефективними, Україна потребує щонайменше 200 таких літаків разом із необхідними системами підтримки. Президент Володимир Зеленський у травні заявляв, що Україні потрібно 120–130 винищувачів, щоб на рівних протистояти Росії в повітрі.

Україна почала запитувати F-16 невдовзі після початку війни, але через затримку Росія мала достатньо часу, щоб підготуватися до їх появи. Програма F-16 в Україні досі перебуває на початковому етапі розвитку. Україна втратила один F-16 та його пілота наприкінці серпня. Експерти припускають, що причиною могли стати помилки пілота, дружній вогонь або російська ракета.

Попри це, втрати літаків очікувані й не є причиною для паніки. Баррос порівняв ситуацію з битвою за Велику Британію під час Другої світової війни, коли було втрачено багато літаків і пілотів, але це не зупинило поставки озброєнь від союзників.

Експерти не очікують, що F-16 стануть вирішальними для України через обмежену кількість, але вони допоможуть захищати країну від російських атак дронами та ракетами. Зеленський заявив, що є плани щодо збільшення кількості винищувачів та навчання пілотів.

Українські F-16 можуть стати ще потужнішими, якщо США нададуть Україні далекобійні крилаті ракети для їх оснащення. За словами Барроса, ми ще не побачили повного потенціалу українських F-16, який розкриється з часом.

Чи дадуть Україні дозвіл бити вглиб РФ

The Economist 2 вересня спрогнозував, що у президента України Володимира Зеленського залишається остання нагода переконати Байдена та отримати дозвіл на далекобійні удари по РФ. На думку видання, цей шанс - зустріч на Генасамблеї ООН, яка відкривається 22 вересня у Нью-Йорку. Зеленський підтвердив, що якщо ситуація в Україні дозволить йому відлучитися в США, то він зустрічатиметься з Байденом і хоче домогтися дозволу на далекобійні удари по РФ американською зброєю.

Водночас 14 вересня The Guardian написала, що Лондон і Вашингтон схвалили удари Storm Shadow по Росії, але офіційно про це не оголошували. Радник Білого Дому Джон Кірбі говорив, що США не змінить свою позицію щодо ударів вглиб РФ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube