Лондон і Вашингтон схвалили удари Storm Shadow по Росії, але офіційно про це не оголошували – The Guardian

Президент США Джо Байден не вважає використання ракет Storm Shadow прямим вступом НАТО у війну проти Росії

Удари вглиб РФ
Лондон і Вашингтон схвалили удари Storm Shadow по Росії без офіційного оголошення

Джо Байден відкинув погрози бряцанням зброєю з боку Володимира Путіна під час його зустрічі з прем’єр-міністром Великобританії Кіром Стармером у Білому домі в п’ятницю, 13 вересня. Американський президент заявив, що дозвіл Україні на використання ракет західного виробництва Storm Shadow для бомбардування цілей у Росії ще це означає, що НАТО розпочне пряму війну з Москвою. На зовнішньополітичному саміті Байден наголосив, що дуже мало думає про Путіна.

Атмосферу довкола рішення на удари вглиб РФ передали у виданні The Guardian. Зазначається, що головні зовнішньополітичні групи Байдена і Стармера зустрілися в Блакитній кімнаті в Білому домі. На початку зустрічі Джеймс Меттьюз із Sky News різко спитав Байдена: "Що ви скажете на погрозу війни Володимира Путіна?", однак Байден фактично вилаяв його.

"Ти помовч, я буду говорити, добре?" – сказав президент перед початком свого підготовленого виступу.

Також на зустрічі в Блакитній кімнаті були присутні Ентоні Блінкен, держсекретар США, і Девід Леммі, міністр закордонних справ Великобританії. Інші британські учасники включали Тіма Барроу, радника з національної безпеки, і керівника апарату Starmer Сью Грей.

Стармер прилетів з Лондона в четвер, 12 вересня, для робочої зустрічі на тлі ескалації напруженості з Кремлем після того, як Великобританія дала зрозуміти, що США погодилися дозволити Україні використовувати ракети Storm Shadow для бомбардування Росії. Після саміту Стармер сказав, що зустріч не стосувалася конкретного рішення щодо Storm Shadow.

"Що ж, у нас була довга і продуктивна дискусія щодо низки проблем, включаючи Україну, як і слід було очікувати, Близький Схід та Індо-Тихоокеанський регіон, обговорювали стратегічні тактичні рішення", — сказав він.

Однак Байден зазначив, що ця тема обговорювалася між лідерами та їхніми командами. У відповідь на гучне запитання про те, як швидко він готовий дозволити Україні запустити ракети глибше в Росію, Байден сказав: "Ми зараз це обговоримо".

Жоден із кандидатів у президенти США - Камала Гарріс і Дональд Трамп - не були у Вашингтоні й не могли зустрітися зі Стармером, оскільки обидва вели передвиборчу кампанію. Стармер сказав, що ніколи не спілкувався з Гарріс. Прем'єр-міністр також мав коротку розмову із Трампом після того, як колишній президент США пережив спробу вбивства влітку.

Британські ракети Storm Shadow, виготовлені європейською компанією, можуть вражати цілі на відстані щонайменше 290 миль, і Україна хоче використовувати їх для бомбардування авіабаз, ракетних баз та інших військових об’єктів у центрі Росії.

Раніше Росія оголосила, що позбавила акредитації шістьох британських дипломатів у Москві через звинувачення у шпигунстві. Служба внутрішньої розвідки ФСБ Москви заявила в п’ятницю, 13 вересня, що діяла на підставі документів, які свідчать про те, що частина Міністерства закордонних справ допомагала координувати те, що вона назвала "ескалацією політичної та військової ситуації" в Україні.

Міністерство закордонних справ, однак, заявило, що цей крок був зроблений минулого місяця в рамках триваючої дипломатичної суперечки. Джерела повідомили, що британські дипломати покинули Росію кілька тижнів тому і їх замінили.

Прессекретар Міністерства закордонних справ заявив: "Звинувачення, висунуті сьогодні ФСБ проти наших співробітників, абсолютно безпідставні... Ми не вибачаємось за захист наших національних інтересів".

У травні британський уряд видворив російського аташе з питань оборони, звинувативши його в тому, що він прихований офіцер розвідки, і позбавив дипломатичного статусу кількох будівель у Великобританії, які належать Росії.

Зустріч Байдена і Стармера була скликана на прохання Великобританії, повідомили в Білому домі. Після короткого спілкування лідерів один на один пресконференція не була призначена.

Британська сторона протягом кількох днів пригнічувала очікування щодо публічного оголошення про використання Storm Shadow в Україні, хоча ці дискусії спонукали Путіна попередити в четвер, що дозвіл Україні використовувати ракети дальнього радіусу західного виробництва означатиме війну НАТО з Росією.

Стармер, однак, сказав журналістам, коли він прилетів до Вашингтона: "Росія почала цей конфлікт. Росія незаконно вторглася в Україну. Росія може негайно припинити цей конфлікт. Україна має право на самооборону". Очікувалося, що Путін відповість на розмови про нову допомогу Києву погрозами.

Дозвіл уже є, але офіційно його не оголошували

Британські джерела повідомляють, що Лондон і Вашингтон вирішили дозволити Україні використовувати ракети великої дальності, але поки не хочуть про це оголошувати.

"Розгортання ракет, додають західні офіційні особи, має бути частиною більш широкого плану, спрямованого на припинення повномасштабної війни", - пише видання.

У п’ятницю, 13 вересня, Зеленський просив США та Великобританію прискорити процес і дозволити Києву "ускладнити війну для Росії".

"Кожен, хто бачить на карті, звідки Росія завдає ударів, тренує свої сили, зберігає свої резерви, розміщує свої військові об’єкти та яку матеріально-технічну базу використовує, чітко розуміє, навіщо Україні потрібні засоби дальньої дії", – сказав Зеленський.

Українські лідери сильно розчаровані тим, що Кремль може наносити смертоносні ракетні удари по всій території України, тоді як вони не можуть націлюватися на об’єкти в Росії, оскільки доступна зброя виробляється на заході, і досі західні уряди не схвалили таке використання.

Storm Shadow виробляється компанією, контрольованою британськими, французькими та італійськими інтересами, а деякі її компоненти виробляються в США, що дає всім чотирьом країнам право вето на її використання. Україна має лише обмежений ракетний потенціал власного виробництва.

Рішення вже на поверхні

Американський президент Джо Байден підтвердив, що його адміністрація наразі обговорює питання можливості дозволу Україні на використання далекобійної зброї. Водночас прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що в Кремлі вважають, що Білий дім вже прийняв рішення і воно позитивне.

Раніше Боррель виступив за те, щоб надати дозвіл ЗСУ бити по всіх військових цілях РФ без винятку. Франція теж схиляється до такого рішення, але офіційно ще не повідомляла.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube