У ВМС ЗСУ пояснили, чому частина Чорноморського флоту РФ залишається у Криму: нема де ставити

Наразі в акваторії Чорного моря на чергуванні перебуває один підводний човен Росії, спорядженням якого можуть бути чотири ракети "Калібр"

Крим
Зараз майже всі кораблі ЧФ РФ знаходяться в Новоросійську

У Криму все ще залишається частина Чорноморського флоту Росії. Причина в тому, що у військовій морській базі в Новоросійську, куди вже відбули майже всі бойові кораблі противника, не вистачає місця. А на розбудову такої припортової інфраструктури в Новоросійську, як в Криму, Росія витратить десятки років та мільярди доларів.

Про це в ефірі телемарафону 26 липня розповів речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук. За його словами, зараз майже всі кораблі ЧФ РФ знаходяться в Новоросійську, де вже не має місця біля причалів. Певні одиниці залишаються у тимчасово окупованому Криму - це допоміжний флот здебільшого, або судна, які не були готові до переходів і перебувають в ремонті.

"Решта одиниць, які на щось здатні, знаходяться в пункті базування "Новоросійськ" ", - сказав Плетенчук.

Він уточнив, що функціонування флоту складається не лише з роботи бойових одиниць, а й з їхнього забезпечення, яке виконують буксири, пошуково-рятувальні судна, танкери тощо. Всі ці судна також входять до складу ЧФ РФ, але не мають озброєння, яке дозволяє вести безпосередньо бойові дії. Зараз їх не переганяють до Новоросійська, тому що там не вистачає причального фронту.

"Їх просто нема де ставити… Ця база (Новоросійськ - ред.) не була розрахована на те, щоб стати основною. Насправді це одна з основних причин, з яких Росія ще у 1990-ті почала гратися у геополітичні ігри з Україною щодо Криму", - вважає речник.

Він розповів, що росіяни тоді порахували, що перебазувати кримську інфраструктуру до Новоросійська, де знаходиться їхня військова база, буде дуже дорого та дуже довго. Розбудувати таку інфраструктуру в Новоросійську - довго та дорого.

"Тому вони зробили ставку на ці свої гібридні технології та залишилися у Криму. Тому що розбудувати таку інфраструктуру в Новоросійську - це десятки років та мільярди доларів. Тоді у них таких можливостей… А тепер вони повертаються до тієї самої ситуації, коли вимушені починати, якщо не з нуля, то хоча б з того, що вони там мають", - сказав військовий.

Він додав, що військова морська інфраструктура - це не тільки причальний фронт, де треба ставити кораблі, чи нафтосховища, де зберігається паливо. Це також родини військових моряків, які мають десь жити, та їхні діти, які мають де вчитися.

За словами Плетенчука, наразі в акваторії Чорного моря на чергуванні перебуває один підводний човен РФ - проєкту "Варшав’янка", спорядження якого може бути чотири ракети "Калібр". В Азовському морі, за даними речника, немає жодного російського корабля - їхній відхід стався після ураження у російському порту "Кавказ" порому "Славянин" та знищення в Єйську складу дронів разом з викладачами, які вчили ними керувати.

До слова, після розпаду Радянського Союзу військово-морська база у Севастополі перейшла під юрисдикцію Об'єднаних збройних сил Співдружності Незалежних Держав, а згодом регулювалася окремим договором між РФ та Україною. У 1997 році було підписано Договір про поділ Чорноморського флоту, який дозволив виділеним Росією кораблям залишатися на території України до 2017 року, ділячи Севастопольську бухту з кораблями ВМС України. Росія виплачувала Україні щорічну орендну плату за використання бази до 2014 року.

Також йдеться, що у 1997 році Росія та Україна підписали Договір про дружбу, співробітництво та партнерство, яким зобов'язалися поважати територіальну цілісність один одного, а 2003 року - договір про російсько-український державний кордон. Відповідно до встановленої договором лінії проходження кордону, Крим віднесений до території України, але у 2014 році РФ анексувала кримський півострів.

Кораблі Росії в Криму

З Криму втік останній сторожовий корабель Чорноморського флоту РФ. Про це 15 липня заявив речник Військово-морських сил України Дмитро Плетенчук. Він додав, що проблемою, як і раніше, є авіація окупантів, яка панує над Чорним морем і завдає ударів по Україні. Він сподівається, що ситуація зміниться після отримання Україною винищувачів F-16.

Українські війська знищили не одне вороже судно в Криму. Зокрема,  6 червня українські військові знищили судно окупантів - рейдовий буксир "Сатурн". Атаку на морську ціль провело Головне управління розвідки Міноборони України.

Загалом за понад два роки війни Силам оборони України вдалося знищити третину кораблів Чорноморського флоту РФ. 28 ворожих суден було ліквідовано. Багато кораблів РФ отримали серйозні пошкодження, судна окремих проєктів вже ніколи не вдасться відновити. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube