Проєкт "Зелені кімнати" вдалося реалізувати за фінансової підтримки уряду Данії та за сприяння ООН
У Запоріжжі відкрили дві спеціальні "зелені кімнати" для дітей, по відношенню до яких було скоєно злочин або які стали свідками злочинних дій. Проєкт став можливим завдяки фінансовій підтримці уряду Данії та участі Програми розвитку Організації Об'єднаних Націй (ПРООН) в Україні. Правоохоронці кажуть, що такі кімнати мають бути в кожному районному відділку поліції і це завдання, яке має бути реалізовано в найближчі роки.
За даними пресцентру ООН, спеціальні "зелені кімнати", де діти можуть свідчити про злочини проти них, були відкриті на базі Запорізького районного управління поліції. Також нещодавно така ж кімната запрацювала у Вільнянську.
"Зелена кімната" - це система заходів зі спеціально облаштованим простором для ефективної взаємодії співробітників поліції з потерпілими дітьми чи дітьми, які стали свідками злочину. В основу роботи кімнат закладено принципи, що допомагають забезпечувати права та свободи дитини під час слідчих і процесуальних дій", - йдеться в повідомленні.
Така кімната має два приміщення, розділені спеціальним склом. В одній із кімнат спілкуються з дитиною, в іншій - спостерігають за розмовою. Таке спілкування може записуватися та використовуватися в судовому процесі без залучення дитини, щоб уникнути ретравматизації. Простір також дає змогу легше налагодити контакт із дітьми та підлітками, які потрапили у конфлікт із законом.
"Ми розуміємо, наскільки важливо для населення України відчувати себе безпечно в такі часи, і ми розуміємо, наскільки багато поліція робить, щоб люди в громадах відчували себе безпечно на побутовому рівні. Реалізація цього проєкту важлива, бо вона спрямована на захист прав дітей та підлітків", - цитує програмного менеджера ПРООН Нільса Крістенсена "Укрінформ".
Посол Данії в Україні Олє Егберг Міккельсен запевнив, що різносторонні програми, які Данія впроваджує в Україні, насамперед націлені на підтримку критично важливих для держави напрямів. Зокрема, йдеться про сталу роботу правоохоронної системи.
"Для нас дуже важливо сприяти розбудові дружньої до дітей системи правосуддя в Україні, щоб діти не боялися правоохоронних органів та могли гарантовано отримати допомогу в складній ситуації", - сказав Міккельсен.
Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Запорізькій області Михайло Волков підтримав консолідацію зусиль громадського сектору, правоохоронних органів та міжнародних партнерів у створенні "зелених кімнат". Він назвав "ключовим питанням" поступовість розширення моделі "зелених кімнат" на більшу кількість підрозділів поліції. Постійній представник UNDP в Україні Яко Сільє наголосив на важливості розвитку дружнього до дітей правосуддя.
"Ми в UNDP системно співпрацюємо з поліцією, щоб створити максимально комфортні та безпечні умови, за яких діти вільно та без страху можуть висловити свої переживання та емоції у спілкуванні з поліцейськими", - сказав пан Сільє.
З червня 2023 року в Україні діє Центр захисту прав дитини. Він також націлений на співпрацю з дітьми, які стали жертвами злочинів чи були їх свідками. Один з таких Центрів відкривав президент Зеленський. Повідомлялось, що у закладі відповідні фахівці отримуватимуть інформацію від дітей та їхніх родин, проводитимуть медичне обстеження, надаватимуть необхідну допомогу тощо.
Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв, що російські окупанти незаконно депортували понад 4,5 тисячі сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Окрім цього, за даними правозахисної групи Amnesty International, на українських окупованих територіях залякують дітей, їхніх батьків та вчителів.
Росіяни переслідують педагогів, які продовжують тихцем навчати за українською програмою, а батькам, які не пускають своїх кровинок до російської школи, погрожують відправити їхніх дітей до закладів "перевиховання" чи для усиновлення в росії. Організація отримала докази від 23 працівників освіти та 16 сімей з дітьми шкільного віку, які жили чи все ще живуть в російській окупації, про значне та широкомасштабне переривання освіти в Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.