Зафіксовано випадки, коли на окупованих територіях України школярі не виходять з дому через страх, що їх вивезуть до росії
На українських окупованих територіях залякують дітей, їхніх батьків та вчителів. Росіяни переслідують педагогів, які продовжують тихцем навчати за українською програмою, а батькам, які не пускають своїх кровинок до російської школи, погрожують відправити їхніх дітей до закладів "перевиховання" чи для усиновлення в росії. Такі ж самі заяви роблять дітям, які відмовляються співати російський гімн. При цьому, якість російської освіти бажає кращого - окупантам не вистачає кваліфікованих освітян, а діти часто сидять на уроках без вчителя та самостійно вчать матеріал.
Про це йдеться в дослідженні правозахисної групи Amnesty International. Організація отримала докази від 23 працівників освіти та 16 сімей з дітьми шкільного віку, які жили чи все ще живуть в російській окупації, про значне та широкомасштабне переривання освіти в Україні.
Попри ризик репресій, за кілька місяців окупації деякі вчителі та батьки намагалися організувати навчання за українською програмою. В дослідженні йдеться, що вчителі, учні та батьки перетворилися на "партизанів, які риють ями на городах, щоб сховати ноутбуки та мобільні телефони, або ховаються на горищах і старих сараях, щоб зловити мобільний сигнал".
Так, шкільна бібліотекарка Уляна (всі імена в матеріалі змінені) розповіла Amnesty International, що їй доводилося таємно організовувати зустрічі з учнями, щоб передати їм книги, хоча російські військові патрулі часто проводили свавільні обшуки на вулицях їхнього села. Деякі батьки взагалі вирішили припинити навчання заради безпеки своєї дитини. Поліна, мати двох дітей, розповіла, що за дев’ять місяців російської окупації її діти лише кілька разів виходили з дому через страх, що їх вивезуть до росії.
Ксенія, мати 15-річного Кирила з окупованого села на Херсонщині, розповіла Amnesty International про візит вчителя додому навесні 2022 року. Освітянин запитав Кирила, чи піде він до школи, коли та відкриється у вересні. Ксенія сказала, що Кирило не піде до школи, а вже на початку вересня приїхали люди в російській військовій формі й сказали:
"Якщо ви завтра не прийдете до школи, наступного тижня приїде автобус і відвезе вас у дитячий будинок у росії".
Кирило повернувся до школи. Будівля була прикрашена російською державною символікою, а біля дверей та всередині будівлі стояв озброєний персонал.
Вчителька з окупованого Бердянська на Запоріжжі, яка виїхала з окупованих територій у липні 2022 року, але продовжує проводити онлайн-заняття з дітьми, які все ще проживають в окупованій громаді, розповіла Amnesty International, як дітей змушують вчити російську мову та співати гімн. Тим, хто відмовиться, теж погрожують відібрати від батьків для "перевиховання в російських дитячих будинках".
За свідченнями сімей з окупованих росією територій, школи відкрилися без кваліфікованого педагогічного персоналу. Дітей залишають в класах самих та наказують їм читати підручники. Це означає погіршення якості навчання та дисципліни.
"Єдиний спосіб допомогти Україні одужати та зробити сьогодення та майбутнє українських дітей менш болючими - це припинити росією війну в Україні, що є актом агресії за міжнародним правом. Тим часом окупаційна влада повинна негайно припинити залякувати місцеве населення, примушувати педагогічний персонал до неналежної освітньої діяльності та інші образливі практики. Під час війни чи окупації всі сторони залишаються зв’язаними міжнародним гуманітарним правом і правом прав людини. Забезпечення права дітей на доступ до якісної освіти є одним із таких обов’язків, і його потрібно повністю поважати", - підсумувала дослідниця Amnesty International Анна Райт.
Рф вивозила українських дітей з окупованих територій до росії ще до повномасштабного вторгнення та масово продовжила це робила після 24 лютого 2022 року. Нещодавно стало відомо про нову тактику викрадення українських дітей. Тепер дітей з Донбасу їх везуть спочатку до Білорусі, а лише потім до рф. Це з одного боку, ускладнює фіксацію злочину, з іншого - залучає керівництво Білорусі до схеми.
При депортації росія змінює українським дітям імена, прізвища та дати народження, щоб унеможливити їх пошук Україною. Нещодавно Україні вдалося підтвердити перший випадок зміни імені та прізвища української дитини у рф. Так, дівчинка Маргарита стала у росії Мариною.
До слова, наразі офіційно підтверджено, що рф депортувала понад 19,5 тисяч українських дітей, але справжня цифра в рази більша - росія мало не щодня вивозить з окупованих територій нові групи дітей. Поки що Україні вдалося повернути понад 520 дітей.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.