У Києво-Печерській лаврі відповіли Інформатору, скільки заробили завдяки телешоу за участі Євгена Клопотенка

У Києво-Печерській лаврі відповіли Інформатору, скільки заробили завдяки телешоу за участі Євгена Клопотенка

Києво-Печерська лавра, Євген Клопотенко
Києво-Печерська лавра, Євген Клопотенко

У п'ятницю, 13 грудня, на YouTube вийшла передача Реальна історія, знята у Києво-Печерській лаврі. Частину українців обурила презентація святкових страв на камеру у трапезній палаті храму шеф-кухарем Євгеном Клопотенком. Інформатор надіслав запит до керівництва Києво-Печерської лаври, яке підпорядковується Мінкульту, щоб дізнатися умови надання приміщень для зйомок та скільки отримали завдяки передачі з Клопотенком.

У своєї відповіді Інформатору генеральний директор Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" Максим Остапенко зазначає, що зйомка телепередачі Акіма Галікова "Реальна історія" за участі Євгена Клопотенка проводилася в цілях популяризації знань про українські традиції та різдвяну кухню в рамках проєкту "Здійсни мрію" від 1+1 media, спільно з благодійним фондом "Liberty Ukraine". Вказаний проєкт спрямований на здійснення мрій дітей, що втратили одного або обох батьків внаслідок воєнних дій та мав благодійну мету підтримки цих дітей.

Водночас зйомка проводилася безкоштовно з метою підтримки благодійного проєкту. Також зйомка була проведена задля популяризації Національного заповідника "Києво-Печерська лавра", шляхом розкриття рецептів унікальних страв, інформація про які зберігається у фондах архіву заповідника. Весь процес знімання телепередачі тривав близько 2 годин. Водночас на питання, на яких умовах для інших телепрограм та шоу можна зняти епізоди у приміщеннях храмів Києво-Печерської лаври, керівництво зазначає, що тут діє індивідуальний підхід - спочатку треба обговорювати ідею з керівництвом та погоди її:

"Запитувана зйомка була проведена в Трапезному храмі в рамках підтримки благодійного проєкту, який несе особливу цінність в цей непростий для українського народу час. Кожне звернення щодо проведення зйомок на території та в приміщеннях Заповідника розглядається індивідуально з врахуванням мети та можливості такої зйомки", - наголосив Максим Остапенко у відповіді Інформатору.

Тобто фактично все, що отримав державний заповідник "Києво-Печерська лавра", це безкоштовна реклама, осуд невдоволеної частини суспільства, обвинувачення в заангажованості (адже Євген Клопотенко співпрацював з дружиною Президента України Оленою Зеленською), підвищення своєї впізнаваності. Проте успішно було проведено благодійний захід. 

Соціологічна компанія Active Group опитала українців, чи чули вони про скандал, пов'язаний з записом програми "Реальна історія" продюсера телеканалу "1+1" та ведучого Акіма Галімова за участі шеф-кухаря Євгена Клопотенка у стінах трапезної палати Києво-Печерської Лаври. Серед опитаних 53,2% громадян чули про це, а 10,4% - "щось чули, але не певні". 

З опитаних українців 46% вважають, що релігійним організаціям недоречно здавати в оренду свої приміщення для проведення світських заходів. Для 13,4% громадян така практика здається цілком доречною, для 10,1% - доречною для окремих заходів (на зразок кулінарного шоу). А от 12,4% вважає, що релігійні організації можуть здавати свої приміщення для світських заходів, але не для кулінарних шоу. Для 18,1% українців немає різниці, що будуть проводити в приміщення релігійних організацій. 

Дані опитування Active Group
Дані опитування Active Group

Більшість українців водночас вважає, що релігійні організації мають платити податки, як і всі інші без пільг: однозначно за таку ініціативу виступило 42,8% опитаних українців, скоріше за це - 26,7%. Проти категорично 8,2%, а 10,9% - скоріше проти такого. Опитування провели 21 грудня, опитано 600 громадян старше 18 років репрезентативно до статі, віку та регіону проживання. 

Нагадуємо, що у Києво-Печерської лаври є офіційний прайс на послуги для громадян. Професійна кіно-, теле- та відеозйомка та звукозапис на території, в інтер’єрах пам’яток та експозиційних об’єктах буде коштувати від 3000 грн на годину. Також доступні й інші послуги (крім безпосередньо екскурсій, розважально-пізнавальних заходів та вхідних квитків) на території заповідника та у стінах Лаври:  

  • проведення обрядового весільного заходу - 5000 грн;  
  • професійна фото- та відеозйомка урочистих заходів приватного характеру (не комерційного використання) на території заповідника (не включаючи інтер'єри пам'яток та об'єкти експозицій) - 600 грн/год;  
  • професійна фотозйомка на території, в інтер’єрах пам’яток та об’єктів експозицій - 1200 грн/год;  
  • тимчасове перебування на час проведення фото-, відео і кінозйомок на території Заповідника вантажної автівки - 100 грн/год, легкової - 50 грн/год;
  • фотозйомка музейних предметів з фондових колекцій Заповідника - 600 грн за предмет або аркуш;  
  • надання історичних, мистецтвознавчих довідок на музейні предмети з фондової колекції Заповідника - 1800 грн. 

А прогулянковий квиток, який включає відвідування трапезної, коштує 50 грн. Судячи з відео, на місці додатково сиділо близько 50 людей глядачів, а це ще 2500 грн. Таким чином, якби Акім Галімов та Євген Клопотенко знімали не безкоштовно своє шоу, то довелося б викласти близько 8,5 тис. грн за оренду приміщення та запрошення глядачів. 

Журналісти спробували дізнатися, скільки буде коштувати зйомки кулінарного шоу у стінах лаври та чи можна це організувати. Натомість їм повідомили: якщо передача, яку планують зняти, буде спрямована на популяризацію українських історичних традицій, розвиток духовності, підвищення обізнаності про християнську релігію та культуру, зокрема популяризація Православної Церкви України (ПЦУ) - таке можуть дозволити. А різні треш-шоу, музичні кліпи та інше - навряд чи. У будь-якому разі це потрібно затверджувати з керівництвом заповідника. 

У цьому випуску програми "Реальна історія" Євген Клопотенко демонструє 12 "втрачених" і "сакральних" українських страв до Різдва, рецепти деяких з них знайшов у монастирі, при цьому готує це у трапезній Києво-Печерської лаври на очах у глядачів. А 24 грудня цю передачу покажуть по телеканалу "1+1", де вже проанонсували цей спеціальний випуск.

З 1 по 25 грудня у Великій лаврській дзвіниці працюватиме резиденція Святого Миколая. Гостям обіцяють теплу святкову атмосферу, майстер-класи та унікальну виставку. Також можна зробити фото і самостійно виготовити новорічні прикраси. У пресслужбі Києво-Печерської лаври зазначили, що діти зможуть навіть зустрітися з чудотворцем особисто та зробити пам'ятне фото. На сайті Заповідника також вказано, що проводиться театралізовані квести "Іван Мазепа та Києво-Печерська лавра" і "Тарас Шевченко та Києво-Печерська лавра", інтерактивні екскурсії "Дивовижні звірі та де їх побачити" і "Таємниці ченців-лікарів" тощо. 

Також на території Києво-Печерської лаври відновлено реставраційні роботи на оборонній вежі Івана Кущника, яка водночас є церквою. Побудована вона коштом Івана Мазепи наприкінці XVII століття разом із кам’яним муром та є частиною фортифікаційних споруд, які оточують верхню Лавру. Оскільки останні відновлювальні роботи на вежі проходили 50 років тому, у 2021-му почалася реставрація пам’ятки, яку довелося зупинити через війну.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube