У Мінветеранів відповіли Інформатору, як в Україні зміняться виплати у разі смерті чи інвалідності військових

Скільки становлять виплати у разі загибелі чи смерті військового не на полі бою або у разі отримання військовим інвалідності - відповіли Інформатору на запит у Міністерстві у справах ветеранів

Служба в армії
Служба в армії

У ЗМІ циркулювали чутки, що виплати для військових у разі загибелі чи серйозних травм збільшаться після нової постанови Кабміну, військові казали про зменшення. Інформатор надіслав запит до Міністерства у справах ветеранів Україні. Нам повідомили, що виплати військовим та їхнім сім'ям не зміняться, а оформити їх стало простіше. Детальніше - у нашому матеріалі.

Наприкінці вересня ряд видань написали, що Уряд змінив виплати у разі загибелі та поранення військовослужбовців. У своїй відповіді Інформатору Міністерство у справах ветеранів зазначило, що механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час заходів з забезпечення національної безпеки держави і населення, визначений Порядком призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (Порядок №336). Зміни у цей Порядок внесли постановою Кабміну №1090 від 24.09.2024. Але йдеться не про загибель на полі бою. У Міноборони це називається "при виконанні обов'язків військової служби".

Нова постанова спрощує процедуру призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій військових. До прийняття Постанови №1090, рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймалися міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, згідно з Законом “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а кошти виплачувалися через органами соціального захисту населення. Тепер рішення про призначення одноразової грошової допомоги буде ухвалювати Мінветеранів та проводити її виплату шляхом зарахування коштів на банківський рахунок отримувача.

Дана процедура дозволить прискорити строки проведення виплат. Розмір виплат не змінився та залежить від прожиткового мінімуму: у 2025 році прожитковий мінімум не зміниться, відповідно виплати залишаться на тому ж рівні. Зараз це 3028 грн на місяць. Право на допомогу можна реалізувати в межах 3-річного терміну з дати загибелі (смерті).  

Одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті) осіб призначається та виплачується рівними частинами членам сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України у розмірі 750 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому загинули (померли) ці особи. Це становитиме 2 млн 271 тис. грн. Детальніше про процедуру, необхідні документи для виплати - можна дізнатися на спеціальному порталі Міноборони України.

Варто зазначити, що це суми, які отримують родини військових не внаслідок загибелі на полі бою. Йдеться у т.ч. про військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які були призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори або проходили службу у військовому резерві - які виконували обов'язки військової служби. Для родин Захисників, хто загинув у бою, передбачена виплата у 15 млн грн. А якщо військовий отримає поранення й інвалідність внаслідок контузії, каліцтва або захворювання, то грошова допомога визначається в таких розмірах:  

  • 400 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб, — у разі встановлення інвалідності I групи (1 млн 211,2 тис. грн);
  • 300 — в разі інвалідності II групи (908,4 тис. грн);
  • 250 — для III групи (757 тис. грн).

А у разі смерті, яка настала внаслідок проходження військової служби (не смерть у бою), наприклад, від хвороби, яка отримана під час проходження військової служби, рідні отримають від держави виплату у розмірі 1 млн 514 тис. грн (500 прожиткових мінімумів). При цьому одноразова грошова допомога не виплачується (як 2 млн 271 тис. грн, так і 1 млн 514 тис. грн), якщо:  

  • смерть військовослужбовця настала внаслідок причин, пов’язаних із вчинених ним дій в стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння;
  • при порушенні військовим адміністративної та кримінальної відповідальності, яка стала причиною його смерті; 
  • при навмисному заподієнні собі тілесного ушкодження, іншої шкоди або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
  • рідні подають завідомо неправдиву інформацію. 

Для призначення та виплати одноразової грошової допомоги заявник подає до Мінветеранів заяву (через районний ТЦК СП) або до ЦНАПу за місцем проживання (якщо він надає таку послугу). Заява може подаватися у паперовій або електронній формі через портал держпослуг "Дія" або через Єдиний державний реєстр ветеранів війни.

Мінветеранів в місячний строк із дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні з обґрунтуванням причини.  Протягом цього часу Мінверерані розглядає подані документи, запитує інформацію стосовно виплати або невиплати такої допомоги одержувачам в органах, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів, а також у разі потреби уточнює інформацію про одержувачів, стосовно яких подані документи, заслуховує їх пояснення, свідків, представників державних органів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube