Україна бездіє: Євросоюз знімає санкції з чиновників режиму Януковича

Двічі до одного списку не ввійдеш

Україна бездіє: Євросоюз знімає санкції з чиновників режиму Януковича

ЄС планує зняти санкції з ще одного міністра часів Януковича – з Олександра Клименка. Про це повідомляє кореспондент "Радіо Свобода" Рікард Джозвяк. Саме цей колишній міністр доходів та зборів України, виходячи з оприлюдненої Радою національної безпеки інформації, поширює зараз проросійські наративи у засобах масової інформації.

Інформатор розбирався, чому Євросоюз значно скоротив санкційний список чиновників режиму Януковича і чи можуть ці люди потрапити до реєстру двічі.

Кого прибрали зі списку санкцій Євросоюзу

Одразу після Революції Гідності в Україні до санкційного писку Європейського союзу внесли 22 особи - узурпатора Віктора Януковича та людей з його оточення.

Україна бездіє: Євросоюз знімає санкції з чиновників режиму Януковича 1

Україна бездіє: Євросоюз знімає санкції з чиновників режиму Януковича 2

Україна бездіє: Євросоюз знімає санкції з чиновників режиму Януковича 3

Україна бездіє: Євросоюз знімає санкції з чиновників режиму Януковича 4

Україна бездіє: Євросоюз знімає санкції з чиновників режиму Януковича 5

Проте, вже до листопада 2021 року список підсанкційних чиновників режиму Віктора Федоровича значно скоротився. Серед тих, кому Євросоюз заборонив користуватись економічними ресурсами на своїй території, залишилося лише 8 осіб.

  1. Віктор Федорович Янукович – експрезидент України;
  2. Віталій Юрійович Захарченко – ексміністр ВМД;
  3. Віктор Павлович Пшонка – ексгенпрокурор;
  4. Віктор Іванович Ратушняк – ексзаступник міністра внутрішніх справ;
  5. Олександр Вікторович Янукович – син Віктора Януковича;
  6. Артем Вікторович Пшонка – син Віктора Пшонки;
  7. Сергій Віталійович Курченко – бізнесмен;
  8. Олександр Вікторович Клименко – ексміністр доходів та зборів.

Однак цілком можливо, що цей список знову зменшиться. Як ми вже писали вище, зовсім скоро Олександр Клименко може залишити нечисленну компанію колишніх українських чиновників, які перебувають під санкціями. І це незважаючи на те, що згідно зі звітом РНБО від 21 жовтня телеграм-канали саме Олександра Клименка визнані такими, що просувають проросійські наративи та сприяють веденню гібридної війни на території нашої країни.

Україна бездіє: Євросоюз знімає санкції з чиновників режиму Януковича 6

Але звинувачувати Європейський Союз у грі на два фронти було б нечесно. Адже, по суті, ЄС діє в рамках свого законодавства. Ще у 2014 році, вносячи людей з оточення Януковича та його самого до списку, представники Європейського союзу наголошували, що список переглядатимуть. Як пояснив Інформатору політолог Михайло Дяденко, адвокати осіб, які під санкціями, могли надати свої докази для зняття санкцій.

«Було ухвалено рішення, внести цих людей до списків і накласти на них певні санкції, які передбачають різні обмеження. Наприклад, здійснювати фінансові операції. Це рішення передбачало, що українська влада в судовому порядку, як це передбачено міжнародними договорами, які Україна ратифікувала, передасть докази щодо причетності осіб, внесених до списків, до скоєння певних злочинів. І, наприклад, надасть певні рішення судів, якими ці особи визнані винними в скоєнні тих чи інших злочинів. Звичайно, як ми розуміємо, Україна таких доказів не надала», - пояснює Михайло Дяденко.

І найцікавіше, що українська влада чудово знає, що потрібно робити для того, щоб зберегти санкції Євросоюзу проти осіб з орбіти експрезидента України Віктора Януковича. Глава українського МЗС Дмитро Кулеба особисто заявляв, що необхідні зрушення в розслідуванні справ проти них в Україні. А зрушень немає. Але навіть якщо зрушення будуть, то як бути з тими, кого вже виключили зі списку санкцій.

Двічі в один список не ввійдеш

Євросоюз щороку переглядає своє рішення щодо збереження осіб у списку санкцій. Буквально в березні цього року санкції зняли з ексміністра освіти Дмитра Табачника та експершого віце-прем'єр-міністра Сергія Арбузова.

«Європейський союз поступово ухвалює рішення щодо виключення тих чи інших особистостей. Це така тривала бюрократична процедура. Зазвичай вона трохи прискорюється, якщо є певні клопотання, якщо працюють адвокати й пишуть якісь запити, якісь скарги. Ну, звичайно, виняток зі списку може статися автоматично через деякий час, якщо українська влада не надасть доказів. Тож і складається така ситуація. Доказів немає, відповідні клопотання були і все», - каже політолог.

Залишати Олександра Клименка під санкціями Європейському союзу було б, як мінімум, нелогічно, адже в країні, яка по суті й постраждала від протиправних дій колишнього міністра доходів і зборів, розслідування закінчилося. Навесні 2021 року Вищий Антикорупційний суд «розморозив» активи, заарештовані в справі міністра, що втік. А спеціалізована антикорупційна прокуратура закрила провадження «у зв'язку із закінченням термінів давності».

Звичайно, залишається ще низка кримінальних справ, що розслідуються, щодо чиновників режиму Януковича. Проте розслідування в Україні навряд чи допоможуть тим, хто «вибув» повернутися до списку санкцій Європейського союзу, пояснює політолог Михайло Дяденко. Виходячи зі світової правової практики ніхто не може нести кримінальну відповідальність двічі за один і той самий злочин. Тому якщо країна не змогла вчасно надати докази, другого шансу, швидше за все, не буде.

«Мені здається, що повторно включити до списку санкцій цих людей буде дуже складно. Тим більше, що кримінальні справи щодо цих людей часто або провалені, або продані попереднім керівництвом – прокуратурою чи іншими органами, які мали відношення до розслідування. Я не вірю, що повернення до списку санкцій може статися. Я навіть не бачу передумов. Так, це політичне рішення насамперед. Але уряд України не надав доказів, тому вдруге нас уже не слухатимуть», - пояснює свою думку Дяденко.

Безсумнівно, у публічній площині Україна може скільки завгодно заявляти про державну зраду колишніх міністрів та оточення Віктора Януковича. Але реальність показує, що західні партнери вважають за краще вірити реальним фактам, якими могли б стати рішення суду, а не слів. А що ми за фактом маємо через 8 років після Революції Гідності та безперервних бойових дій на Донбасі? Нуль покараних за розстріли на Майдані, і -15 осіб зі списку санкцій ЄС. Але обіцянка влади - забезпечити «справедливе правосуддя» до грудня 2023 року роду - вселяє оптимізм. Може, на той час у списку санкцій ЄС ще залишиться хтось з оточення Януковича, у винності яких Україна все ж таки зможе переконати захід.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube