У Польщі з 1 липня запрацює спеціальна карта побиту CUKR для українців: кому її дадуть

Читать на русском

Отримати карту CUKR зможуть ті громадяни України, які станом на 4 березня 2024 року вже мали оформлену PESEL UKR

Читать на русском
українці в Польщі
Отримавши карту CUKR, українці матимуть нові права, проте втратять статус захисту цієї країни

Отримати карту CUKR зможуть ті громадяни України, які станом на 4 березня 2024 року вже мали оформлену PESEL UKR

З 1 липня 2024 року у Польщі набирають чинності зміни до спецзакону "Про допомогу громадянам України звʼязку з війною у цій країні". Одна з правок передбачає, що українські біженці зі статусом PESEL UKR зможуть отримати спеціальний дозвіл на тимчасове проживання терміном на три роки - так звану карту побиту CUKR. Її дадуть не усім. Документ має як свої переваги, так і певні мінуси, але надає можливість влаштуватись на роботу без спеціального дозволу. 

Як повідомляє Nasz Wybir, українці від 1 липня матимуть три способи легалізації свого перебування у Польщі. Щоб отримати CUKR, потрібно вже мати PESEL UKR і обов'язково - закордонний паспорт.  

Перший спосіб - це отримання номера PESEL UKR. Особи з PESEL UKR перебуваються під тимчасовою охороною, мають вільний доступ до ринку праці, можуть користуватись безплатними медичними послугами в рамах Національного фонду здоровʼя (NFZ), легально перебувати у Польщі без карти перебування або візи та вільно подорожувати у межах Європейського Союзу. Власники PESEL UKR не можуть залишати Польщу на термін більш як 30 днів, інакше втратять свій спеціальний статус. Від 1 липня, всі хто прибуває до Польщі, рятуючись від війни, повинні якнайшвидше звернутись до місцевої адміністрації, щоб отримати PESEL UKR.

Другий спосіб - це отримання карти тимчасового перебування (karta pobytu) на таких само підставах, як всі інші іноземці у Польщі. Для отримання "традиційної" карти перебування потрібна причина, наприклад, навчання у польському університеті, працевлаштування або ведення власної господарської діяльності. 

Третій спосіб - абсолютно новий, які передбачають зміни до спецзакону. Йдеться про  можливість отримати спеціальну карту перебування терміном на три роки, так звану карту CUKR. Такі карти даватимуть її власникам такі само права, як іншим іноземцям, зокрема, доступ до ринку праці. Їх можуть отримати лише громадяни України з PESEL UKR включно з дітьми (чого не робили і не робитимуть у випадку звичайної карти перебування).

Отримати карту CUKR зможуть ті громадяни України, які відповідають усім вимогам:

  • станом на 4 березня 2024 року мали PESEL UKR;
  • мають PESEL UKR у день подачі заявки на карту перебування CUKR;
  • безперервно мають PESEL UKR протягом 365 днів;
  • мають дійсний закордонний паспорт.

Проте варто знати, що на момент, коли статус PESEL UKR зміниться на CUKR, українець втрачає всі можливості, повʼязані зі спеціальним статусом тимчасової охорони. Зокрема - це можливість користуватись безплатними медичними послугами в рамах Національного фонду здоровʼя (NFZ) Але, якщо людина з картою CUKR влаштується на роботу, то вона і надалі зможе користуватись NFZ. Адже тоді підставою буде медична страховка, яка оплачується з зарплати, а не спеціальне право для українських біженців.

Ще один важливий момент - це вимога оновити свої дані в місцевій адміністрації. Наявність дійсного закордонного паспорта є однією з вимог для отримання карти CUKR, зробити за внутрішнім - не можна. 

Заявку на отримання карти перебування CUKR можна буде подати виключно онлайн через електронну систему Управління у справах іноземців. В CUKR буде зазначено, що її власник раніше перебував під тимчасовим захистом (тобто мав PESEL UKR). Також на такій карті не буде інформації про місце проживання або прописки. Така карта перебування діятиме три роки та даватиме її власнику право працювати у Польщі без отримання додаткового дозволу.

Власники карти CUKR матимуть такі самі права, як інші іноземці зі звичайною картою перебування. Однак без втрати карти зможуть виїжджати з Польщі на термін не більше 6 місяців.

Українці у Польщі

Нагадаємо, Сейм Польщі 22 травня прийняв без поправок зміни до закону про допомогу українцям, які передбачають, зокрема, продовження легального перебування українських біженців до 30 вересня 2025 року, а також пов'язане з цим зобов'язання виплати допомоги на дітей 800 + з обов'язком навчання. Документ 7 червня підписав президент Анджей Дуда. 

Як писав Інформатор, влада Польщі хоче зробити обов'язковим навчання українських дітей з 1 вересня у школах. Крім того, дітей будуть навчати й польській мові та інтеграційним процесам, з огляду на те, що Україна рухається до ЄС. 

Також ми повідомляли, що кількість українців, які користуються житлом, наданим роботодавцем у Польщі, за останній рік зросла у 2,5 раза. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.