Україна поки не домовилась про реструктуризацію боргу за ВВП-варантами, переговори продовжаться
Уряд України і представники спеціального комітету власників ВВП-варантів обмінялися варіантами реструктуризації зобов’язань, однак жодна зі сторін не погодилася прийняти умови іншої. Про це йдеться в повідомленні фондової біржі Euronext, опублікованому 24 квітня. Наприкінці травня Україна має виплатити за $600 млн. Мінфін налаштований продовжити перемовини з кредиторами.
З 12 до 23 квітня тривали перемовини юридичних та фінансових радників Мінфіну України (White & Case LLP та Rothschild & Co) з комітетом кредиторів, який складається з інституційних тримачів ВВП-варантів на загальну суму $3,23 млрд. Кредитори не погодились на пропозицію України й надали контрпропозицію, але Мінфін не пристав на неї. Попри це, міністр фінансів Сергій Марченко заявив про відданість діалогу з інвесторами і намір продовжити переговори. Боргові папери (варанти) прив’язані до економічного зростання України, у зв’язку з тим, що за підсумками 2023 року зростання ВВП перевищило 3%, Україна має виплатити кредиторам $600 млн наприкінці травня.
“ВВП варанти були створені для економічної реальності, якої вже не існує. Помірне зростання ВВП України у 2023 році не свідчить про економічне процвітання — це лише крихке відновлення після майже 30% падіння, спричиненого повномасштабною війною рф проти України. Ці інструменти не мають стати на заваді нашому відновленню. Наша мета — знайти справедливе та комплексне рішення цього питання. Ми, як і раніше, налаштовані на конструктивний діалог з інвесторами — так само, як це було під час успішних перемовин щодо реструктуризації єврооблігацій минулого літа. Ми прагнемо досягти взаємовигідного рішення, що сприятиме довгостроковій фінансовій стійкості України та зміцнить довіру інвесторів,” - зазначив міністр фінансів Сергій Марченко.
ВВП-варранти - це цінні папери, за умовами обігу яких, виплати за ними починають здійснюватися після того, як обсяг ВВП перевищить $125,4 млрд. Цього показника економіка Україна досягнула у 2018 році (тоді ВВП перевищив $130 млрд). Перші виплати за варантами стосуються 2019 року, їх Україна робить з дворічним часовим лагом. Тобто за 2019-й Україна заплатила лише у 2021 році. У 2022-му мали б відбутися виплати за 2020 рік і так далі аж до 2040-го, коли відбудеться остання виплата за 2038 рік. Виплати за варантами привʼязані до показників зростання ВВП. Так само від ВВП залежить і сума щорічних виплат, вона обраховується у відсотках до ВВП країни. Сумарна номінальна вартість українських ВВП-варантів становить $3,24 млрд. Термін їх обігу закінчиться у 2040 році. За різними підрахунками, сумарний обсяг виплат за цими інструментами до завершення терміну їх обігу може в десятки разів перевищити номінальну вартість.
“ВВП-варранти було випущено у рамках реструктуризації держборгу України міністром фінансів Наталією Яресько у 2015 році. Вони мають умовний номінал у 1000 дол (номінал не погашається), але їхня суть в іншому: за ними йдуть виплати залежно від темпів зростання ВВП України. Якщо грубо, то за зростання ВВП України в діапазоні 3-4%, премія становитиме 15% приросту валового продукту. У разі зростання ВВП з динамікою понад 4%, премія інвесторам становитиме вже 40% від приросту економіки. Такий собі податок на економічне зростання. Мінфін України провів дві вкрай сумнівні операції із цими паперами. У серпні 2020 року в розпал пандемії Мінфін замість фінансування сектору медицини витратив понад 300 млн дол на викуп частини цих паперів. Для цього навіть залучали позику одного відомого міжнародного банку на кілька тижнів під високий відсоток. У грудні 2021 року Мінфін замість підготовки до війни, про яку тоді писали всі світові ЗМІ, купив ще на 300 млн дол ВВП-варрантів. Мабуть, у Мінфіні дуже сподівалися на бурхливе економічне зростання. Адже в іншому випадку, всі пояснення цієї угоди будуть вкрай складні для чиновників. У перші роки війни на погашення євробондів України діяв мораторій, а щодо ВВП-варантів – ні. За ними платили справно (за зростання 2021 року). У 2024 році частину боргу з євробондів України списали і терміни погашення - переглянули. А щодо ВВП-варрантів - знову ні. Залишили все як є. Хоча умови їхнього випуску в контексті війни давно потрібно було переглянути. Історія угод із ВВП-варантами - це те, що потрібно перевірити насамперед майбутньому міністру фінансів”, - зазначив економіст Олексій Кущ.
Нагадаємо, 31 липня 2024 року президент Володимир Зеленський підписав закон, який дозволяє Кабінету Міністрів тимчасово зупиняти виплати за зовнішнім державним боргом у разі необхідності. Цей закон став важливим кроком для підготовки до реструктуризації боргу. Уряд досяг домовленості про списання частини боргів лише з другої спроби. Під час першого раунду переговорів, який завершився невдало, Мінфін пропонував списати 25% боргів і ще 35% за певних умов. Натомість кредитори погоджувалися лише на 22,5% списання з можливістю відновлення цих зобов’язань у майбутньому.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.