Україна дозволила транзит російської нафти до Угорщини, - нардепка Геращенко

Нардепка Ірина Геращенко заявила, що українська влада дала згоду на транзит російської нафти через територію України для угорської компанії MOL попри заклики до посилення санкцій проти РФ

Ірина Геращенко, транзит російської нафти
Геращенко акцентуала, що ціна питання - гроші, які можуть фінансувати війну

Народна депутатка від "Євросолідарності" Ірина Геращенко звинуватила українську владу у тому, що, незважаючи на заклики посилити санкції проти Росії, Україна нібито дала дозвіл на транзит російської нафти до Європи. За її словами, мова йде про багатомільярдні прибутки для РФ. Вона пише, що ці гроші можуть бути використані для фінансування війни.

Про це Геращенко написала у соцмережі X. Вона додала, що депутат Володимир Ар'єв отримав відповідь на запит, з якої випливає, що Україна дозволила транзит нафти для угорської компанії MOL. Але що країна отримала в обмін - залишається невідомим, зазначила парламентарка.

"Це скандал. Ми просимо світ посилити санкції проти рф. В цей час сама українська влада, схоже, дала дозвіл на транзит російського газу в Європу. Ціна питання - мільярди євро, якими рф продовжить фінансування війни і вбивств українців. В. Арʼєв отримав відповідь на депутатський запит, з якої витікає, що Україна дала дозвіл на транзит російської нафти для угорської компанії MOL і невідомо що отримала навзаєм", - написала вона, додавши скриншоти відповідних документів з відповіддю від МЗС.

Скриншот документа на сторінці Геращенко
Скриншот документа на сторінці Геращенко
Скриншот документа на сторінці Геращенко
Скриншот документа на сторінці Геращенко

Тим часом прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заперечує офіційні переговори з РФ щодо продовження транзиту російського газу чи нафти. Шмигаль зазначає, що уряд України не залучений до таких обговорень і не планує співпрацювати з Росією після завершення чинної угоди. Крім того, прем'єр здивував заявою, що не знає деталей переговорів про прокачування через українську ГТС азербайджанського газу, який має замінити російську сировину. У цьому контексті Шмигаль зазначав, що Україну влаштовує, що транзит російської нафти здійснюватиме угорська компанія MOL. Вона купуватиме нафту у "Лукойлу" на кордоні з Білоруссю і оплачуватиме її транзит через Україну.

Транзит російського газу/нафти з боку України заборонений

У липні поточного року у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії Україна заблокувала транзит сирої нафти з країни-агресора через нафтопровід "Дружба", який йшов до Угорщини й Словаччини. Це стало наслідком посилення санкцій РНБО проти російської компанії "Лукойл". Будапешт одразу почав оскаржувати цю заборону.

Угорщина та Словаччина звернулись до Євросоюзу, ініціювавши консультаційну процедуру арбітражного суду. Вимагали скасувати запроваджені обмеження. Тоді Шмигаль наголосив, що санкції України не порушують"Угоду про асоціацію з ЄС" і в України не будуть їх скасовувати. Реакцію Угорщини та Словаччини він назвав "політизованою".

Як повідомило Bloomberg, енергетична компанія Mol Nyrt, яка контролює нафтопереробні заводи в Угорщині та Словаччині, 9 вересня досягла угоди, яка дозволить відновити постачання сирої нафти з РФ територією України. Нафту з Росії продовжать качати трубопроводом "Дружба".

Але якщо раніше за постачання відповідала російська сторона, то тепер таке зобов'язання на себе взяла Mol Nyrt, викуповуючи нафту до її потрапляння в трубу на території України. Тобто транзит нафти здійснює не РФ чи "Лукойл", а угорська компанія.

Нагадаємо, що у червні 2024 стало відомо, що європейські посадовці думають, як зберегти постачання газу через українську ГТС після завершення контракту з "Газпромом". На цьому тлі повідомлялось, що Україна веде переговори про постачання природного газу з Азербайджану до Європейського Союзу, оскільки прагне зберегти свою роль транзитної країни та допомогти західним сусідам забезпечити енергетичну безпеку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube