Угорський парламент проголосував за вступ Швеції до НАТО: тепер в Альянсі буде 32 країни

Читать на русском

Віктор Орбан особисто звернувся до парламентарів з проханням підтримати рішення після візиту прем'єр-міністра Швеції до Будапешту

Читать на русском
Віктор Орбан
Тепер угоду має підписати виконуючий обов'язки президента країни

Віктор Орбан особисто звернувся до парламентарів з проханням підтримати рішення після візиту прем'єр-міністра Швеції до Будапешту

У понеділок, 26 грудня, угорський парламент проголосував за ратифікацію угоди про вступ Швеції до НАТО. За результатами голосування 188 депутатів підтримали пропозицію, 6 членів ультраправої фракції Mi Hazánk проголосували "проти", хоч і аплодували результату. Таким чином Швеція офіційно стане 32 країною Альянсу.

Як повідомляє видання Telex, знадобився особистий візит до Будапешта прем'єра королівства Ульфа Крістерссона та постійний тиск союзників, аби переконати правлячу коаліцію прийняти довгоочікуване рішення. Після зустрічі прем'єр Угорщини Віктор Орбан заявив, що візит "зрушив відносини між двома країнами в дуже хорошому напрямку". А ще Будапешт виторгував у Швеції право на придбання чотирьох винищувачів JAS 39 Gripen, хоч Стокгольм ніколи й не заперечував проти такої угоди. У своїй промові перед початком засідання парламенту  Віктор Орбан попросив депутатів проголосувати за вступ Швеції до НАТО, оскільки вступ Швеції до НАТО "зміцнює безпеку Угорщини".

Декларація про ратифікацію набуде чинності після підписання президентом Угорщини та публікації у пресі. Далі документ мають доставити у Вашингтон. Наразі, після скандальної відставки Каталін Новак, функції президента виконує спікер парламенту Ласло Кевер. Варто зазначити, що він був одним із найпалкіших супротивників вступу Швеції до НАТО. Якщо Кевер не захоче підписувати документ, буде повторний розгляд, однак такий сценарій є малоймовірним. Ймовірно, Швеція стане членом Альянсу вже до кінця тижня.

Довгий шлях до НАТО

Швеція вирішила приєднатися до НАТО разом з Фінляндією, у травні 2022 року, після початку російсько-української війни. Тоді Орбан заявляв, що його країна не буде останньою, яка стоятиме на шляху Стокгольма, але не дотримався своєї обіцянки. Якщо держави-члени блоку без проблем ратифікували угоду зі Швецією, то Туреччина й Угорщина розпочали торги. 

Будапешт майже рік навіть не ставив питання на голосування. Влітку 2023 року партія Орбана відмовилася ратифікувати угоду, оскільки їм не подобалася критика стану демократії в Угорщині, яка лунала від опозиційних шведських політиків. Тоді Будапешт почав вимагати візиту шведських політиків. Коли у січні 2024 року Анкара проголосувала за угоду, Угорщина залишилася під шаленим тиском міжнародної спільноти тож Орбан кілька разів заявляв, що його країна прийме рішення, коли вважатиме за потрібне. 

У понеділок, 5 лютого депутати "Фідес", партії прем'єра Орбана, зірвали голосування просто не прийшовши на засідання. Вони вимагали, аби шведський прем'єр особисто прибув до Будапешту і просив про це рішення. Країни НАТО давно хвилювала близькість угорського прем'єра з кремлем, однак, можливо, метою тривалого блокування вступу Швеції було бажання продемонструвати свою значущість і вплив на міжнародній арені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.