Будь як Клопотенко: яка офіційна ціна оренди приміщень Києво-Печерської лаври

Інформатор поцікавився, за скільки можна скористатися приміщеннями у Лаврі для зйомок відео, як це зробили Акім Галімов та Євген Клопотенко

Євген Клопотенко, Києво-Печерська лавра
Євген Клопотенко, Києво-Печерська лавра

Мережу приголошила та обурила передача за участі шеф-кухаря Євгена Клопотенка з приготуванням страв у стінах Києво-Печерської лаври. Інформатор дізнався, скільки коштує орендувати приміщення у Києво-Печерській лаврі. Година професійних відеозйомок у стінах культурної пам'ятки обійдеться від 3000 гривень. 

Ми відкрили сайт національного заповідника "Києво-Печерська лавра" (він підпорядковується Міністерству культури та стратегічних комунікацій України). Серед платних послуг у Києво-Печерській лаврі є те, що підпадає під створення подібної передачі (професійна кіно-, теле- та відеозйомка та звукозапис на території, в інтер’єрах пам’яток та експозиційних об’єктах). А коштує це 3000 грн на годину. Також доступні й інші послуги (крім безпосередньо екскурсій, розважально-пізнавальних заходів та вхідних квитків) на території заповідника та у стінах Лаври: 

  • проведення обрядового весільного заходу - 5000 грн; 
  • професійна фото- та відеозйомка урочистих заходів приватного характеру (не комерційного використання) на території заповідника (не включаючи інтер'єри пам'яток та об'єкти експозицій) - 600 грн/год; 
  • професійна фотозйомка на території, в інтер’єрах пам’яток та об’єктів експозицій - 1200 грн/год; 
  • тимчасове перебування на час проведення фото-, відео і кінозйомок на території Заповідника вантажної автівки - 100 грн/год, легкової - 50 грн/год;
  • фотозйомка музейних предметів з фондових колекцій Заповідника - 600 грн за предмет або аркуш; 
  • надання історичних, мистецтвознавчих довідок на музейні предмети з фондової колекції Заповідника - 1800 грн. 

Можна припустити, що на зйомки передачі Акіма Галімова "Реальна історія" з Євгеном Клопотенком (включаючи налаштування світла, вибір ракурсів, розстановку апаратуру тощо) витратили щонайменше 2 години. Відповідно автори передачі мали заплатити закладу культури щонайменше 6 тисяч гривень. А прогулянковий квиток, який включає відвідування трапезної, коштує 50 грн. Судячи з відео, на місці додатково сиділо близько 50 людей глядачів, а це ще 2500 грн. Але про зйомки могли домовитися і безкоштовно, а не за 8500 грн. Про це ми точно дізнаємося з відповіді на наш запит, який Інформатор відправив до керівництва національного заповідника "Києво-Печерська лавра". Зазначимо, що Євген Клопотенко у даному випадку гість програми, тому він за оренду не платив. 

У п'ятницю, 13 грудня 2024 року, на YouTube-каналі журналіста та телеведучого Акіма Галімова "Реальна історія" вийшла нова передача, цього разу за участі відомого шеф-кухаря та фудблогера Євгена Клопотенка. Він готує 12 "втрачених" і "сакральних" українських страв до Різдва, рецепти деяких з них знайшов у монастирі, при цьому готує це у трапезній Києво-Печерської лаври на очах у глядачів. А 24 грудня цю передачу покажуть по телеканалу "1+1", де вже проанонсували цей спеціальний випуск.

У своїх соціальних мережах Клопотенко повідомив, що міг лише мріяти про такий досвід, поки в Лаврі був УПЦ МП (московського патріархату). А от більш сучасні представники ПЦУ, схоже, були не проти.

"Саме в архівах Києво-Печерської Лаври я знайшов такі страви, як, наприклад, пиріжки з ікрою карася, цибулею та пшоном чи гороховий кисіль, про які розказав у випуску. Тож після консультацій зі святими отцями та працівниками заповідника, ми вирішили відтворити справжній різдвяний стіл українців у трапезній палаті, яка була збудована в свій час як обідня зала духовенства і не виключено, що таким і був їх святковий стіл. Саме показати, не готувати чи пригощати ними, дотримуючись всіх правил перебування у Лаврі! Мені шкода, що у частини людей це викликало негативні емоції - образити почуття віруючих не було на меті, навпаки я прагнув поділитися з вами чимось добрим і світлим, бо саме таким вийшов цей випуск “Реальної історії”. Плекаймо українське, досліджуємо свою історію та будьмо добріші. Обійняв. Цьом", - написав Євген Клопотенко у своєму Facebook.

Окремі інтернет-користувачі зауважили, що такі дії викликають обурення серед православної спільноти, а сам храм призначений для молитви, а не для шоу. Ресторатор же зазначив, що насамперед мав мету розповісти людям про справжні традиції Різдва. За його словами, через знищення української культури Радянським Союзом згадки про традиційні різдвяні страви можна знайти в архівах церковних переписів, проте їхні рецепти мало кому відомі.

Продюсер телеканалу "1+1" Акім Галімов вже не перший рік знімає свою передачу, де розвінчує історичні міфи та розповідає про маловідомі факти історії України. Подивитися випуски "Реальної історії" можна у YouTube на його каналі та у ютубі "1+1" (до лютого 2023 року). 

Які заходи проходять у Києво-Печерській лаврі  

З 1 по 25 грудня у Великій лаврській дзвіниці працюватиме резиденція Святого Миколая. Гостям обіцяють теплу святкову атмосферу, майстер-класи та унікальну виставку. Також можна зробити фото і самостійно виготовити новорічні прикраси. У пресслужбі Києво-Печерської лаври зазначили, що діти зможуть навіть зустрітися з чудотворцем особисто та зробити пам'ятне фото. На сайті Заповідника також вказано, що проводиться театралізовані квести "Іван Мазепа та Києво-Печерська лавра" і "Тарас Шевченко та Києво-Печерська лавра", інтерактивні екскурсії "Дивовижні звірі та де їх побачити" і "Таємниці ченців-лікарів" тощо. 

Також на території Києво-Печерської лаври відновлено реставраційні роботи на оборонній вежі Івана Кущника, яка водночас є церквою. Побудована вона коштом Івана Мазепи наприкінці XVII століття разом із кам’яним муром та є частиною фортифікаційних споруд, які оточують верхню Лавру. Оскільки останні відновлювальні роботи на вежі проходили 50 років тому, у 2021-му почалася реставрація пам’ятки, яку довелося зупинити через війну.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube