У Польщі прийняли закон про допомогу українським біженцям: кому збережуть виплати "800+"

Виплата "800 +" та допомога "Добрий старт" буде пов'язана з обов'язком навчання

Сейм Польщі прийняв закон про допомогу українським біженцям
Українські біженці у Польщі

Сейм Польщі 22 травня прийняв без поправок зміни до закону про допомогу українцям, які передбачають, зокрема, продовження легального перебування українських біженців до 30 вересня 2025 року, а також пов'язане з цим зобов'язання виплати допомоги на дітей 800 + з обов'язком навчання. Документ тепер буде передано президенту Польщі на підпис.

За прийняття без поправок змін до закону про допомогу громадянам України у зв'язку з військовим конфліктом проголосували 87 сенаторів, 4 були проти, а один утримався від голосу. Не було підтримано пропозицію меншості, подану Анною Богуцькою з ПіС, яка хотіла, щоб виплата "800 +" була пов'язана не лише з виконанням шкільного обов'язку дітьми, але також з наявністю картки побиту.

Це вже друга зміна до закону від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв'язку з військовим конфліктом. Поточні рішення діють до 30 червня 2024 року. Новела передбачає продовження допомоги громадянам України, які втікають від війни, введеної виконавчим рішенням Ради (ЄС) 2022/382 від 4 березня 2022 року, до 30 вересня 2025 року, а у разі продовження захисту Європейського Союзу до березня 2026 року у законі будуть вміщені положення про автоматичне продовження цього захисту.

Прийняті поправки стосуються подовження до чотирьох місяців строку подання заявок на умовне право займатися медичною практикою лікаря, лікаря-стоматолога, медсестри та акушерки, а також визнання свідоцтв громадян країни, яка вийшла з міжнародної угоди про їх взаємне визнання.

З тимчасового захисту на тимчасовий побит

Згідно з законом, перебування громадян України, яким видано номер PESEL UKR, буде легальним до 30 вересня 2025 року. Одночасно з наступного року буде можлива зміна статусу проживання з поточного тимчасового захисту на більш вигідне тимчасове проживання (побит), яке описане в законі про іноземців.

Передбачається, що зміна статусу на тимчасове проживання буде можлива для громадянина України, який відповідає таким умовам:

  • доповнить і оновить всі необхідні дані в базі PESEL UKR в органі громади, наприклад, якщо відбитки пальців не считані, їх потрібно буде повторно зняти;
  • подасть електронний запит до воєводи;
  • мав активний статус UKR на 4 березня 2024 року і на день подання заяви,
  • служби, що відповідають за безпеку, не висунуть заперечення стосовно зміни статусу проживання.

Після успішного проходження процедури, ця особа отримає картку проживання (побиту) з поміткою "раніше мав тимчасовий захист". Біженці можуть подати заявку на зміну тимчасового пзахисту на тимчасове проживання в будь-який час до березня 2025 року в муніципальному управлінні. Віцеміністр внутрішніх справ та адміністрації Мацей Душчик, підкреслює, що перевірка та доповнення даних є важливими також з точки зору безпеки держави. За даними уряду, приблизно 96 відсотків українців можуть скористатися процедурою зміни статусу. Автори змін, з огляду на різні ситуації, залишили тимчасовий захист, давши цим особам можливість вибору, що є для них корисніше у даний момент до 30 вересня 2025 року.

Це рішення почне діяти лише з наступного року. Індивідуальний статус біженця зміниться у громадянина України в момент отримання ним картки права на тимчасове проживання в Польщі і буде діяти протягом трьох років.

Які види допомоги біженцям скасують?

Закон передбачає, що з 1 липня цього року припиниться надання підтримки щодо фінансування:

  • виконання фотографій;
  • одноразової грошової виплати у розмірі 300 злотих.

Віцеміністр Душчик під час роботи над проєктом зауважував, що зміни не скасовують ці пільги, а заморожують їх. Він пояснює це тим, що невідомо, як буде розвиватися війна в Україні, і чи не буде знову масового припливу біженців. У такій ситуації інструменти закону про допомогу можна легко відновити.

З 31 липня цього року фінансування підтримки у формі проживання та харчування біженців з України, які перебувають у особливо складній ситуації, буде можливо лише на підставі підписаної угоди з відповідним воєводою або органом місцевого самоврядування, що діє за дорученням воєводи. Найбільші суперечності викликає припинення грошової виплати згідно зі ст. 13 закону про допомогу, пов'язаної з компенсацією витрат на проживання та харчування біженців, які несуть власники приватних приміщень, так звані 40+ виплати

Контроль посилять

Міністерство внутрішніх справ та адміністрації РП обгрунтовує, що основною метою зміни статті 12 закону є ущільнення системи надання допомоги в місцях масового проживання і обмеження можливості зловживання цією системою у зв'язку із припиненням з 30 червня 2024 року виплати, визначеної в статті 13 закону, а також уточнення в якому обсязі воєвода може забезпечити допомогу громадянам України. Згідно з положеннями воєвода може забезпечити допомогу шляхом:

  • забезпечення масового проживання, що означає проживання в об'єкті, де перебуває щонайменше 10 осіб або в об'єктах, що належать або перебувають під постійним управлінням одиниць сектору публічних фінансів, та повноцінного колективного харчування;
  • ведення рецепційних пунктів;
  • забезпечення транспорту, пов'язаного з проживанням або медичним обслуговуванням;
  • здійснення інших заходів, необхідних для надання допомоги, за згодою відповідного міністра.

В той же час новела гарантує збереження підтримки для осіб, чиє становище настільки складне, що його позбавлення призвело б до соціального виключення, тобто:

  • мають висновок про інвалідність або ступінь інвалідності помірної та значної або еквівалентний висновок, про який йдеться в статті 5 пункт 1 і 1а Закону від 27 серпня 1997 року про професійну та соціальну реабілітацію та працевлаштування інвалідів;
  • досягли:
    • у разі жінок - 60-річного віку,
    • у разі чоловіків - 65-річного віку;
  • є вагітними жінками або особами, які виховують дитину до 12 місяця життя, на підставі наданих документів;
  • самостійно доглядають на території Республіки Польща трьох або більше дітей, принаймні одна з яких не досягла 14 років, на підставі наданих документів.

Допомога за навчання дітей

Зміни пов'язують виплату допомоги в розмірі "800 +" та допомоги "Добрий старт" з обов'язком навчання. Згідно з новим абзацом статті 26 пункту 1 пунктів 2-3 закону про допомогу, дитина громадянина України, на яку він подає заяву про надання допомоги, повинна виконувати обов'язок навчання - вчитися в школі, що належить до польської системи освіти. Ця умова не стосується дітей, чия вікова категорія не передбачає обов'язку підготовчого дошкільного навчання або навчання, а також дітей, чия обов'язкове навчання було відкладено.

Також додано процедурні положення, що зобов'язує ZUS припинити виплату раніше призначених допомог у випадку, якщо в інформаційній системі освіти не підтвердиться факт навчання дитини в школі, на яку були призначені ці допомоги.

Нові положення, що стосуються вищезазначених допомог, почнуть діяти від відповідного періоду виплат, що розпочинається 1 червня 2025 року, та від навчального року 2025/2026.

Навчання у школах Польщі стане обов'язковим

Влада Польщі хоче зробити обов'язковим навчання українських дітей з 1 вересня у школах. При цьому зазначається, що діти зможуть вивчати у школах українську мову і про жодну "полонізацію" не йдеться.

Передбачається, що у навчальні заклади влаштовуватимуть на роботу людей, що мають педагогічну освіту, щоб забезпечити цей процес. Крім того, дітей будуть навчати й польській мові та інтеграційним процесам, з огляду на те, що Україна рухається до ЄС. 

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що кількість українців, які користуються житлом, наданим роботодавцем у Польщі, за останній рік зросла у 2,5 рази. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube