Поляки стали значно гірше ставитись до біженців з України і до надання допомоги Києву - опитування

Поляки стали гірше ставитись до біженців з України і до надання допомоги нашій країні - опитування

українці в Польщі
Настрої поляків щодо допомоги українцям суттєво змінились

Від початку війни ставлення громадян Польщі до українців, які отримали захист цієї країни, погіршилось. Сьогодні лише 17% поляків згодні приймати українських біженців з можливістю поселення у себе вдома, тоді як на початку війни таких було 37%. Також  61% хоче, щоб українці повернулися у свою країну після війни.

Як пише Rzeczpospolitа, про це свідчить дослідження "Соціальне сприйняття біженців з України, мігрантів і дій польської та української держави". Його провів професор Роберт Станішевський з Варшавського університету та Економіко-гуманітарної академії. 

"Ми виявили, що лише 31% опитаних вважає, що Польща повинна обов'язково допомагати Україні, а ще 43% респондентів вважають, що Варшава скоріше повинна допомагати Києву. Проти допомоги сусідам висловилося 19% опитаних поляків. Зокрема, 72% опитаних поляків вважають, що, попри російсько-українську війну, Польща повинна першочергово дбати про власні інтереси", - цитує видання Станішевського. 

За його словами, все більше людей бачать відмінності між націями. Уперше від лютого 2022 року поляки вказали на "східну ментальність і радянську культуру", українських біженців, з якими їм довелось спілкуватись. Вони кажуть, що виявляється це у відсутності турботи про загальне благо.

Зниження прихильності до українців серед поляків поширилося на всі сфери життя, навіть щодо надання притулку в країні. Станішевський наголошує, що число тих, хто негативно ставиться до біженців з України, зростає внаслідок "претензійної позиції" українців. Поляки вважають, що  українці хочуть мати такі ж права, що і поляки - але це ж не їхня країна, де вони народились і де жили їхні пращури. 

"Більшість поляків (52%) вважають, що рішення, прийняті в рамках Закону, не повинні продовжуватися в нинішніх умовах. Напрямок змін зрозумілий: обсяг допомоги має бути зменшений (за це висловились аж 95% опитаних). Також не хочуть надавати давати грошову допомогу 800+ українським дітям (62%)", - каже професор. 

Також варто зазначити, що зменшилася група людей, які переконані у необхідності надавати допомогу Україні загалом. Сьогодні за це висловлюються лише 17% поляків, інші - або проти, або сумніваються. 

Українці у Польщі

Як писав Інформатор, з 1 вересня 2025 року навчання у польських школах для дітей з України буде обов'язкове. Ця вимога пов'язана з отриманням допомоги у розмірі 800+ польських злотих. До польських шкіл, ймовірно, не було відправлено близько 75 тисяч українських дітей, адже багато батьків хочуть, щоб вони здобували українську освіту - або у школах, або нехай навіть дистанційно. 

Ми також розповідали, що перебування громадян України, яким видано номер PESEL UKR, буде легальним до 30 вересня 2025 року. Одночасно з наступного року буде можлива зміна статусу проживання з поточного тимчасового захисту на більш вигідне тимчасове проживання (побит), яке описане в законі про іноземців. Зміни у законі передбачають продовження легального перебування українських біженців та зобов'язання виплати допомоги на дітей.

Нагадаємо, до повномасштабного вторгнення РФ в Україну у Польщі проживало від 1,5 до 2 млн українців, ще 1,3 млн українців виїхали до Польщі після 24 лютого 2022 року. Однак зараз кількість біженців з України зменшилась до 950 тисяч.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube