У Раді зареєстрували законопроєкт про тотальне відеоспостереження за українцями: що пропонують нардепи

Читать на русском

Депутати хочуть запровадити систему відеоспостереження, щоб збирати персональні дані про українців

Читать на русском
відеокамера
Законопроєкт направили на розгляд Комітету

Депутати хочуть запровадити систему відеоспостереження, щоб збирати персональні дані про українців

У парламенті зареєстрували законопроєкт №11031 "Про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки". З його допомогою хочуть запровадити систему відеоспостереження та збирати персональні дані громадян нашої країни. Завдяки цьому пропонується проводити ідентифікацію громадян системою відеонагляду на підставі певного набору біометричних даних та особистої інформації, зокрема відцифрованого образу обличчя. 

Документ та пояснювальну записку до нього зареєстрували на сайті Верховної Ради України у середу, 21 лютого. Ініціаторами проєкту виступили депутати "Слуги народу": В'ячеслав Медяник, Максим Павлюк, Сергій Кузьміних, Олександр Бакумов, Сергій Швець, Володимир Захарченко, Максим Бужанський.

Законопроєкт визначає такі поняття як біометричні дані, відеоаналітика, відеомоніторинг, засоби відеомоніторингу, інцидент, користувачі системи відеомоніторингу стану публічної безпеки. 

Об'єктами відеомоніторингу є:

  • Інформаційні об'єкти, до яких належать фізичні особи та транспортні засоби.
  • Публічні місця.
  • Інші території загального користування.
  • Території, будівлі, споруди закладів освіти, охорони здоров'я та приміщення в них.
  • Речі й предмети та інші об'єкти.

Тобто камери хочуть встановити повсюди. Згідно з документом, ідентифікація осіб буде здійснюватися на основі біометричних даних та інформації про особу, такої як ім'я, дата народження та адреса проживання.

У пояснювальній записці сказано, що основна мета законопроєкту полягає в запобіганні правопорушень шляхом превентивних заходів, виявленні та припиненні правопорушень, а також забезпеченні безпеки громадян у різних сферах, включаючи транспорт, прикордонний контроль та дитячу безпеку.

Метою впровадження єдиної системи відеомоніторингу, згідно з документом, є:

  • Забезпечення належного стану публічної безпеки та порядку.
  • Здійснення превентивної та профілактичної діяльності, спрямованої на запобігання вчиненню правопорушень.
  • Виявлення правопорушень та їх припинення.
  • Встановлення та розшуку осіб, які переховуються від органів досудового розслідування та інших осіб у випадках, визначених законом.
  • Забезпечення інформаційного обміну між уповноваженими суб’єктами єдиної системи відеомоніторингу стану публічної безпеки через єдиний інформаційний простір з урахуванням розмежування прав доступу до інформації.
  • Попередження аварій, дорожньо-транспортних пригод, катастроф, пожеж, надзвичайних ситуацій, небезпечних подій, стихійних лих.
  • Вжиття заходів для надання невідкладної допомоги особам, які опинилися в ситуації, небезпечній для їхнього життя чи здоров’я.
  • Здійснення інших заходів, передбачених законодавством.

Ідентифікація інформаційного об’єкта "фізична особа", як вказано у документі, базується на специфічному наборі біометричних даних та такій інформації про особу:

  • Ім’я.
  • Дата народження/смерті.
  • Місце народження.
  • Стать.
  • Відомості про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи.
  • Зняття особи з реєстрації місця проживання або про зміну місця проживання (перебування) особи.
  • Відомості про громадянство або його відсутність.
  • Зацифрований образ обличчя особи.
  • Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспортного документа особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону).

У статті 13 зазначено, що, згідно з законопроєктом, у системах відеомоніторингу стану публічної безпеки зберігаються та обробляються персональні дані, які включають інформацію про фізичну особу чи власника транспортного засобу. Ці дані зберігаються протягом строку, необхідного для досягнення визначених законодавством цілей обробки, але не довше п’ятнадцяти років. Після закінчення цього терміну або відповідно до вимог законодавства дані підлягають знеособленню. Щодо зацифрованого образу обличчя особи, а також даних про транспортний засіб, такі як марка, модель, кольори й номерний знак, вони зберігаються лише в системі відеомоніторингу стану публічної безпеки на центральному рівні

Як зазначено на сайті парламенту, 21 лютого документ направили на розгляд Комітету. 

В Україні зʼявиться Єдина система відеомоніторингу

У січні Міністерство внутрішніх справ України анонсувало створення Єдиної системи відеомоніторингу в країні. Ця ініціатива передбачає підключення тисяч камер відеоспостереження, розташованих на дорогах та у місцях громадського скупчення, а у майбутньому — і в навчальних закладах.

Основною метою цього проєкту є забезпечення безпеки та порядку у громадських місцях. Заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко пояснив, що завершення цього процесу було заплановане на кінець 2022 року, проте через війну це не вдалося зробити. До системи відеомоніторингу під'єднають 50 тисяч камер, включаючи ті, що раніше були асоційовані з муніципальними системами "Безпечне місто".

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини — від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Як зробити так, щоб українці охоче йшли захищати нашу країну? Український політолог розглядає можливі дії та надає відповіді на це важливе питання. З мотивацією та бойовим духом громадян справа не така проста, як у 2022 році.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.